Heemschut Persprijs voor Geurt Brinfcgreve Jaap Kamerling De Heemschut Persprijs is dit jaar toegekend aan de meest vooraanstaande en gevreesde monumentenbeschermer van Amsterdam Geurt Brinkgreve voor zijn gehele journalistieke oeuvre. 2 Heemschut oktober 2000 Heemschut, die als beschermingsinstelling altijd op z'n qui-vive moet zijn. Heemschut heeft echter nog een taak: mensen leren te genieten van schoonheid. Burgemeester Patijn, die de prijzen uitreikte, voelde zich aangesproken door de kritiek op zijn stad. Hij vond het stadhuis, waarin hij werkt, ook niet mooi. Hoe moetje bouwen in de oude stad, vroeg hij zich af. Je moet goed kijken naar de situatie, zoals die was voordat je gaat bouwen en het stedenbouwkundig beeld niet verstoren. Dat betekent dus, datje in een oude historische stad als Amsterdam heel voorzichtig te werk moet gaan. In het weer open graven van grachten ziet hij wel wat maar er zo veel andere plannen, die prioriteit genieten zoals een nieuwe Openbare Bibliotheek en een Fotomuseum. Gastspreker bij deze uitreiking was prof. R. Meischke, oud-directeur van Bureau Monumentenzorg in Amsterdam en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Enkele uitsmijters uit zijn kleurrijke toespraak: 'Geurt schrijft altijd pittig, beeldend en nooit te lang, meer wervend dan overtuigend en sterk polemiserend. Er vormde zich een lezerskring rond Geurt: de lezers van Binnenstad. Geurt fungeerde als motor van het verzet gedurende een halve eeuw en marcheerde niet met de mode mee. Meischke gaf zijn gehoor als wijsheden mee: oude binnensteden beschikken over meer levens kracht dan moderne als geheel ontworpen wijken. En: houdt de geest van de Bijlmer verder buiten de binnenstad. sarcasme en bekampt zijn tegenspelers met venijn en charme in woord en geschrift. Met oprechte verbijstering signaleert Brinkgreve, dat de mooiste binnenstad ter wereld vanaf het moment, dat zij tot beschermd stadsgezicht werd verklaard en voorgedragen voor de Wereld Erfgoedlijst, met de een na de andere lelijke mastodont wordt opgezadeld. Zoals daar zijn het megalomane winkelcentrum De Kolk aan de Nieuwendijk, de Filmacademie aan het Mr.Visserplein, beide van 'gerepu teerde architecten' als Ben van Berkel en Koen van Velsen. Scherp is Brinkgreve in zijn analyses van hoe het mis kon gaan en honend in zijn korte bondige commentaren. TV West over Duiker De tweede prijs van 2 500,- gaat naar het productieteam van TV West voor zijn uitste kende Reportage over de ambachtschool van architect Duiker in Scheveningen. Samensteller Jelly Brouwer nam de prijs in ontvangst. De jury liet zich overtuigen door de grote ambachtelijkheid, waarmee het team deze reportage van dit heldere specimen van het V.l.n.r. S. Patijn, A. W. Kneppers, J. Brouwer, de heer en mevrouw Brinkgreve, E.H. van Tuyll van Functionalisme samenstelde. Serooskerken. De prijs van 7500 gulden, gesponsord door aannemer Kneppers uit Amsterdam, werd op 29 september in het schitterend gerestaureerde Bethaniënklooster uitgereikt door burgemees ter Schelto Patijn van Amsterdam, die de laure aat ook de oorkonde overhandigde. De 82-jarige secretaris van de Vereniging Vrienden van de Amsterdamse Binnenstad beschrijft al 25 jaar met vlijmscherpe pen de vaak ongelofelijke lotgevallen van monumen taal Amsterdam in het uitstekend leesbare tijd schrift Binnenstad van de vereniging, die dit jaar een kwart eeuw bestaat. Hij doopt, zo las jury-voorzitter Max van Rooy uit het jury-rapport voor, zijn pen in ironie en De camera-regie was uitstekend en de montage aanstekelijk. De juiste mensen werden aan het woord gelaten om de kijker een idee te geven van de bijzondere opzet van dit gebouw en de geslaagde herbestemming tot verzamelgebouw voor kleine bedrijfjes. Motor van het verzet In zijn openingswoord herinnerde Heemschut voorzitter E.H. van Tuyll van Serooskerken aan de betekenis van de plek van uitreiking. Hier in het Bethaniënklooster zag de laureaat en overwon: het monument werd prachtig geres taureerd. Van Tuyll wees ook op de lastige boodschap van organisator de Bond

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 4