oktober 2000 Heemschut 39 De hoofdingang met de opvallende gevel bekleding van groen gepatineerd koper. Rechts hiervan, geflankeerd door de gerestaureerde stadhuispanden, is een tweede zeegroene ingangspartij te zien. stadhuis te integreren met de te restaureren monumentale panden. Weven van oud en nieuw In de zomer van 1994 viel de keuze van het Zutphense stadsbestuur op Thomas Rau van het Amsterdamse bureau Rau en Partners. Gelukkig maar. Rau luistert naar de locatie en is niet iemand van het pretentieuze 'grote gebaar' waarmee de zoveelste historische context om zeep wordt geholpen. De plek inspireerde hem tot een meeslepend gebouw dat onderdeel is van deze tijd en tegelijkertijd de monumentale historische bebouwing in zijn waarde laat. Het is een indrukwekkend voorbeeld geworden hoe moderne architectuur de historische omgeving nog bijzonderder kan maken. Het nieuwe stadhuis ligt als een taartpunt in de driehoek Lange Hofstraat - Kuiperstraat - Gravinnehofsteeg. Precies op de piekwaar de heren van Bronckhorst van 1275 tot in het midden van de 17de eeuw hun stadsverblijf hadden. De laatste onderdelen van deze zoge noemde Oude Hof van Bronckhorst of 'Gravinnenhof verdwenen jammer genoeg tijdens de nieuwbouw van het stadhuis in 1996. Twee huurpanden, ooit onderdeel van de uit de 17 de eeuw daterende Nieuwe Hof van Bronckhorst, bleven wel behouden. Deze Lange Hofstraat 1 en 3 vormen nu de histori sche kern van het stadhuiscomplex. De hoofdingang van het stadshuis heeft geen verwijsbord nodig. Hij ligt opvallend en uitno digend op de hoek van het 's-Gravenhof. Alle vier de ingangspartijen van het nieuwe stadhuis hebben een gevelbekleding van groen gepati neerd koper. De zeegroene kleur en de textuur van het materiaal zijn één van de meest in het oog springende kenmerken van het gebouw. De zij- en de achtergevels bestaan uit wit gestucte schuine en rechte muren. De kozijnen steken er als een soort vitrines naar buiten. De expressionistische, organische vormen van het nieuwe stadhuis herinneren aan de stijl van het ING-hoofdkantoor in Amsterdam- Zuidoost, het ontwerp van het architectenbu reau Alberts ir Van Huut. Maar alleen in de verte, want het Zutphense stadhuis is daarmee vergeleken veel ingetogener. Wanneer je de centrale hal binnenstapt is het even slikken. Hier is het vormgeven van ruimte in de meest letterlijke zin voelbaar. En dat is tenslotte waar het bij architectuur om draait. Ook hier vallen de gebogen vormen en scherpe hoeken op. Bijvoorbeeld in de vorm van de balies en van de stalen pylonen van de draag constructie. Maar nog meer kun je hier uitvoe rig genieten van het ingenieuze samenspel tussen oud en nieuw. De achtergevels van de gerestaureerde, monumentale panden in de Lange Hofstraat zijn in de nieuwbouw opgeno men. De glazen overkapping zorgt ervoor dat de oude bebouwing overal uitgebreid zichtbaar is. En ook de toren van de Sint Walburgiskerk is vanuit verschillende gezichtspunten goed te zien. Onderscheid door bescheidenheid Een nieuw overheidsgebouw dat in opzet, vorm en materiaal hevig afwijkt van de historische omgeving en zich daar tegelijkertijd bijna vanzelfsprekend in voegt. Dat kom je niet vaak tegen. Waarom eigenlijk niet? Omdat het bouwen in een historische binnenstad een grote mate van bescheidenheid vereist en voelsprie ten voor de geschiedenis van de locatie. Dat is meer dan imponeren met kortstondige modi euze middelen. Nieuwe architectuur moet iets moois aan de stad toevoegen. Dat is in Zutphen meer dan gelukt. De architectuur van het stadhuis is een grandi oos voorbeeld van het samengaan van bouw kunst en gevoel voor traditie en omgeving. Geraadpleegde literatuur Bruseker, J.H., M. Groothedde, J. Kremer, Het nieuwe stadhuis van Zutphen. Architectuur ak gesprek Zutphen z.j.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 41