Het nieuwe stadhuis van Zutphen IIR Mariëtte Polman Bijzondere confrontatie tussen oud en nieuw In de overzichtelijke, kleinschalige Zutphense binnenstad wandel je door de middeleeuwen. In de oudste kern leidt de Lange Hofstraat naar het 's-Gravenhof, de plaats van het voormalige gravenhof. Hier, aan de voet van de imposante Sint Walburgis- kerk, sta je in de oudst bewoonde kern van de stad. Tegenover het oude stadhuis, op de plek waar ooit de adellijke residentie stond van de heren van Bronckhorst, staat sinds kort een nieuw stadhuis in de vorm van een zeegroen paleisje. Een overrompelend gebouw dat niettemin bescheiden is. oktober 2000 Heemschut 37 Jarenlang kampte de gemeentelijke organisatie van Zutphen met ruimtegebrek. De ambtena ren zaten her en der verspreid in de binnenstad. De wens tot centrale huisvesting leidde tot veel discussie over de locatie: de historische binnen stad of een plek buiten het directe centrum Ter plekke van de driehoek Lange Hofstraat- Kuiperstraat, historisch hart en eeuwenoud bestuurlijk centrum van Zutphen, was te weinig ruimte voor de vestiging van alle publieksfunc ties. Zo luidde althans de conclusie van het onderzoeksbureau Twijnstra en Gudde. Het scheppen van ruimte door alle monumenten, op de voorgevels na, te slopen vond in de ogen van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg geen genade. Een gelukkige omstandigheid was dat juist in deze periode H. Boerman zijn studie bouwkunde aan de TU Delft voltooide. In zijn afstudeeron derzoek toonde hij aan dat de driehoek Lange Hofstraat - Kuiperstraat genoeg ruimte bood voor de nieuwbouw van een stadhuis. En ook de monumentale bebouwing kon behouden blijven. Door het binnengebied met glas te overkappen ontstond, naar zijn oordeel, zelfs een bijzondere relatie tussen de oudbouw en de nieuwbouw. Het stadsbestuur koos eind 1993 deze histori sche plek als locatie voor het nieuwe stadhuis. Op de plaats waar zij al sinds de middeleeuwen vergaderde. In de directe nabijheid van het oude monumentale stadhuis (dat onder meer voor raadsvergaderingen en trouwen in gebruik blijft) en de Sint Walburgiskerk. Er werd een Programma van Eisen opgesteld met als belangrijk uitgangspunt de nieuwbouw van het Zijgevel in de Gravinnehofsteeg met zicht op de Sint Walburgiskerk. De kozijnen steken als een soort vitrines naar buiten. Foto's van de auteur.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 39