Paradise Lost? Tineke Vooijs In de provincie Groningen groeit en bloeit een waardevolle tuin: de beeldentuin bij de borg Verhildersum, gelegen in het dorp Leens in de gemeente De Marne. De tuin is de laatste twee jaren ingrijpend gewijzigd. Veranderingen in de tuin hebben een conflict veroorzaakt tussen enerzijds het bestuur van de Stichting Borg Verhildersum en anderzijds de Sichting Beeldentuin Borg Verhildersum en de beeldhouwer Eddy Roos. Er is een verschil van mening over de beplanting van de tuin. De rechter moet uitspraak doen over dit conflict. 32 Heemschut oktober 2000 De borg en de beeldentuin zijn onderdeel van het landgoed Verhildersum (32 ha), eigendom van de gemeente De Marne. Het landgoed met de gebouwen, de beeldentuin en de landerijen vormen samen het Museum Verhildersum. De gemeente De Marne heeft het beheer van het museum aan de Stichting Borg Verhildersum overgedragen, dus ook het beheer en het onderhoud van de beeldentuin. De tuin is geen rijks- of gemeentelijk monument, de inrichting is namelijk nog geen 50 jaar oud. Formeel is de eigenaar dus vrij om naar eigen inzicht veran deringen aan te brengen in de tuin. De beelden in de tuin zijn gemaakt door de beeldhouwer Eddy Roos. Hij heeft vóór 1998 een belangrijk aandeel gehad in de vormgeving van de tuin. De Stichting Beeldentuin Borg Verhildersum is opgericht om fondsen te ver zamelen voor de bekostiging van de beelden. Het ontstaan van het conflict Het conflict is niet te begrijpen zonder kennis van de geschiedenis van de borg Verhildersum, van de tuin en van de beeldentuin. De borg Verhildersum heeft vanaf zijn ontstaan in de 14de eeuw verschillende verbouwingen ondergaan. Van een eenvoudig steenhuis groeide de woning uit tot een imposant complex met zijvleugels. Deze vleugels zijn in de loop van de tijd verdwenen. In 1792 kreeg het gebouw zijn huidige voorgevel. Ook de tuin bij de borg heeft verschillende veranderingen ondergaan. De enige tekening van het terrein, uit 1823, laat zien dat er toen een nutstuin was met fruitbomen en een moes tuin. Bij de aankoop van de borg in 1953 kon een tuinarchitect een keuze maken uit verschillende stijlen uit het verleden van de borg, het borg- terrein was namelijk nog geheel intact. De nutstuin uit 1823 had hersteld kunnen worden. Ook een mogelijk uitgangspunt was dat er een stilistische overeenkomst moest zijn tussen de gevel uit 1792 en de tuin en dan had de keuze kunnen vallen op een Engelse landschapstuin. Een andere mogelijkheid was weer een tuin aan te leggen in de stijl van de bloeiperiode van de borg: de 17de eeuw. Die keuze deed mevrouw Clevering-Meijer'm 1968, toen ze in samenwer king met de tuinarchitecte Renske Boon een tuin Dit deel van de tuin is ongewijzigd (situatie begin mei). Foto's Anna Huizinga.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 34