'Klaas aan de Brug' bedreigd H.Reynders In het mooie Twente met zijn afwisselende landschap en rijke bouwkunst wordt de enige schippersherberg van Hengelo met sloop bedreigd. De auteur H. Reynders, lid van Heemschut Overijssel bepleit het behoud van dit specimen van landelijke bouwkunst. 30 Heemschut In het derde kwart van de 19de eeuw beschreef Craandijk het landschap en de landgoederen in Twente.' De lezer komt onder de indruk van de wisselende natuur met het coulissenlandschap en de onontgonnen woeste gronden, voorna melijk heide met daar tussen de typische lande lijke bouwkunst. In het midden van de 20ste eeuw beijverde Jans zich om met name de landelijke bouwkunst in Twente te documente ren, waardoor zijn vele tekeningen het inmid dels klassieke hallehuis vereeuwigden.2 Wie Twente enigermate kent weet dat, op dit voor Nederlandse begrippen vrij hoog gelegen landsdeel, er vroeger nauwelijks sprake was van water van enige betekenis. Het land tussen Dinkel en Regge werd slechts doorstroomd door vele onooglijke beekjes, die vaak aanlei ding waren tot het stichten van nederzettingen en adellijke huizen. Toch vroegen het plaatse lijke belang en de later ontluikende industrie om vervoersmogelijkheden, waartoe de beken benut werden. Dat leidde destijds tot kunstgre pen om de ondiepe beken toch te bevaren, gevolgd door het graven van verschillende kanalen (Twickelervaart, Nordhornkanaal, Overijsselskanaal, e.a.). Het is interessant om te lezen hoe vindingrijk men was om in het droge, waterarme Twentse land, desondanks tot enige scheepvaart te komen. Het boek 'Varen waar geen water is' beschrijft deze materie.' Schippersherbergen Na deze korte inleiding zal het niemand verwonderen dat er in Twente slechts weinig schippersherbergen zijn te vinden. Toch wijdde Van Deinse een hoofdstuk aan de water wegen van Twente, waarbij hij verschillende schippersherbergen noemde.4 Die spaarzaam aanwezige schippersherbergen zijn historisch gezien van grote waarde. Anderzijds ontston den die herbergen vaak uit ter plaatse aanwe zige boerderijen of cafés zodat de architectuur meestal exemplarisch is voor de bouwkunst van de streek. Het oorspronkelijke pand diende daartoe een aanpassing te ondergaan, omdat er enerzijds een boerenbedrijf in was gevestigd en anderzijds accommodatie gewenst was voor gasten en de opslag of overslag van goederen. Deze tweeledige functie leidde niet zelden tot afwijkende bouwvormen, die betrekkelijk schaars zijn en tevens getuigenis afleggen van een vorm van scheepvaart die heden tot het verleden behoort. De schippersherberg, een bijzonder hallebuis. Foto's auteur. oktober 2000

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 32