oktober 2000 Heemschut 29 De Nederhof met stalen toegangsbrug. Foto Math Berkers. stap wordt in 1990 het theekoepeltje gerestau reerd. Gelukkig kun je niet alles van tevoren weten. Vijf jaar heeft de opgraving geduurd. Maar ook daarna zijn er incidenteel nog wat kleinere opgravingen geweest. Vrijwilliger van het aller eerste uur Bas Smorenburg was iedere zaterdag van de partij. 'Op papier waren we met een man of tien maar meestal stonden we met 5 of 6 mensen te graven. Gekkenwerk, maar wel schitterend. In totaal hebben we ongeveer 1500 vondsten gedaan. En alles, de Rijksdienst zal het beamen, perfect uitgevoerd.' Het verwer ken van de gegevens is nog steeds niet klaar. Bas Smorenburg is nog net zo enthousiast als in het begin. De jaartallen vliegen je om de oren. Uitvoerig verhaalt hij over het bezoek van de kastelenkenner prof. Janssen van de Universiteit van Utrecht tijdens de opgraving van het stal- lencomplex. H.L.Janssen bevestigde zijn vermoeden dat de oorsprong van Kasteel Culemborg terug te voeren is tot rond 12 80. Tja, dan krijg je zin om er weer een paar jaar tegenaan te gaan. Tijdens de opgravingen zijn de meeste funda menten blootgelegd, opgemeten en gefoto grafeerd. De meest uiteenlopende vondsten zijn gedaan. Honderden pijpenkoppen, kinder speelgoed, damessieraden, bestek, drinkglazen en bekers. Bijzonder zijn de kacheltegels uit het begin van de 16de eeuw. Ronduit spectaculair is een monnikskruik. Uniek in de wereld. Het kruikje is afkomstig uit Siegburg en stelt een franciscaner monnik voor. Het hoofd vormt de deksel, maar heeft een staafvormige hals die in de beker verdwijnt. Het hoofd en de hals zijn doorboord. De monnik kijkt heel devoot. Op de kraag van de monnik staat een tekst. De betekenis van de tekst en het beeldje is nog steeds niet achterhaald. De ontdekking van een gedeelte van een muur van het kasteel was een ander hoogtepunt tijdens de opgravingen. Bij de sloop van een oude schuur op het terrein kwam deze te voor schijn. In de muur bleken twee originele haak busvensters te zitten. Eén venster is gerecon strueerd, het andere is nog vrijwel in oorspronkelijk staat. Plattegrond weer herkenbaar Het kasteelterrein wordt langzaam omgevormd tot een park. Het is uiteindelijk de bedoeling dat de plattegrond van het kasteel weer herken baar wordt. Veel werk is al verzet. De grachten zijn weer uitgegraven en het binnenplein van de Nederhof is bestraat. De muren zijn doör middel van meidoornhagen aangegeven. Architect/fw/rc Hoek uit Utrecht is al 15 jaar betrokken bij de inrichting van de tuin. In het begin als vrijwilliger. Nu is hij tevens de archi tect voor de gemeente. Van hem was het idee om de hagen op de Nederhof naast de, verdwe nen, muren te planten. De oorspronkelijke muur stond dus tussen de hagen. Hierdoor is de dikte van de muren dus goed te zien. Contouren torens Het is de bedoeling om ook de contouren van de twee torens weer gedeeltelijk zichtbaar te maken. Een eenvoudige constructie van stalen buizen en gaas moeten straks subtiel de sugges tie van de torens geven. Deze stellages zullen na verloop van tijd begroeid raken met klimop, kamerfoelie en clematis. Ieder seizoen zal het beeld van de torens dus veranderen. Ook hier worden alleen de omtrekken van de muren aangeven. Straks is dus een wandeling mogelijk binnen de metersdikke muren van de toren. Een vondst. André Hoek heeft gekozen voor een modern materiaal gebruik. Het staal van de torens vind je terug in de twee bruggen die de eilanden verbinden. De Opperhof en de Nederhof zijn met elkaar verbonden door een moderne variant van een ophaalbrug. Een eenvoudig en overtuigend ontwerp. Op de Opperhof stond nog een houten schuur. Dit schuurtje is omgevormd tot museum. Regelmatig worden hier exposities gehouden over de opgravingen. In de schuur is een gedeelte van het fundament van de Witte Toren blootgelegd. Het terrein van de Opperhof en het museum zijn iedere zaterdag opengesteld. Ook dit dankzij de inzet van de vrijwilligers van de Stichting Kasteeltuin Culemborg. Door de Nederhof loopt een wandelpad. De gemeente Culemborg heeft op deze manier een aardige aanlooproute erbij gekregen naar het centrum. Maar het moet gezegd, dit komt zeker niet doordat de reconstructie van de tuin een speerpunt was in het monumentenbeleid van de gemeente. Het overleg met BenW verliep en verloopt, ondanks de jarenlange inzet van de vrijwilligers, moeizaam.* De ambtenaren op de werkvloer daarentegen zijn steeds bereid om een oplossing te vinden. Variërend van het beschikbaar stellen van materiaal tot het inplannen van graafwerk zaamheden bij de uitvoering van andere projecten. Financiering In 2003 zou alles afgerond moeten zijn: het straatwerk, de stalen reconstructie van de torens, het herstel van de boomgaard. Er is nog genoeg te doen. Nu alleen de financiering nog. Er is nog een gat in de begroting van ruim 300.000. Een kans bij uitstek voor de gemeente Culemborg om te laten zien dat ze trots is op het resultaat van de vrijwilligers van de Stichting Kasteeltuin. Met recht mag dan over drie jaar de burgemeester van Culemborg het lint door knippen tijdens de officiële opening. Drs. M. Berkers is geograaf en werkzaam bij Berkers ir Grootenhuis te Raalte. Met dank aan André Hoek en Bas Smorenburg van de Stichting Kasteeltuin Culemborg. André Hoek is werkzaam bij Architectenbureau Hoek BNA te Utrecht. De relatie van de gemeente Culemborg met haar Monumenten is moeizaam. Tijdens mijn bezoek aan de stad vielen meteen enkele posters op: Gezocht: krakers voor het Gemeentehuis. Het prachtige gemeentehuis van architect Rombout Keldermans uit de eerste helft van de 16de eeuw staat al ruim een jaar leeg. De gemeente heeft de voorkeur gegeven aan de bouw van een nieuw stadskantoor. Wat er met het gebouw gaat gebeuren is onduidelijk.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 31