Kasteeltuin Culemborg gereconstrueerd m mm my K" '^.ItCjSfo ft Math Berkers Dankzij 20 jaar vrijwilligerswerk Wanneer noem je iemand een amateur? Hoelang kun je nog van vrijwilligerswerk spreken? Deze vragen blijven door mijn hoofd spoken na een bezoek aan de Kasteeltuin Culemborg. Als alles gaat volgens plan, en dat is nog maar afwachten, dan is over 3 jaar de inrichting van de kasteeltuin voltooid. Ongeveer 20 jaar zijn de vrijwilligers van de Stichting Kasteeltuin Culemborg dan aan het werk geweest; 20 jaar, en nog steeds even enthousiast. Begrijpelijk: het resultaat is iets om trots op te zijn. k-i 1 fi Wf 28 Heemschut oktober 2000 Kasteel Culemborg moet een imposant bouw werk zijn geweest. Het was een waterburcht. Het geheel was omgeven door grachten. Waarschijnlijk maakte een oude zijarm van de Lek deel uit van het grachtenstelsel. Heerjohan II van Bosinchem gaf rond 1350de opdracht tot de bouw van het kasteel. In eerste aanleg was het een vijfhoekig gebouw met een verdedigingstoren (de zogenaamde Witte Toren) en een vierkante woontoren. Dit oudste gedeelte wordt nu de Opperhof genoemd. Tekening Roelant Roghman(1597-1686) van het machtige kasteel. In de eeuwen daarna wordt het complex steeds uitgebreid. Voor het kasteel komen stallen en een werk- en opslag terrein, de Nederhof. Vlak naast de Witte toren wordt nog een toren gebouwd, de Ronde Toren. Op het eerste gezicht vreemd. Een aannemelijke verklaring is dat de nieuwe uitbreidingen in het schootsveld lagen van de Witte Toren. In 1650 is het complex voltooid. Tijdens de Franse bezetting in 1672 heeft het kasteel veel te lijden. Het wordt daarna niet meer opgeknapt. Een halve eeuw later wordt een begin gemaakt met de afbraak van het complex. Het bouwmateriaal werd, zoals gebruikelijk, hergebruikt. De Zuiderzeedijk is er mee versterkt en waarschijnlijk zijn de stenen ook gebruikt voor de stadswallen van Culemborg. In 1812 worden de laatste resten van de Nederhof gesloopt. Voorlopig valt het doek voor de Heren en Graven van Culemborg. In 1982 koopt de gemeente Culemborg het terrein aan. De piekwaar eens het trotse kasteel gestaan heeft, is verworden tot een verwaar loosde fruitboomgaard en een siertuin met een vervallen theekoepeltje. Het vervolg laat zich raden, maar niet in dit geval. Cultuurhistorisch stadspark Amateur-archeoloog de heer Alink had tien jaar eerder al onderzoek verricht naar de funda menten van het kasteel. Hij weet B en W van Culemborg achter zijn plannen voor recon structie van de kasteeltuin te krijgen. Het resul taat is dat er in 1985 een Stichting kasteeltuin Culemborg in het leven wordt geroepen. De Stichting krijgt toestemming om archeologisch onderzoek te verrichten en neemt de taak op zich om het gebied om te vormen tot een cultuurhistorisch stadspark. Voor een vrijwilli- gersclub een ambitieuze uitdaging. Als eerste vi/:.-. j, - Fi £55* IC'r-- a.-:,'»-- SfJ J tftiawi

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 30