Peter Zwart signeert opnieuw zijn berenjacht Hans Bollebakker Peter W. Zwart fecit 1946, zo signeert Peter Zwart in 1946 en opnieuw op vrijdag 9 juni 2000 zijn doek De Berenjacht, in Eduard Cuypers' landhuis De Hooge Vuursche. De sessie van 9 juni is het gevolg van diverse Heemschut artikelen, waar vragen centraal stonden als: Waar zijn de Berenjacht en Vossenjacht van jan Fyt gebleven en wie was de maker van de huidige Berenjacht en Vossenjacht dan wel? oktober 2000 Heemschut 27 In april jl. beslecht Heemschut definitief de sinds 1997 lopende discussie rond de Berenjacht, door het origineel van Jan Fyt terug te vinden en de maker van de huidige Berenjacht de Larense kunstschilder Peter Zwartte traceren. (Voor afbeeldingen zie Heemschut 1997/6 en 2000/2). In 1946 restaureert Peter Zwart geheel de door brand verwoeste Louis XV-zaal in kasteel de Hooge Vuursche, en vervaardigt daarbij twee doeken: een schouwstuk, op de plaats waar ooit De Berenjacht van Jan Fyt pronkte en een bovendeurstuk waar eerder de Vossenjacht zich bevond. Beide doeken werden tot aan decem ber 1997 voor die van Fyt gehouden, en dat was vreemd, want de stijl leek daar niet op. De mythe bleek sterker dan de werkelijkheid! Zo toont het bovendeurstuk een hond die een ree aanvalt in een landschap. Geen vos te zien! Beide doeken zijn ontwerpen van Peter Zwart, in de trant van de 17de-eeuwse Vlaamse mees ters. Zwart kende de originelen niet. Zijn Berenjacht telt vijf honden waarvoor als model hadden gediend de jachthonden van de toen malige burgemeester van Laren. 'Het werk is gedaan, we gaan naar huis!' Peter Zwart is na 54 jaar terug in de Hooge Vuursche en restaureert zijn eigen signatuur. Toen hij in 1946 de restauratie van de zaal en het schilderstuk opleverde met, de door rook en wekelijkse schoonmaak inmiddels onlees baar geworden handtekening, kreeg hij als betaling van zijn rekening, groot 3500 guldens, van de toenmalige directeur Buur kt' - o schande - eetbonnen voor dit bedrag, die Zwart kon opnemen in een van Buurke's dure hotel restaurants, de onder riante architectuur gebouwde hotels Hamdorff in Laren, de Hooge Vuursche in Baarn en Gooiland in Hilversum... Ditmaal was het anders want de huidige directeur van De Hooge Vuursche, de heer A. Merkelbach was verguld en bood de bijna 89 jarige en nog steeds actieve Peter Zwart en diens echtgenote Fréderique spontaan een diner aan. Peter Zwart had er plezier in die dag. Hij tekende snel en vaardig een cartoon van Buurke met sigaar - veel sigaar - lachte terugdenkend wat voor zich uit, nipte zorgvul dig aan de Chablis, zette het glas neer en zei: 'Het werk is gedaan, we gaan naar huis!' Bij het ter perse gaan van deze editie vernamen wij dat Peter Zwart (1911) op 18 september jl. in zijn atelier is overleden. Drs. J.J. Bollebakker is lid van de redactieraad. Peter Zwart signeert opnieuw zijn Berenjacht. Foto Ton Kastermans.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 29