Dudok en de sport Jan-Derk Gerritsen Door verval of moedwillige) verwaarlozing zijn al heel wat monumenten teloorgegaan. Je kunt er geen vrede mee hebben, maar het is tenminste een schrale troost als dit lot een monument treft, dat niet enig in zijn soort is. Voor een creatie als de Hilversumse sporttribune van Dudok- wel enig in zijn soort - was rond 1970 het doodvonnis zo goed als getekend. Zo goed als want kosten noch moeite zijn gespaard om dit zeldzame ontwerp van de beroemde Hilversumse architect te behouden. Heemschut 25 Als directeur Openbare Werken had Dudok alle oog voor de openbare ruimte. Want ruimte - groene long, zoals hij zei - is flankerend beleid voor bouwen. Zie hoe in Hilversum bij zijn scheppingen de buitenruimte deel uitmaakt van bebouwing. Voor de hand lag dan ook, dat zijn ideeën parallel liepen aan die van de zogenaamde Bevredigingscommissie van de Erfgooiers. Het gaat hier om mensen, die al duizend jaar geleden in bezit kwamen van grond en erbij behorende goederen in het Gooi en die eigen dommen overerfden. Een historie die in 968 begon en duurde tot het einde van het decen nium 1960, als de verstedelijking vooral het Gooi niet ongemoeid laat. Wat de ruimtelijke ordening in deze streek betreft was er al die tijd maar één lichaam, dat daarbij de dienst uit maakte en opsplitsing in verschillende dorpen wist te voorkomen. Ik doel op de vereniging van de Erfgooiers, Stad en Lande, waarin later ook vertegenwoordigers van de gemeente zaten, op den duur een vat vol tegenstellingen. Grondverkoop, goed voor de portemonnee van de leden werd steeds bedreigender voor natuurbehoud. De Bevredigingscommissie moest die tegengestelde belangen tussen leden en gemeentelijke respresentanten zien te verenigen. Een zelfde doelstelling had de centrale schoonheidscommissie van het Gooi. Onder leiding van Dudok, toen directeur Openbare Werken, is door deze commissie een rapport opgesteld, waarin de gemeenten de opdracht kregen hun uitbreidingsplannen te situeren in de engen en bos en heide onaange tast te laten. Daarin werden voor natuur en recreatie te bestemmen terreinen aangewezen. Recreatie en openbare ruimte Tot zijn taak als directeur rekende Dudok ook de zorg voor openbare voorzieningen. Een sportpark hoorde daarbij. Hilversum had in 1917 wel enkele voetbalvelden. Maar in dat laatste oorlogsjaar had de bevolking ook honger. Voor de teelt van aardappels werden die velden omgeploegd. Dit was zeer tegen de zin van de Nederlandse Voetbalbond, toen nog niet Koninklijk. Het grootste bezwaar was, dat de velden ook lange tijd daarna niet meer geschikt waren voor sportbeoefening. De bond eiste andere terreinen. Daartoe ging Dudok te rade bij de destijds bekende sportjournalist Jan Feith. Zij kozen voor een voetbalterrein bij de Soestdijkerstraatweg en de Utrechtse weg. Nu is nog te zien, hoe dit gebied met zijn openheid en zichtlijnen de smaak van Dudok verraadt. Er moest echter nog een hobbel genomen worden, omdat het grootste deel van het terrein eigen dom van de Erfgooiers was. In eerste instantie waren hun eisen te hoog voor de gemeente, maar in 1918 kwam men toch tot overeenstem ming. In 1919 kreeg Dudok het groene licht voor zijn ontwerp: vijf sportvelden, waarvan één hoofdterrein voor speciale gebeurtenissen met daaromheen een atletiekbaan. Rond het geheel een draversbaan van 1000 meter lengte, waaraan onuitwisbare namen kleven als Quicksilver S en Henri Buitenzorg en waarop de ruiterwedstrijden van de Olympische Spelen van 1928 gehouden werden. Bij hethoofdveld tekende Dudok een tribune als afsluiting van de Soestdijkerstraatweg. Daartegenover de nog steeds bestaande open Dudoktribune met houten opbouw. In 1921 werd het sportpark in gebruik genomen. Dudoktribune Over zijn tribune kunnen we Dudok beter zelf aan het woord latem'Tegenover den toegangs weg is de tribune geprojecteerd, gedeeltelijk overdekt, gedeeltelijk open. De algemeene inrichting is een steenen onderbouw en houten bovenbouw, het houtwerk wordt met decora tieve kleuren behandeld. De toegangsweg is onder de tribune door geleid; 2 rijwielberg plaatsen en 2 kleedkamers zijn in de onderbouw opgenomen, terwijl in de as van de eigenlijke tribune een buffet is geprojecteerd waarboven een orkestje een geschikte plaats vindt.' Tot zover Dudok. De architectuur van deze tribune heeft opvallende vlakdecoraties en felle kleur accenten en veel onderdelen met name de vlag genmasten verraden de stijl van de Amsterdamse school. Zoals gezegd: de tribune is nog steeds in volle glorie te bewonderen. In 1990 was hij danig vervallen en verwaar loosd, toen er ook nog een - overigens snel gebluste - brand uitbrak. Niet ver van de tribune lag toen de slopershamer al klaar. Door acties van vele cultuurminnaars in Hilversum is de gemeente gelukkig op andere gedachten gebracht en kon de tribune in 1998 door de oktober 2000

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 27