Jargon Draag ook een monument voor oktober 2000 Heemschut 23 waarin in vogelvlucht de geschie denis van dit polderlandschap wordt verteld. Molens hielden het water, vriend en vijand van de Nederlanders, in bedwang. De naam Kinderdijk zou zijn ontstaan toen tijdens de Elisabethsvloed in 1421 een wiegje met een kind in het gebied aanspoelde. In de Alblasserwaard speelden de pro blemen met de afwatering vanaf de dertiende eeuw een belangrijke rol. Om het overtollig water kwijt te raken, zocht de mens naar steeds nieuwe en geavanceerdere oplossingen. Allereerst werden er afwateringssloten gegraven, de weteringen. Daarna werden kanalen, sluizen en bergboezems aangelegd, waarin het water met behulp van molens werd opgema len. De eerste watermolens dateren uit het midden van de 18de eeuw. Wanneer de eerste windbemaling werd ingevoerd, is niet precies bekend. In ieder geval waren begin 16de eeuw windpoldermolens volop in bedrijf. In het tweede deel wordt het mooie polderlandschap van de Kinderdijk per seizoen in beeld gebracht. Fotograaf Knol ging daarvoor een heel jaar lang op pad. Slechts een bezoek ter plekke, mits op het juiste tijdstip, kan wedijveren met de afgebeelde schoonheid in het boek. Het boek, zeer geschikt als relatie geschenk [voor informatie uitgeverij De Stroombaan: tel. (078) 6415177], is ook verschenen in een Engelse Franse en Duitse editie. Papendrecht, De Stroombaan, 1999. 95 p. ISBN90 76496 03X. Prijs f 45,-. Hoekse Waard In 1998 en 1999 vond op diverse locaties in Rotterdam en de Hoeksche Waard de manifestatie AIR -Zuidwaarts/Southbound plaats. AIR (Architecture International Rotterdam) stelt zicht ten doel het architectuurde bat over architectonische en stedenbouwkundige ontwikkelin gen van de hedendaagse stad aan te zwengelen; brengt visies van ontwerpers bij bestuurders, opdrachtgevers en publiek, stimu leert kwaliteit, is kritisch, infor meert en vergroot de belang stelling voor architectuur, steden bouw en landschapsarchitectuur. Zij heeft al vele manifestaties op haar naam staan. Het thema van deze interdiscipli naire architectuurmanifestatie was de inrichting van de zuidflank van de Randstad en de delta tussen Rotterdam en Antwerpen, met name de Hoeksche Waard. Vooral in dit agrarische gebied is de druk van de verstedelijking voelbaar. AIR Zuidwaarts/Southbound ging op zoek naar nieuwe concepten voor het gekozen gebied, waarin de synthese van nieuwe stedelijke functies en landschappelijke en cultuurhistorische waarden centraal staat. Door diverse disci plines werd de Hoeksche Waard onderzocht en bestudeerd. De ontwerpopgave omvatte het ontwikkelen van nieuwe concep ten en strategieën voor het gebied. Acht ontwerpteams maakten een plan. Het boek en de tentoonstel ling dienen als bijdrage aan het debat over de ruimtelijke inrich ting in Nederland. In het boek Hoeksche Waard. Waar het landschap begint' door Sjoerd Cusveller, Anne-Mie Devolder, Henk Haan e.a. zijn de resultaten van de onderzoeken, ontwerpop- gaven en ontwerpen weergegeven. Busstim, Thoth, 2000. 160p. ISBN90 6868 238 5. Prijs f 65,- (Er is ook een Engelstalige versie verschenen). Bossche vestingwerken Bij uitgeverij Waanders verscheen vorig jaar in de serie Bossche archeologische en bouwhistori sche bijdragen 'De moerasdraak; achthonderd jaar Bossche vestingwer ken' door R. Glaudemanstn G. van Twssefibroek. Het boekje werd uitgegeven naar aanleiding van de restauratie van de vestingwerken van 'De onover winnelijke moerasdraak' de naam die door de Geuzen aan Den Bosch werd gegeven. Ten behoeve van de restauratie is er uitvoerig onderzoek gedaan naar de vesting werken door de archeologische en bouwhistorische afdeling van de stad. Door de eeuwen heen is er aan de vesting gebouwd, hersteld, verbeterd toegevoegd en afgebro ken. Dit boekje is een leesbaar verslag van de onderzoekresulta ten, bedoeld voor een breed publiek. Het laatste hoofdstuk is gewijd aan de toekomst van de vesting, waarin plannen en ont wikkelingen aan de orde komen, die echter nog in een voorstadium verkeren. Vast staat, dat van de oude vesting de authentieke ommuring zoveel mogelijk behou den blijft. Door verbeteringen aan de grond- en waterkerende func ties, het herstel van sluizen en de gracht aan de zuidzijde van de stad, worden deze elementen weer opgenomen in de huidige water huishouding. Reconstructies worden bij de restauratie niet uit de weg gegaan. De gemeente heeft in 1999 het ontwikkelingsplan Versterkt Den Bosch voor de vestingwerken opgesteld, waarin uitgangspunten voor restauratie voor de verschillende onderdelen zijn opgesteld en plannen tot 2015 zijn neergelegd. Attractief Den Bosch speelt daarbij een belang rijke rol. De binnenstad moet een nog grotere toeristische trekpleis ter worden. Zwolle, Waanders, 1999. 80p. ISBN90 400 93822. Prijs f22,50. Ford Awards Ford Nederland bekroont elk jaar projecten voor het behoud van het natuurlijk en cultureel erfgoed. Inzendingen uiterlijk 1 november. Tel. (020) 6277706. Mezekooi, mezekouw: aan oosterse versterkingskunst ontleend verdedigingswerk. Het was een op een kooi gelij kende uitmetseling, gedragen door kraagstenen en latei of op bogen tussen steunberen. Werd gemaakt boven een poortgang en andere delen, die aan bestorming bloot stonden. Uit: Bouwkundige termen, Haslinghuis-J anse Ook dit jaar schakelt de redactie weer graag zijn lezers in bij het selecteren van gebouwen voor de monumentenstatus in de nabije toekomst. Dit keer willen we de kandidaten beperken tot de cate gorie van gebouwen, die kort na de tweede wereldoorlog zijn gebouwd: de wederopbouwarckitectuur. Aanleiding hiertoe is de inventari satie van deze architectuur met het oog op officiële bescherming. Gebouwen uit deze periode zijn niet altijd zo gewild omdat het om vrij zakelijke architectuur gaat. Toch zijn er prachtige voorbeel den van wederopbouwarchitectuur zoals het Groothandelsgebouw in Rotterdam. Vele lezers zullen kerken, scholen en 'bejaardente huizen' uit deze periode kennen. In nieuwbouwwijken waren het vaak kerken, die hoe strak van stijl ook zo'n nieuwe wijk toch variatie en levendigheid gaven. Gaatu eens voor u zelf na welke voorbeelden uit deze bouwperiode u kent, die het behoud zeker waard zijn. Uw inzending zal in het december nummer worden gepubliceerd. De lengte graag niet langer dan plm. 100 woorden. Vermeld u daarbij o.a. locatie, bouwjaar, architect, functie en eventueel herbestem ming alsmede de reden waarom u het gebouw voordraagt. Graag ook een kleurenfoto van het gebouw. Insturen voor 6 november of e-mailen naar redactie@heem- schut.nl Redactie Impressie Landelijke Heemschutdag 2000 in Zuid-Beveland. Foto B.J.M. Duim el.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 25