Nieuwe uitgaven Anne-Marie ten Cate Korte berichten 22 Heemschut Detail voorgevel Limburgs Museum. Foto Egon Notermans. Limburgs Museum geopend Venlo Op 14 september heeft prinses Margriet de feestelijke opening verricht van het Limburgs Museum in Venlo. Het Limburgs Museum is, na het Bonnefanten- museum in Maastricht en het Industrion in Kerkrade, het derde in de trits van Limburgse provin ciale musea. Het provinciebestuur heeft als (pro)motor van de drie musea -Limburg kent geen Rijksmusea en hoefde derhalve niet te rekenen op een rijksbij drage- ervoor gekozen om de collecties onder te brengen in spraakmakende nieuwbouw. Het ontwerp van architect Jeanne Deckers heeft in elk geval in Venlo de tongen losgemaakt en aanlei ding gegeven tot het houden van architectuurdebatten. Of het gebouw al een spotnaam heeft - vaak een teken van ontkiemende liefde- is niet bekend. Het museum in Venlo richt zich primair op de presentatie van de historie en de volkscultuur van Limburg. In twaalf open ruimtes worden op bezielde en innover ende wijze diverse thema's aange sneden en het leven uit vroeger tijden verbeeld. Meest spectaculair is de Historoscoop, een ruimte waar 'Mooder Maas' de geschiede nis van 'haar' Limburg vertelt, vreemd genoeg met een boven- moerdijkse 'g'. Naast de vaste presentatie vinden er wisseltentoonstellingen plaats. Tot 4 maart 2001 loopt de exposi tie 'Jong! Jongerenculturen in Nederland van 1950 tot2000'. Deze titel geeft reeds aan dat het Limburgs Museum geen provin ciaal introvert heemkundig insti tuut is. Speciale vermelding verdient het oudste tankstation van Nederland, dat wordt gereno veerd en bij het museum wordt betrokken. Gelegen op twee minuten van het station is het Limburgs Museum een niet te missen kans voor iedere liefhebber van Limburgs rijke historie. Zij die (met de trein) uit het noorden des lands komen en Zuid-Limburg op het programma hebben staan, moeten zichzelf de 'omweg' Nijmegen - Roermond eens gunnen, en aan Venlo, mèt Museum, een bezoek brengen. Een oriëntatie op de alom geroemde web-site van het museum (www.limburgsmuseumnl) is een absolute aanrader. Limburgs Museum Keulsepoort 5 5911 BX Venlo tel: (077)352 21 12; fax:(077)354 83 96 e-mail: info@limburgsmuseum.nl Voor de waterrijke rubriek die ik voor het vorige nummer samenstelde bleek onvoldoende ruimte te zijn. In deze boeken rubriek dan ook nog een aantal uitgaven met betrekking tot water in de ruimste zin. Noordoost-Overijssel In de gezamenlijke, eeuwenoude strijd tegen het water ligt de geschiedenis van een streek veran kerd. Eind vorig jaar verscheen de interessante uitgave 'Omtrent de Vechtlanden; waterschapsgeschiedenis in Noordoost Overijssel' door Wim Coster. De foto's zijn van Joos Lensink e.a. De schrijver stelt in zijn ten geleide dat in de archieven van de Overijsselse waterschappen nog veel informatie voor de geschied schrijving van dorp, stad en platte land verborgen ligt. De water schappen zijn ontstaan door het samenwerken door de eeuwen heen van mensen om hun land leefbaar te houden. 'Wie het water deert, die het water keert', leert ons een oude spreuk. In het boek wordt de geschiedenis van deze samenwer kingsverbanden uiteengezet. Toen de wegen nog schaars en slecht waren telde het gebied wel 78 kleine waterschappen. Samenwerking op grote schaal was geboden, maar verliep niet altijd even soepel. Hoe de samenwerking uiteindelijk tot stand kwam, wordt in dit boek haarfijn uit de doeken gedaan; een verschuiving van lokaal en regio naal niveau naar interprovinciaal en ook internationaal georiënteerd waterschapswezen. Het gaat vooral om de Vecht, de Dedemsvaart en de Lutterhoofdwijk. Eerst zijn er inleidende hoofdstukken over water, land en waterschappen. Daarna wordt waterschap de Bovenvecht en zijn voorlopers beschreven, gevolgd door een hoofdstuk over het Waterschap Ommerkanaal en zijn voorlopers. Deze waterschap pen gingen in 1991 een fusie aan en opereerden onder de naam Vechtlanden. Sedert 1 januari 2000 maakt dit waterschap deel uit van het interprovinciale Waterschap Velt en Vecht. Zwolle, Waanders, 1999. 160p. ISBN90 400 93 93 8. Prijs f 39,50. Grachtentuinen Onlangs verscheen het derde deel in de serie Amsterdamse Grachten- tuinen; Prinsengrachtonder redac tie van Willemien Dijkshoorn, Erik de Jong en Lodewijk Odé. De geschiedenis van juist de Prinsen gracht met de vele hofjes leert ons dat er al in de 17de eeuw een tradi tie bestond van openbare tuinen. In 1620 werd op de hoek van de Prinsengracht/Looiersgracht bij een herberg de Oude Doolhof gesticht, een tuin bedoeld voor druk vermaak. Deze Doolhof zou tot 1862 blijven bestaan. Evenals in de vorige delen begint ook dit deel met twee aparte bijdragen; te weten 'Verborgen eilanden in de stad, hoven en hofjes in Amsterdam.door Jan Brouwer. Hierin komt de ontwikkeling van de hofjes aan de orde van de Middeleeuwen tot in deze eeuw de hoven Borneo in het Oostelijk Havengebied. De tweede bijdrage heeft als titel Amsterdam, als bos: bomen langs grachten en in.grachtentuinen' door BertMaes, waarin verschillende boomsoorten worden beschreven. Daarna volgt de neerslag van de inventarisatie van alle tuinen aan de Prinsengracht, voorzien van vele prachtige foto's. Het boek verscheen onder verant woording van Stichting de Amsterdamse Grachtentuin. Het wachten is op het laatste deel; de beschrijving van de tuinen langs het Singel. Zwolle, Waanders, 2000. 285p. ISBN90 400 9456X. Prijs tot. 1-12-01 59,95, daarna f 75,-. Kinderdijk De ongerepte schoonheid van het molengebied Kinderdijk in de Alblasserwaard, sedert 1997 geplaatst op de Werelderfgoedlijst van UNESCO, wordt in woord en beeld belicht in het boek 'Wieken op de wind; molengebied Kinderdijk, beeld van een werelderfgoed' door Leen. Fijnekam (coördinatie), Nico Knol, (fotografie) en Rita Vlot (tekst). Het voorwoord is van UNESCO directeur Mountr Bouchenaki. De eerste twintig bladzijden wor den ingenomen door de tekst, oktober 2000

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 24