Agenda* Monumentendagen Amersfoort J Exposities f 20 Heemschut oktober 2000 - f -1 v' v za. 4 zo. 5 november Heemschut Monumentendagen Amersfoort za. 11 november Heemschut Muzikaal Monument Appingedam za. 9 december Heemschut Muzikaal Monument Oosterbeek Art Nouveau Tegeltableaus van De Distel. Tot 1-1 in het Nederlands Tegelmuseum in Otterlo. Het Cruquius Gemaal. Museum De Cruquius, Cruquiusdijk 2 7 Cruquius. Tapijt Ria van Eyk. Op 16 en 17 december in het Koninklijk Paleis in Amsterdam. De Noord/Zuidlijn in Amsterdam., architectuur van Benthem. Crotiwel Architecten. T/m 26-11 in Nederlands Architectuur Instituut, Rotterdam. Wever ijmuseum open. Nieuw museum in Industrieel Rijksmonument te Geldrop. Architect J.D. Postma, ontwerper industriële bouwwerken. In Architectuurcentrum Rondael, Laboratoriumplein 3 Deventer. Zaterdag 4 november en zondag 5 november 2000 11.00-17.00 uur Amersfoort: beschermd stadsgezicht ■De uniciteit van de binnenstad van Amersfoort - stad met 350 monu menten - ligt in het middeleeuwse straten- en grachtenpatroon; de huidige stadsplattegrond en de middeleeuwse vertonen veel over eenkomsten. Amersfoort is de ge boortestad van Van Oldebamevelt, Mondriaan enArm.ando. Amersfoort, ontstaan op de plek waar verschillende stromen samenvloeiden werd een handels nederzetting en kreeg in 12 59 stadsrechten. De eerste ommuring van de stad stamt uit deze tijd. Een eeuw later volgde een nieuwe s tads muur met belangrijke poorten als de Koppelpoort, het Monnikendam en de Kamperbinnenpoort. De unieke Muurhuizen zijn gebouwd op de fundamenten van de eerste oude stadswallen. Op het programma staan een begeleide stadswandeling van het Gilde 't Eem mét bezoeken aan o.a. de Koppelpoort-in 1999 bekroond met de Europa Nostra Award het oude Stadhuis; het Culinair Museum Museum Flehite; het middeleeuws Hofje Armen de Poth; het Armando- museum; gevestigd in de Elleboogkerk en de Mannenzaal van het St. Pieters- en Bloklands Gasthuis met de Living History. Bij het ter perse gaan van dit num mer was het gehele programma nog niet bekend, voor nadere informatie: tel. (020) 6225292 Heemschut, of kijk op de website: www. heemschut, nl Centraal Informatiepunt: Stadsinformatiecentrum: De Observant, Stadhuisplein 7, Amersfoort. De Observant ligt achter het nieuwe stadhuis van Amersfoort en is bereikbaar vanaf het NS station per bus of te voet: wande ling van ca. 10 minuten. Muurhuis Tinnenburg vanaf de Zuidsingel. Foto Bureau Monumentenzorg, Amerfoort. zaterdag 11 november Op Sint Maarten, 11 november, organiseert Heemschut een Muzikaal Monument in en rond de Nicolaikerk in Appingedam. Deze kerk is ontstaan in het eerste kwart van de 13 de eeuw en uitge breid in de 14de en 15de eeuw. Behalve het concert in de kerk, staat ook een stadswandeling in het oude centrum op het programma. Daarbij brengen we een bezoek aan het vlakbij de kerk gelegen Museum Stad Appingedam, geves tigd in de panden Dijkstraat 30 en Wijkstraat 25. Het museum lijkt op een doolhof met zijn vele gangetjes, trappetjes, kamers en kamertjes. Tijdens de restauratie van deze panden in de jaren '90 bleek, dat een deel van Dijkstraat 30 een middeleeuws steenhuis uit de 13 de eeuw is, een zogenaamde 'edele heerd'. Zo'n stenen huis werd door vooraanstaande inwo ners van Appingedam bewoond en bood bescherming in tijden van oorlog. We besluiten de dag met barok muziek in de kerkwaarbij de organist het Hinzorgel zal bespe len. Er is 's middags een speciaal programma in het museum voor kinderen tussen 6 en 12 jaar. Reserveren is noodzakelijk, ook voor de kinderen die aan het programma in het museum willen deelnemen. Adres: VW, Wijkstraat 38, 9901 AJ Appingedam. Bereikbaarheid: Aankomst trein Groningen om 11.15 uur, vertrek trein naar Appingedam (richting Delfzijl) om 11.35 uur uit Groningen, aankomst in Appingedam om 12.07 uur. Terugreis: om 16.23 uur vertrekt een trein uit Appingedam, de intercity uit Groningen vertrekt om 17.18 uur. Vanaf het station te Appingedam is het ±15 minuten lopen naar de Nicolaikerk. Indien u gebruik wilt maken van een busje voor het vervoer van het station naar de kerk en terug wilt u dit van tevoren vermelden bij de opgave? Parkeren is gratis op het parkeer terrein Overdiep achter de super markt, bereikbaar vanaf de Woldweg. Via een houten klap- brug over het Nieuwe Diep komt men dan bij de Nicolaikerk. Toegang: leden Heemschut/ 9.50, niet-leden/ 19.50, exclusief kosten busvervoer. Het evenement begint om 12 uur met koffie en aansluitend daarop zijn stadswandeling en bezoek aan het museum. Vanaf 14.00 uur een concert en rondleiding door de kerk. Afsluiting om 16.00 uur. Reserveren en inlichtingen: Bond Heemschut, tel. (020) 6225292 of www. heemschut, nl. Het voormalig stadhuis van Appingedam. Foto Anna Huizinga.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 22