Heemschut 19 fctj!Mhi.''fcii."fn.TbBfv, Gebouwen Maria Stichting langs het Spaarne. Foto Henk Vijn. rende - voor 3 ton gerestaureerde theehuis - een eenheid vormen. Merkwaardig is verder, dat zo'n plan niet beschouwd wordt in het kader van het Spaarneoever-plan, dat in voorbereiding is. AMSTERDAM Acties in de hoofdstad Amsterdam De Commissie Amsterdam van Heemschut houdt zich behalve met de binnenstad ook bezig met bestemmingsplan nen en ontwikklingen buiten de oude stad. Zo volgt zij de voort gang in het Polderweggebied in Oost en het bestreden plan tot sloop van bebouwing bij het Olympisch Stadiongebied. Maar ook binnen de oude stad zijn vele objecten onderhanden: de gemeentelijke archeologische dienst heeft interessante opgravin gen gedaan van een deel van de VOC-werven op Oostenburg, waar een houten oppervlak is blootge legd. Ook is het stenen bastion Zeeburg aan het daglicht gebracht. De Commissie heeft de situatie bekeken en zal zich met de gemeente verstaan over behoud. De ingrijpende plannen tot vervanging en uitbreiding van de universiteitsbibliotheek worden met argusogen gevolgd. Hetzelfde geldt voor de voormalige brand weerkazerne aan de De Ruyter- kade. De ontwikkeling aan de Tulpstraat laat zich gunstig aanzien. Met de archi tect wordt overlegd. Volgens de laatste berichten kan tenslotte pakhuis De Zwijger aan de Oostelijke Handelskade behouden blijven. Ernst. Dienaar, voorzitter Heemschut Amsterdam, tel. (015) 6318506. ZUID-HOLLAND Aalmarktgebied in volgende fase Leiden De tweede ronde in het vernieuwingsproces van dit oude stuk Leidse binnenstad lijkt aange broken. De gemeenteraad heeft zich gebogen over het Stads vernieuwing Structuurplan. Heemschut heeft in januari erop gewezen dat de gemeentelijke voornemens op wel zeer gespannen voet staan met het eigen beleid om in de binnenstad slechts kleinscha lige vernieuwing toe te staan. In de officiële inspraakreactie op het Structuurplan stelt Heemschut andermaal dat juist te weinig wordt ingegaan op de wezenlijke kenmerken van dit stadsdeel en in het geheel niet gestreefd wordt naar versterking van de identiteit. Heemschut bepleit een aanpak die het accent legt op het verdiepen van de culturele belevingswaarde van het gebied, waarvan dan ver volgens de reeds aanwezige klein schalige stadseconomie op verschil lende manieren kan profiteren. Heemschut heeft tevens de kans aangegrepen deel te nemen aan een discussieavond in de Waag en gebruik gemaakt van het inspreek- recht in de raadscommissieverga dering op 7 september. In beide gevallen is de inbreng van Heem schut goed ontvangen bij de overige betrokkenen en ten minste een deel van de politici en bestuurders. Het Oude Tolhuis Oegstgeest Op aandringen van Heemschut heeft de gemeente de eigenaar verplicht een bouwtech nisch onderzoek te laten verrich ten naar het Oude Tolhuis teneinde de onontkoombare noodzaak van sloop en (replica)- herbouw aan te tonen. Ontbreekt die noodzaak dan kan deze rigou reuze aanpak, waarbij altijd cultuurhistorische waarden verlo ren gaan achterwege blijven. Heemschut wacht de uitkomst van dit onderzoek af maar stelt tevens een bouwhistorisch rapport bij de stukken te missen. Een dergelijk rapport zou bij een dergelijk, in meerdere fasen ontstaan monu ment, niet misstaan. Nu blijkt echter ook het gehele toekomstig gebruik gewijzigd te zijn. Was eerst sprake van vesti ging van een restaurant, nu gaat het om een kantooreenheid in het monument en twee nieuwbouw woningen in een forse aanbouw. Heemschut heeft in zijn reactie hierop te kennen gegeven met name de noodzaak van volledige onderkeldering van zowel de nieuwe aanbouw als de oude achterbouw niet in te zien en hier omtrent een gedegen motivatie van de eigenaar/opdrachtgever op prijs te stellen. Heemschut wijst op het gevaar dat de bronbemaling bij de aanleg van een dergelijke grote kelder schadelijke gevolgen kan hebben voor de oude fundering onder het hoofdgebouw. Hoewel Heemschut begrip heeft voor nieuwbouw bij en soms aan monu menten om hun economische bestaansbasis te vergroten lijkt de zaak hier te ver richting nieuw bouw door te schieten met alle kwalijke gevolgen voor (de bele vingswaarde van) het monument. Het wachten is op een reactie van de gemeente, danwel eigenaar/ opdrachtgever. Boerderij Noordheilaan Leidschendam In deze zaak rond de restauratie van een 17de- eeuwse boerderij treedt Heemschut op als adviseur van de Vereniging Erfgoed Leidschendam. In zijn reactie op het restauratieplan heeft Erfgoed Leidschendam te kennen gegeven allereerst een bouwhisto risch rapport te missen. Tevens gaat de vereniging het slopen van de aan het voorhuis vastgebouwde stal ter harte. Volgens de eigenaar dateert deze uit de jaren '50 van de vorige eeuw, maar dat lijkt in werkelijkheid slechts op te gaan voor het golfplaten dak. De her bouw wordt niet alleen korter en breder, maar toont tevens veel min der als stal zodat, naar de mening van Erfgoed Leidschendam, de oorspronkelijke functie van de beide bouwonderdelen, voorhuis en stal, minder afleesbaar wordt en de nu nog overduidelijke, histori sche boerderij bijna zal gaan over komen als een twee-onder-een- kap villa. Via de gemeentelijke monumentambtenaar is inmiddels vernomen dat opdracht is vers trekt tot het verrichten van bouwhistorisch onderzoek en tevens dat de sloop/herbouwplan nen voor de stal van de baan zijn. Het nu sterk gewijzigde plan zal opnieuw ter visie worden gelegd. Leo van der Meule, PR-medewerker Heemschut Zuid-Holland, tel. (070) 3213944. NOORD-BRABANT Weer water in haven Breda De gemeenteraad van Breda heeft besloten de haven in de bin nenstad in ere te herstellen. In ons augustusnummer schreven we al over dit voornemen. Breda herstelt hiermee een ingreep uit 1962. Een deel van het stromend water in de binnenstad moest toen plaats maken voor het snel groeiende verkeer. De haven werd gedempt. Er ligt nu een rommelige brede weg met parkeergarage eronder. LIMBURG Sankt Ludvvig Vlodrop De rechter in Roermond heeft de sloopvergunning van de gemeente Roerdalen voor het voormalige Kulturkampfklooster Sankt Ludwig in Vlodrop ongeldig verklaard. Een succes voor Heemschut. In het decembernum mer komen we hier nog op terug. oktober 2000

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 21