18 Heemschut rijen, landschapsbouw (water, groenvoorzieningrecreatie, natuur. Verkeersoplossingen zijn zo ook te vinden. Naast ons bezwaar hebben wij tevens een verzoek aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland gericht om onze visie bij de beleidsmakers toe te lichten. Toch geen heffingen De Beemster Het waterschap Uitwaterende Sluizen ziet na bezwaar af van de heffingen op vermeende verontreiniging van gasbronnen. In het juni-nummer van ons tijdschrift schreven wij, bezwaar te maken tegen de heffin gen en wellicht daaruit voortvloei ende verdwijning van de gasbron houders. Het waterschap Uitwaterende Sluizen was van plan deze heffingen in te voeren omdat de veelal nog uit de 17de eeuw daterende en vooral nog in de Beemster aanwezige biogas bronnen het oppervlaktewater aanzienlijk zouden vervuilen. In het desbetreffende artikel toonden wij aan, dat hiervan slechts mini maal sprake was. Er zijn nu nog ongeveer 150 van deze bronnen, die moerasgas opvangen en ze worden nog steeds gebruikt. Ons bezwaar richtte zich behalve tegen de heffingen vooral tegen de bedreiging van wat wij als een essentieel specimen van Noord- Hollands cultureel erfgoed beschouwen. Dat gevaar is dus nu afgewend. Kolhorn Onze strijd tegen de voorgenomen sloop van een stolp boerderij in het beschermde dorpsgezicht van Kolhorn heeft succes gehad. Zoals wij ook al eerder meldden hadden wij na een lange strijd voor het behoud uiteindelijk onze hoop gevestigd op de N.V. Landelijke Bouwkunst in Noord-Holland. Deze telg van het Historisch Genootschap Oud- West Friesland koopt bedreigde historische panden op met de bedoeling deze door te verkopen aan een persoon of instelling, die het pand wil gaan gebruiken of bewonen en bereid is het eventu eel te restaureren, zodat weer een stukje cultureel erfgoed bewaard blijft. Een oud-inwoner van Kolhorn bleek interesse te hebben in de stolp en gaat deze - qua uiterlijk enigszins aangetaste boer derij - zijn oorspronkelijke gezicht weer teruggeven Het bouwplan, waarbij sloop was inbegrepen wordt nu ook gewijzigd, omdat men de stolp met erf toch een ruimtelijke 'setting' wil geven, die daarbij past. Enschedé-complex Haarlem, Ook onze voortdurende bezwaren, brieven, adviezen en commentaren op de ontwikkelin gen in het bestemmingsplan de Appelaar alias het Enschedé- complex krijgen steeds meer resultaat. Ons laatste verzet richtte zich vooral tegen het zogenaamde gat in de Damstraat. In deze histori sche straat, die van het Spaarne naar de Grote Markt en de oude Bavokerk loopt staan nog vele prachtige historische panden. Uitgerekend daarin moest dan een gapend gat worden aangebracht voor een ondergrondse parkeer garage. Met uiteraard alle verkeers technische, vooral visueel hinder lijke gevolgen van hekken, borden lichten etc. van dien. Samen met de Historische Vereniging Oud- Haarlem hebben wij voorgesteld, dat men de oplossingen in histori sche buitenlandse steden zou kijken om naar dat voorbeeld een ingang te ontwerpen, zoveel mogelijk passend bij het histori sche beeld van deze straat. Al eerder heeft de verantwoordelijk wethouder Kroskinsky laten weten, dat het gat in de toekomst geheel zou kunnen verdwijnen. Als de plannen voor de verbetering van de Spaarnekade en de verbreding daarvan op termijn worden uitge voerd ontstaat de mogelijkheid, het verkeer op die plek langs het Spaarne gedeeltelijk ondergronds af te wikkelen en na de verbreding van kade en weg, opstelstroken ondergronds over te houden om onder de Damstraat door de toegang naar de parkeergarage mogelijk te maken. Bijkomend voordeel is, dat men bovengronds een prachtig plein bij de Waag overhoudt aan het Spaarne. In een laatste bijeenkomst met beleids ambtenaren en leden van de projectgroep is ons verzekerd, dat 'geld geen enkele rol mag spelen om in dit historische stadsbeeld iets te ontwerpen, dat kwaliteit heeft.' Bovendien zal men ondanks het feit, dat dit dus een voorlopige oplossing kan zijn daarbij alle kwaliteitscriteria hanteren en ook geld ter beschi kking willen stellen om ondergronds reeds nu een aanpassing te maken voor een latere aansluiting naar de Spaarneoever. Daarvoor moeten nog vele verkeersvoorwaarden worden gerealiseerd zoals daar zijn de problematiek van de busverbindingen, de eventuele komst van een oostelijke randweg en een brug c.q. tunnel over of onder het Spaarne. Met dit in het achterhoofd blijft Heemschut de zaak kritisch volgen maar hebben wij er alle vertrouwen in, dat de kwaliteit die door archi tect Hubeitjan Henket ook van deze voorlopige oplossing geëist wordt, redelijk gewaarborgd blijkt. Meer en Berg Bloemendaal Bezwaren tegen villabouwin Velserend op de grens van de gemeenten Velsen en Bloemendaal en de uitkomst daarvan zullen duidelijk maken, hoe het precies staat met het begrip stedelijke contouren in dit en het aangrenzende gebied. De provincie heeft bij het ontwerpen van het streekplan Noord- Holland Zuid de omschrijving van het terrein van het voormalig Provinciaal Psychiatrisch Zi ekenhuis van landschappelijk in stedelijk gewijzigd. Dit mede met het oog op verkoop van Landgoed Meer en Berg. Heemschut heeft tegen deze wijziging destijds ook al bezwaar aangetekend, vooral omdat de voorgenomen bouw van liefst 450 woningen - als mogelijk heid bij de verkoop in 1997 aan de koper geopperd - een regelrechte bedreiging van dit nog door Zocher ontworpen landgoed ten gevolge heeft. Een maximum van 200 woningen en vooral veel herbe stemming voor wonen van de diverse daarvoor geschikte nog bestaande gebouwen zou o.i. aanvaardbaar zijn. In de onlangs door de provincie georganiseerde hoorzitting achten de bezwaarma kers, waaronder Heemschut, het daarom van het grootste belang inzage te krijgen in de toen opge stelde verkoopvoorwaarden. Die zijn zeker opgesteld, want de koper zelf beroept zich i.v.m. de durende onzekerheid ook op de in 1997 met hem gesloten overeen komst. Ondanks al eerder gestelde vragen daarnaar heeft de provincie deze voorwaarden nog steeds niet vrijgegeven, zodat wij inmiddels overwegen een beroep te doen op de Wet Openbaarheid van Bestuur. De vraag is of en welke ontbindende voorwaarden gesteld zijn bij het verstrekken van een renteloze lening van 71 miljoen gulden door de provincie aan de koper. In hoeverre kan trouwens de provincie als privaatrechtelijk verkoopster publiekrechtelijke aspecten opnemen in de verkoop voorwaarden van haar provinciaal eigendom, als de gemeente daar door wordt beperkt in de uitoefe ning van haar publiekrechtelijke taak? Dat kan bij de Raad van State straks nog een interessante discussie opleveren. Plannen langs Spaarne Haarlem Ernstige kritiek in het Haarlemse is er van alle kanten, - dus ook Heemschut - op de aantasting van de rivieroever van het Spaarne door de hoogte en het volume van de bouwplannen bij de voormalige Mariastichting, thans Kennemer Ziekenhuis. Het moet een gestapeld park worden met 20 verdiepingen en 130 apparte menten, wanneer in 2003 het ziekenhuis naar Hoofddorp is verhuisd. De wijkraad en de Historische Vereniging Haarlem noemen het achtereenvolgens te ambitieus en volstrekt onrealis tisch. Verder vielen woorden als kermisattractie, niet passend bij Haarlem en controversieel. De voorkeur van B en W van Haarlem voor dit plan wordt echter niet gedeeld door de raadscommissie stedelijke ontwikkeling. Deze voelt meer voor het Amvest/ Bouwfondsontwerp van onder andere architect Thijs Asselbergs. Dat komt ook veel meer in de buurt van het beeldkwaliteitsplan, dat voor dit gebied in de maak is. Jammer is alleen dat het Bouw fondsplan de sloop inhoudt van enkele beeldbepalende panden langs het Spaarne, die samen met Spaarnhout en het erbij beho- oktober 2000

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 20