Gorinchem, let op Uw Saeck Oud en nieuw Heemschut Het prachtig gerestaureerde Woudrichem met ook respectvol passende nieuwbouw. Foto's auteur. De skyline van Gorinchem verpest door niet passende blokkendozen. Een prachtig stadscentrum aan de Merwede, nog geheel binnen de wallen, aan beide zijden van de Linge. Neem het pontje vanuit het mooi gerestaureerde stadje Woudrichem, met ook respectvolle passende nieuwbouw. Geniet van de wijdsheid van het rivierenland schap en benader Gorinchem met open ogen. De skyline is uniek. Alleen verstoord door niet passende hoge blokkendozen van 't nieuwe Gasthuis op de Zuid- en de Oostwallen, op één van de mooiste punten van Nederland, met uitzicht over de uiterwaarden en de Merwede. Je kunt daar beter wonen en uitkijken dan er tegenaan kijken. Meer naar het noordoosten, richting Dalempoort en windmolen staan voor beelden van hoe het wel kan, gebouwen respectvol ingepast qua volumes, gevelindelin gen, daken, kleur en materiaalgebruik. De binnenstad kent veel goede, maar ook mijns inziens slechte nieuwbouw, soms passend, veel niet passend in de oude omgeving. Bijvoorbeeld de Hema, Etos, Bristol en de Blijenhoek- passage, die in een nieuwbouwwijk wel zouden passen, met op zich interessante architectuur. V&D heeft boze plannen om de stad verder te verminken met iets moderns, schuin achter het oude raadhuis (nu museum). En meer flatgebouwen op de wallen tonen ook weinig respect voor de oude omgeving. Gorinchem let op Uw saeck. Hoogtepunt van mijn wandelingen door Gorinchem was het gebouwencomplex (oud en nieuw) van het Hoogheemraadschap. Perfecte aanpassing van nieuwbouw en verbinding met de oude gebou wen. Zo kan het dus ook. Grote twijfels heb ik bij de massale invulling van het oude kazerneterrein, dat z'n voltooiing nadert. De Nota Belvedere bestond nog niet toen men een plan maakte voor dit terrein. Jammer. Bestuurders, ambtenaren, monumen tencommissies, raadsleden en architecten hebben nu een instrument in handen om het wel goed te doen met respect voor het eigene van elke stad, streek of dorp. En zoals in vele oude steden en dorpen staan ook hier de winkelstraten vol met lelijke etages, reclames en met brede horizontalen, die de verticale elementen in de oude puien doorbre ken en vernielen. Dat kan overal beter, zo dat de sfeer van de oude stad beter bewaard blijft zonder de nodige dynamiek geweld aan te doen. Hoogheemraadschap Gorinchem. Perfect aan oude gebouw aangepaste nieuwbouw. Foto's auteur. 16 oktober 2000 H.M. Mauserlid Heemschut te Oirschot.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 18