oktober 2000 Heemschut 15 der eeuwen is op deze fundamenten naar harte lust verbouwd, afgebroken en opnieuw gebouwd. Zo kreeg de Dieventoren, een 14de- eeuwse woontoren die lange tijd als stedelijk cachot heeft gediend, in 1942 een onderdoor gang. Dat maakte destijds veel kritiek los, omdat de Dieventoren vroeger nooit als poort heeft gefungeerd. Er ontstond dus een mengel moes van stijlen, maar desondanks bleef de middeleeuwse sfeer op veel plekken behouden. Dat verklaart misschien waarom een modern betonnen kantoorpand als dat van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek hier niet uit de toon valt. Ook elders streeft het stadsbestuur ernaar oud en nieuw met elkaar in harmonie te brengen. Een goed voorbeeld daarvan is de nieuwbouw aan de Breestraat uit 1996, waarin de torens van een oude stadspoort te herkennen zijn. Ontsierende brug Maar ook Amersfoort laat wel eens een steekje vallen. Heemschut heeft zich sterk gemaakt voor het behoud van sociëteit Amicitia uit 1892 aan de Stadsring. Uiteindelijk werd besloten alleen de gevel te laten staan, maar door slecht stutwerk is deze ingestort. Nu wordt de gevel gereconstrueerd. Een doorn in het oog was ook de ontsierende noodbrug voor bouwverkeer over de Kortegracht, omdat de brug schade kon toebrengen aan de omliggende monumenten. Achteraf blijkt de schade mee te vallen, maar de bezorgdheid was terecht. Dit deel van de Muurhuizen is één van de mooiste en meest tot de verbeelding sprekende plekjes van Amersfoort. Hier lijken de middeleeuwen tot leven te komen. Tinnenburg is met zijn kleine vensters, verweerde houten luiken, hoge dikke muren en getrapte gevel een juweeltje. Schuin tegenover, aan de Zuidsingel, staan nóg twee interessante monumenten: het neogotische kloostergebouw Onze Lieve Vrouw ter Eem en - heel bijzonder - het Huis met de Paarse Ruiten. Dit classicistische pand werd omstreeks 1780 gebouwd in opdracht van de zeer vermo gende Benjamin Cohen. Deze tabakshandelaar en bankier was bevriend met de Oranjes en stelde zijn huis in 1787 ter beschikking van stadhouder Willem V. Hij was ook de bouwer van het deftige patriciërshuis aan de Westsingel, dat sinds 1804 dienst doet als stad huis, maar nu nog een louter representatieve functie heeft. Verderop langs de Zuidsingel bevindt zich één van de best bewaard gebleven middeleeuwse kloosters van Amersfoort: Mariënhof. De kapel en andere bijgebouwen zijn verdwenen, maar wat is overgebleven, het hoofdgebouw, de kloostergang en de tuin, ademt een serene, authentieke sfeer. Mondriaanhuis De stad biedt onderdak aan een aantal interes sante musea. In het geboortehuis van Piet De Koppelpoort vanaf de Eemzijde. Foto's Bureau Monumentenzorg Amersfoort. Mondriaan aan de Kortegracht is een perma nente expositie te zien van leven en werk van de schilder. Wie meer te weten wil komen over de geschiedenis van Amersfoort doet er goed aan een bezoek te brengen aan het Flehitemuseum dat is gevestigd in drie gerestaureerde Muurhuizen van rond 1500. Het kreeg eind 19de eeuw een face lift in neo-renaissance stijl. Een aanrader is de schuin tegenover gelegen mannenzaal uit 1530. Dit rusthuis bevindt zich nog in originele staat en is vrijwel uniek in Europa. Als u geluk hebt treft u de mannen nog aan, die hier op hun oude dag onderdak hebben gevonden. Ze leven in het jaar 1907 en weten niets van wat er daarna is gebeurd. De acteurs van deze levende historie blijven consequent in hun rol. Weliswaar een beetje folkloristisch, maar voor jong en oud een vermakelijke manier om meer te weten te komen over het dagelijks leven in vroeger tijden. Mooie kerken Vanuit de mannenzaal loopt u via 't Zand langs een aantal mooie kerken: de neo-renaissancisti- sche F ranciscus Xaveriuskerk uit 1816/17, de 15de-eeuwse dubbelkerk St. Aegtenkapel en de Oud katholieke kerk uit 1927 in de stijl van de Amsterdamse school. U bevindt zich nu ook vlakbij het Havik waar u van een prachtig stads gezicht kunt genieten. Staande op het brugge tje kijkje over de Langegracht naar het spitse torentje van de Elleboogkerk en op de achter grond de mooie gotische, bijna 100 meter hoge Onze Lieve Vrouwe Toren. De Elleboogkerk is een mooie vroeg 19de-eeuwse hallenkerk, die nu in gebruik is voor een permanente over zichtstentoonstelling van de Amersfoortse kunstenaar Armando. Uiteraard mag in dit rijtje van Amersfoortse kerken de Sint Joriskerk op de Hof niet ontbre ken. Het is de enige middeleeuwse kerk. Een belangrijk deel werd in 1340 tijdens een grote brand verwoest en na verloop van tijd is er veel aan veranderd en aangepast. Interessant zijn onder meer het gotische ingangsportaal, de middeleeuwse muurschilderingen en de 16de- eeuwse gerfkamer en chirurgijnskamer. De beeldenstorm, die hier flink heeft gewoed, heeft het gotische oxaal gelukkig vrijwel geheel gespaard. Het oxaal dateert uit 1500 en is naast Rhenen het enige van boven de grote rivieren. Vergeet vooral niet een kijkje achter de kerk te nemen. De prachtige historische geveltjes brengen u wederom in oude sferen. En als u nog tijd en zin hebt, loop dan ook nog even naar het Hofje Armen de Poth, waar de St. Rochuskapel van rond 1500 doet herinneren aan het pesthuis dat hier toen stond. Het is teveel om allemaal de revue te laten passeren. Kattenbroek Nog één wetenswaardigheid: de historische binnenstad diende als inspiratiebron voor de wijk Kattenbroek in Amersfoort-Noord. Alweer bijna tien jaar oud, trekt deze nieuw bouwwijk nog steeds veel bekijks. Het ontwik kelingsplan is ontworpen door architect en stedenbouwkundige Ashok Bhalotra. Hij gaf de wijk de grondvorm van het middeleeuwse Amersfoort: in het midden een cirkel precies zo groot als de binnenstad met een gracht eromheen. Net als in het centrum wooftt in Kattenbroek iedereen door elkaar, ongeacht de sociale status. En net als in het oude deel vind je er een verscheidenheid aan woonvormen en bouwstijlen. Y. Tanke is free-lance journalist te Amersfoort.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 17