Middeleeuwen bijna tastbaar in Amersfoort Yvonne Tanke In het middeleeuwse centrum van Amersfoort kan de romantische geest zijn hart ophalen. Op een winterse dag, als de trapgeveltjes, pittoreske huisjes, torentjes en stadspoorten zijn bedekt met een laagje sneeuw, is het alsof een schilderij van Anton Pieck tot leven komt. Niet voor niets koos Heemschut dit keer Amersfoort uit voor de monumentendagen. Een aantal van de ruim 300 monumenten die de binnenstad rijk is, is op 4 en 5 november te bezichtigen (zie ook pag. 14). Laat u verrassen door schilderachtige doorkijkjes en prachtige historische panden. Hier alvast een voorproefje. 14 Heemschut Mede dankzij een met zorg opgezet gemeente lijk monumentenbeleid, heeft Amersfoort het middeleeuwse karakter van de binnenstad weten te behouden. De stad is na de oorlog sterk gegroeid en telt nu 126.000 inwoners. Met de nieuw te bouwen wijk Vathorst, waar 11.000 woningen komen, neemt dat aantal nog eens fors toe. En zoals dat gaat met sterk groei ende steden krijgt ook Amersfoort grootstede lijke ambities. Dat blijkt meteen als je op het station aankomt. Het fraaie, oude stationnetje heeft het veld moeten ruimen voor een groots modem gebouwencomplex. Achter de tegen overliggende kantoorpanden gaan overigens heel wat jaren '30-huizen schuil en een paar honderd meter naar rechts ligt het Bergkwartier: een villawijk met mooie voorbeelden van de chaletstijl, de Berlagiaanse architectuur en de Amsterdamse school uit het begin van de 20ste eeuw. Middeleeuwse structuur Maar laat ik me beperken tot de binnenstad met haar nog vrijwel ongewijzigde middeleeuwse straten- en grachtenstructuur. Amersfoort wordt voor het eerst genoemd in 1028, een nederzetting aan een doorwaadbare plaats - een voorde - aan de rivier de Amer, de huidige Eem. Een voor de handel naar het noorden en oosten strategische plek midden in het land en het is dan ook de handel die de nederzetting tot bloei brengt. In 1259 krijgt Amersfoort stads rechten en rond die djd ook zijn eerste ommu ring. Daarvan zijn nog fragmentarische delen over. Ook de Kamperbinnenpoort stamt uit de tijd van de eerste muur, maar is waarschijnlijk niet geheel oorspronkelijk. Een eeuw later is de stad volgebouwd. De oude stadswal wordt afgebroken en een eind verderop verschijnt een nieuwe muur. De huidige Stadsring loopt parallel aan deze tweede ommuring, waarvan nog steeds overblijfselen te zien zijn. Twee stadspoorten staan nog steeds overeind: de waterpoort Monnikendam, die vanaf de Stadsring goed is te zien en de Koppelpoort, waar je vanuit de trein fantastisch zicht op hebt. De Koppelpoort, gerestaureerd door de Van Hoogevest Groep, is een unieke combinatie van een land- en waterpoort en bevindt zich nog goeddeels in originele toestand. De kante len, mezenkouw (ziejargon, pag. 23) en houten kast zijn 19de-eeuwse toevoegsels, maar passen perfect in het sprookjesachtige geheel. De restauratie van de poort in 1997 is zeer zorgvul dig uitgevoerd en leverde Amersfoort de presti gieuze Europa Nostra Award op. Oud en nieuw Op de fundamenten van de eerste stadswal zijn de bekende Muurhuizen gebouwd. In de loop De Westsingel met links het neoclassicistische poortje als toegang tot museum Flehite. oktober 2000

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 16