oktober 2000 Heemschut 13 gehanteerde maatregel ook in Valkenburg van nut kon zijn, maar de gemeente liet weten dat er in Nederland geen wettelijke mogelijkheid bestaat voor het imple menteren van een dergelijk middel. Nu is krotbelasting geen instrument dat in België in het kader van de monumentenzorg is ingevoerd, maar in de praktijk raakt het de eigenaar van een monument wel in zijn portemonnee wanneer hij de boel laat verkrotten. Verder kan in België de eigenaar van een monument bij verwaarlozing ervan onteigend en zwaar beboet worden. Deze repressieve maatregelen passen misschien niet in het Nederlandse bestel dat het vrije beschikkingsrecht van de eigenaar hoog in het vaandel voert, maar toch is de vraag gerechtvaardigd in hoeverre het ten onzent bestaande systeem van bonus maatregelen van subsidies en fiscale prikkels voor restauratie en onderhoud niet door een tegenhanger in de vorm van een malus-maatregel als krotbelasting aan effectiviteit kan winnen. Jaren zestig visie Onlangs bereikte ons het bericht dat in de gemeente Weert een pand uit circa 1880 is gesloopt. Het betreft hier het laatste pand dat herinnerde aan de tijd dat het bassin in Weert een belangrijke schakel vormde voor het scheepvaartverkeer op de Zuid-Willemsvaart. Bouwgigant Wilma zag als buur en eigenaar van het pand ter plekke liever parkeerplaatsen verschijnen. Het argument van Wilma dat het pand Joosten, zoals het bekend stond, slecht was ingepast tussen de andere bebouwing - gemakshalve voorbijgaand aan het feit dat het 120 jaar geleden wel was ingepast - slikte de gemeente maar al te graag voor zoete koek. Weert heeft in het verleden een uiterst dubieuze reputatie opgebouwd op het gebied van monumentenzorg. Nu was gebrek aan visie in de jaren '60 en '70 gemeengoed, maar anno 2000 mag je toch een andere attitude ten aanzien van monumenten verwachten, zeker van een gemeente waarvan de burgemeester enkele jaren geleden nog voorzitter was van de Commissie Limburg van de Bond Heemschut! Naar aanleiding van de dreigende sloop is in Weert een Vereniging tot Behoud van Weert opgericht. Voordat de statuten waren opgesteld en de vereniging als belanghebbende in de strijd tot behoud van het pand Joosten kon worden aangemerkt was men al met de sloop begon nen. Aan de communicatie met de Vereniging tot Behoud van Weert was de gemeente überhaupt weinig gelegen. Het vinden van een bestemming was overi gens geen probleem: het pand is tot voor kort bewoond geweest en het had een uitstekende en representatieve woning kunnen zijn voor burgemeester Karei Majoor, die in zijn nieuwe gemeente nog op zoek is naar een onderkomen. Hand in eigen boezem En waarom heeft de Bond Heemschut hier niet inge grepen? Omdat we slecht op de hoogte waren. De naakte waarheid is dat maar al te vaak Heemschut, althans in Limburg, een gebrek aan daadkracht vertoont. Dit is geen kwestie van onvoldoende wil als wel van onvoldoende mogelijkheden. Als provinciale organisatie die het moet hebben van de inzet van vrij willigers missen we de alertheid en de capaciteit om alle ontwikkelingen die zich op lokaal niveau afspelen te volgen en eventueel te beïnvloeden. Momenteel is de Commissie Limburg bezig met het bedenken en implementeren van een structuur die de slagkracht van de Bond op regionaal niveau moet versterken. In een van de komende nummers van 'Heemschut' zal uit de doeken worden gedaan hoe een en ander gaat functio neren. Ter lering Wat leert ons deze korte, en zeker niet uitputtende, inventarisatie van het monumentenbeleid in de prak tijk? Ten eerste blijkt dat de eigenaar of bewoner van een monument een goede kans heeft om zijn persoon lijk inzicht ten aanzien van het gebruik ervan te laten prevaleren boven het maatschappelijk belang. Ten tweede blijkt dat het optreden van de overheid afhangt van de wil om met name op gemeentelijk niveau een krachtdadig beleid te voeren. Argumenten om niets te doen zijn maar al te gemakkelijk gevonden; het blijkt heel eenvoudig om zich achter 'een ander' te verschui len. Deze gang van zaken stemt somber over de effecti viteit van een te ver doorgevoerde decentralisering van monumentenzorg. Ten derde moet er gedacht worden aan een wetgeving die verval effectiever bestrijdt. En ten vierde moet er een goede afstemming tussen parti culiere monumentenorganisaties komen. Want woede is een kracht die, mits in goede banen geleid, een machtig wapen kan zijn. Drs. F. Hovens is PR-medewerker van Heemschut Limburg. Inmiddels gesloopt pand joosten uit ca. 1880 in Weert; met dank aan de gemeente Weert. Foto P. von der Ruhren.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 15