Eenzaam 12 Heemschut oktober 2000 De binnenplaats van Kasteel Haeren in augustus 2000 (boven) en oktober 1986 (onder). De gemeente Voerendaal beschouwt de garage als een voortzetting van het bouwvallig schuurtje links op de foto. Foto's Sjef Frijns en RdMz. uit een ernstig gebrek aan krachtdadig optreden van de zijde van het gemeentebestuur bleek met betrekking tot de bescherming van monumenten. Lankmoedig, dat is nog de meest vriendelijke typering voor het monumentenbeleid van Vaals. Bij de Winneberg uit zich dat in het tolereren van de zonder vergunning opgetrokken bijgebouwen en de aanleg van de geïm proviseerde parkeerplaats. Er moet bovendien ernstig getwijfeld worden aan het tijdelijke karakter van zowel de bijgebouwen als de parkeerplaats. Van een gemeente waarvan de burgemeester historica is en bovendien als voorzitter van het Monumentenhuis Limburg van het belang van monumenten niet over tuigd hoeft te worden, mag je een veel alerter beleid verwachten. Mevrouw Quint-Maagdenbérg mag dan wel op studiedagen van leer trekken tegen de hogere overheid (zie 'Heemschut' juni 2000, pag. 6), dit pleit haar niet vrij van een blik in eigen keuken. Cadavre exquis Op de grens van de gemeenten Geleen en Schinnen ligt een boerderij al jaren te creperen. Van de Biesenhof kan een cynicus zich met recht afvragen of de boerderij nog wel gerestaureerd moet worden, want ondertussen lijkt de status van beschermenswaardige ruïne meer op zijn plaats. Het proces van verval is al zo lang gaande dat slechts een enkele grijsaard zich de boerderij nog in gezonde toestand voor de geest kan halen. Er gebeurt met andere woorden niets om het verval tegen te gaan. Waarom niet? Het antwoord is bekend: 'we kunnen niets'. Wie is 'we'? In dit geval spelen heel wat partijen een rol. Het voert te ver om op deze plaats de hele kluwen aan ingewikkelde verhoudingen te ontwarren, maar ook hier kan gesteld worden dat de partij die het meest in aanmerking komt om een oplossing te forceren, namelijk de gemeente, zich verschuilt achter de andere partijen; maar wat mag je verwachten van een gemeente die op alle fronten een slap ruimtelijk kwaliteitsbeleid voert. De cultuurhisto rische waarde van de Biesenhof, die reeds gesticht was voor hij in 1259 in bezit kwam van de Duitse Orde in Alden Biesen, is zo evident dat behoud de grootste prioriteit dient te genieten. Echter als symbool voor het culturele failliet van de gemeente Geleen is de Biesenhof in zijn verruïneerde toestand ook niet zonder betekenis. De strijd voor behoud van de waarde van een monu ment kan bijzonder eenzaam zijn als iedere keer een verzoek tot ondersteuning op niets uitloopt. Dit gevoel van eenzaamheid moet zich hebben opgedron gen aan een van de bewoners van Kasteel Haeren in Voerendaal. De betreffende persoon heeft onder meer protest aangetekend tegen de bouw van een garage op nota bene de binnenplaats van het kasteel. De Rijksdienst zegt niets tegen de gemeente Voerendaal, de vergunningverlener, te kunnen ondernemen omdat er niet tegen het monument is aangebouwd, wat derhalve niet zou zijn aangetast. Het is ongelooflijk maar waar. Andere aanslagen op het kasteel betreffen de sloop van een oud hooiluik en het aanbrengen van kunststof kozijnen, die bovendien op een verkeerde wijze geplaatst zijn. Dit artikel kan geen definitief oordeel, laat staan een Salomonsoordeel, vellen; iedere betrokkene lijkt zijn valide en minder valide argumen ten te hebben, en iedere belanghebbende belicht een bepaald facet van de kwestie dat een ander weer bewust in het duister laat. Wel kan iedere monumentenlief hebber constateren dat bij Kasteel Haeren dingen gebeuren die je voor onmogelijk houdt, en ook hier blijkt de gemeente, met het vaststellen van het bestem mingsplan, een doorslaggevende rol te spelen. Krotbelasting een bruikbaar instrument? Enkele jaren geleden heeft de werkgroep 'niks aan de hand' uit Valkenburg het gemeentebestuur het voor stel gedaan om een krotbelasting in te voeren, teneinde enkele monumentale panden voor verder verval te behoeden. De werkgroep meende dat deze in België

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 14