LIMBURG OP ZIJN SMALST Frank Havens Iedere provincie heeft ze: monumentale objecten en ensembles waarvoor, ondanks hun evidente cultuurhistorische waarde, gevochten moet worden. Zelfs de status van beschermd monument biedt geen garantie tot behoud. Voortdurend dienen organisaties als de Bond Heemschut derhalve op hun qui-vive te zijn. In dit artikel worden vier trieste gevallen in de provincie Limburg onder de loep genomen. Ter lering, doch niet ter vermaak. oktober 2000 Heemschut Voordat de vastberaden trimmer op een zomerdag aan de beklimming van de verschrikkelijke Camerigerberg begint, wordt hem - of haar uiteraard - nog een blik gegund op het smakelijk langs de weg uitgestalde fruit en op een keur aan verlokkelijke ijsco's die bijna voor het grijpen liggen. Mocht de arme zelfkastijder bij deze aanblik overmand worden door het vertwijfeld gevoel de kwellingen van Sisyphus en Tantalus in zich te verenigen, dan is de kans groot dat hij de Cameriger berg voor gezien houdt en zijn heroïsche voornemens enigermate bijstelt. Is de sportieveling echter een lief hebber van monumenten, dan wordt hij ondanks de laving niet veel vrolijker. Zijn oog wordt namelijk getroffen door een bijna tot een ruïne vervallen vakwerkboerderij. Het woonhuis van de hoeve Winneberg, want daar spreken we over, verkeert in een deplorabele toestand, en de bijbehorende schuren zijn grotendeels ingestort. Verder wordt het in een beschermd dorpsgezicht gelegen rijksmonument ontsierd door nieuwe bouwsels en door een voor het woonhuis aangelegde parkeerplaats, die de restanten van een voormalige gracht heeft aangetast. Deze gracht en de constructie van het woonhuis verwijzen rechtstreeks naar de middeleeuwse oorsprong van de Winneberg. Meerdere Limburgse kastelen hebben in de Middeleeuwen op de Winneberg geleken, maar de sporen daarvan zijn door allerlei verwoestingen en verbouwingen uitgewist. De conservering van een bijzondere fase in de geschiedenis van de rurale bouw kunst maakt de Winneberg tot een monument van uitzonderlijke klasse. De Commissie Limburg van de Bond Heemschut heeft reeds in 199S haar bezorgdheid over de gang van zaken rond de Winneberg aan de gemeente Vaals kenbaar gemaakt. Het college liet weten deze zorg te delen, maar schoof iedere verantwoordelijkheid af naar de provincie, omdat die bleef vasthouden aan de agrari sche bestemming van de hoeve en niet wilde zoeken in de richting van een eventuele oplossing van ombouw tot toeristisch appartementencomplex. Deze verklaring van de gemeente zou voor Heemschut nog acceptabel zijn geweest als er niet veel meer gevallen waren waar- Cadavre exquis De Biesenhof, visitekaartje van de gemeente Celeen. Lankmoedig

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 13