Geloof in transformatie Barend Jan Schrieken Wederopbouwarchitectuur II In de afgelopen 25 jaar zijn in Nederland maar liefst 200 kerken aan de eredienst onttrokken en op dit moment wordt op veel plaatsen discussie gevoerd over de toekomst van kerkgebouwen. Door de sterke secularisatie verliezen steeds meer kerken hun functie. Dit proces wordt versterkt door de samenwerking tussen verschillende denominaties, zoals Samen-op-Weg en Oecumenische gemeentes. oktober 2000 Heemschut 9 schappij in de mottenballen gelegd. Soms kan een kerk worden hergebruikt door een andere denominatie of geloofsgroep. Een dergelijk, gunstig, lot is echter niet voor alle kerken weggelegd en voor veel kerken wacht uiteinde lijk de sloperskogel Voor dat het echter zover is vindt er meestal een jarenlange discussie over de toekomst van Daarnaast stijgen de onderhoudskosten van de kerkgebouwen ieder jaar en zijn de subsidies voor monumentale kerkgebouwen door de 'beschotting' in 1997 flink gedaald. Het lot dat de afgeschreven kerk wacht, is zeer divers. Enkele pronkstukken kunnen, vanwege de bouwkundige (of toeristische) kwaliteit, op eigen kracht verder en worden door de maat- De Kolenkit in Amsterdam, Bos en Lommer. Foto Peter Nijhof. de kerk plaats. Naast bouwtechnische en func tionele, spelen emotionele argumenten een grote rol. Veel mensen (al dan niet praktiserend kerklid) zijn betrokken bij het lot van 'hun' kerk. Het is de ondankbare taak van een groep vrijwilligers om, zonder ervaring en in de vrije tijd, te zoeken naar mogelijkheden om het gebouw te behouden. De cultuurhistorische waarde van het gebouw speelt meestal slechts een kleine rol. Vooral de na-oorlogse kerkgebouwen, die niet direct evenveel sympathie wekken als een klein middeleeuws kerkje, worden vaak geofferd om een nieuw multi-functioneel kerkelijk centrum, met lage exploitatie- en onderhoudskosten, te financieren. Dit is vaak niet terecht omdat in de wederopbouwarchitectuur kerkgebouwen meestal zeer markante voorbeelden zijn van de architectuur uit die periode. Herbestemming Om enig houvast te bieden aan de commissies die bezig zijn met de toekomstdiscussie van htm kerk, heeft de Rijksdienst voor de Monumenten zorg een stappenplan ontwikkeld voor het herbestemmen van kerkgebouwen. Een belangrijk onderdeel hiervan is een methode om cijfermatig de cultuurhistorische waarde van een kerkgebouw te bepalen. Daarnaast is er een model ontwikkeld om, op basis van de eigenschappen van het gebouw en de locatie, 'de best passende nieuwe functie te bepalen. Deze instrumenten kunnen hulpmiddelen zijn om de subjectiviteit in het proces te minimali seren.' Uit tal van herbestemmingsprojecten is geble ken dat het succes van een herbestemming valt of staat met de houding van alle betrokkenen. In de eerste plaats moeten de kerkleden probe ren mee te denken en open te staan voor oplos singen, ook al lijkt elke verandering op het eerste gezicht een verslechtering. Kerkelijke besturen moeten open staan voor nieuwe func ties, ook als dit financieel niet het meeste ople vert. De gemeente moet open staan voor het behoud van het gebouw en kreatief omgaan met bestemmingsplannen en andere wetgeving. Bij een starre houding zal de bodem van de geldkist uiteindelijk een beslissing forceren. De döor de RDMZ ontwikkelde hulpmiddelen kunnen een katalysator zijn in het proces waar tijd en subjectiviteit toch vaak een grotere rol spelen dan de betrokkenen zich op het moment zelf realiseren. En het zou zonde zijn als ons cultureel erfgoed daarvan het slachtoffer wordt! Ir. B.J. Schrieken studeerde in de periode van juli 1999 tot juli 2000 af bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg voor zijn studie Bouwkunde aan de TU Delft. Thans is hij werkzaam, als assistent project-manager bij Van Hoogevest Ontwikkeling te Amersfoort.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 11