augustus 2000 Heemschut 39 beleid de subsidiestroom opdroogde en voor restauraties slechts 70 subsidie van de subsi diabele kosten beschikbaar was, d.w.z. dat de reële kosten slechts voor ca. 50 waren gedekt. Het resterende deel moest verder zelf worden opgebracht. Bovendien moest voor subsidietoekenning de toekomstige gebruiker bekend zijn, wat het effect heeft van de vicieuze cirkel: zonder gebruiker geen subsidie, maar zonder subsidiegarantie geen gebruiker. De restauratie van kasteel Rosendael, 1986-1889, sloot als grote na-oorlogse restauratie die periode af. De restauraties van Waardenburg en Nederhemert bleven liggen, ondanks voort durende pogingen om subsidie te verkrijgen. In de afgelopen twintig jaar is er nauwelijks geres taureerd. Intussen was de stichting andere wegen ingeslagen. Publieksactiviteiten Voor het creëren van een groter draagvlak en liquide middelen is de stichting haar beleid gaan afstemmen op twee sporen. De reeds bestaande inhoudelijke taak was restauratie en onderhoud waarvoor een eigen team van deskundigen aanwezig is. Nieuw is echter de publieksgerichte taak die werd ontwikkeld met de openstelling voor het publiek van zeven van de 22 in haar bezit zijnde kastelen en huizen, t.w. Ammersoyen, Cannenburch, Doorwerth, Hernen, Rosendael, Verwolde en Zypendaal. In de zeven kastelen zijn samen 100 kamers zodanig ingericht dat het idee ontstaat dat de bewoners er nog wonen. De aanschaf van de meubilering behoort tot de museale functie van de stichting. De 100 kamers vormen de kern van het huis en trekken per jaar 110.000 bezoe kers. Andere vleugels en bijgebouwen zijn opengesteld voor ontvangsten, recepties e.d. en zijn goed voor 20.000 bezoekers per jaar. Dat er in verband met het kwetsbare interieur en in het bijzonder de vloeren beperkingen gesteld worden, is geen belemmering voor degenen die kiezen voor een fraaie entourage voor een fees telijk evenement. Voor de stichting ligt er de extra taak het evenwicht te vinden tussen het groeiend aantal bezoekers en de zorg voor het behoud. Verder organiseert de stichting bijzondere evenementen met theatervoorstel lingen, dauwtrappen, concerten en diverse andere evenementen, die middels persberich ten, de website en de maandelijkse Nieuwsbrief in de aandacht komen. Het jubileum De publieksactiviteiten zijn erg duur, maar beïnvloeden positief het draagvlak van de stich ting dat uit ca. 6.000 begunstigers bestaat. Hiermee is de stichting een gemiddeld grote organisatie, die graag nog verder groeit. Het 60-jarig bestaan was dan ook aanleiding tot drie activiteiten: het aanbieden van een themanum mer (april) door het blad Monumenten, extra Kasteel Nederhemert in verval. activiteiten voor de werving van begunstigers en de publicatie door Waanders van een boek over het brede terrein van theoretische en prak tische werkzaamheden van de stichting. Hierin komen aan de orde de veranderende restaura tie-opvattingen die zijn af te lezen aan de twintig restauraties die Geldersche Kasteelen in de loop van haar zestigjarig bestaan heeft voltooid. Zo volgden na de 'reconstruerende' en de 'interpreterende' de 'conserverende' fase. Ook de relatie met de landschappelijke omge ving en de motivering voor de meubilering van de interieurs wordt besproken. Het aanbreken van betere tijden Het groeiend aantal bezoekers weerspiegelt de economische situatie in ons land die na de magere jaren '80 nu een hoogtepunt beleeft. Er is meer ruimte voor subsidie. Voor de voltooi ing van de restauratie van Landfort die vanaf 1981 stil lag, werd in 1998 subsidie verkregen. Ook scoort de stichting goed met de toeken ning uit het Provinciaal restauratie uitvoerings programma 2000-2005 (PRUP) van subsidie voor drie nieuwe (deel)restauraties en een lopende aanvraag: kasteel Wisch (bordes), huis Verwolde (stoepen), huis Aerdt (koetshuis) en de kademuren van huis De Voorst (met ook een gift van de Postcodeloterij). Intussen heeft de overheid ingezien dat het met de grote monu menten, de Top 100 (wat er in werkelijkheid 109 zijn) - de 'kanjers' - slecht gesteld is en reserveerde zij in 1999 t.b.v. de zogeheten 'kanjerproblematiek'100 miljoen. Punt is echter dat er 3 40 milj oen nodig is voor deze 'Top 100' der Nederlandse monumenten. De Rijksdienst stelt criteria op voor de verdeling die in de zomer bekend wordt. Na tientallen jaren touwtrekken is de aanvraag voor Nederhemert gehonoreerd. De restauratie van Waardenburg is in het PRUP opgenomen voor 2006 en staat dus in de belangstelling. Kasteel Nederhemert Voor Nederhemert is het nog afwachten wat deze zomer de uitkomst van de 'kanjerregeling' is. Ook moet het eigen aandeel worden gefi nancierd voor de werving waarvan veel actie nodig is bij de bestaande fondsen en instellin gen. Voor Nederhemert was in 1991 onder leiding van de Geldersche Kasteelen een commissie van deskundigen ingesteld die zich moest beraden over de vraag of er sprake was van een ruïne of een zwaar beschadigd huis (vergeten oorlogsschade). De commissie concludeerde voor het laatste. Voor de goed keuring van de plannen moet zoals vermeld de nieuwe gebruiker bekend zijn. Geldersche Kasteelen kiest voor een bestemming die past bij het gebied en ziet als doel verhuur. Zij heeft een marktonderzoek laten uitvoeren, waaruit bleek, dat er concrete belangstel ling van de omgeving is. Verder is zij in overleg met partijen. Welk deel van en hoe Nederhemert gerestaureerd gaat worden is onderdeel van een intensief proces, waarbij de directie, de eigen deskundigen en architect Walter Kramer partner zijn. De geïnteresseerde leek zal evenals alle betrokkenen verheugd zijn als op Nederhemert niet alleen het verval, maar ook het vandalisme stopt en er misschien wel dankzij de lange periode van wachten een bijzonder voorbeeld van voortschrijdend inzicht op het gebied van de restauratiekunde wordt neergezet. Drs. R. Koning is PR-m.edewerker van Heemschut Gelderland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 41