th u t Column Stoffig? februari 2000 Heemschut Inhoud Vereniging Provincies Nieuws Tijdschrift Acties Monumenten dagen Nieuw lid Meer sites Veelgestelde vragen HOME l&zm&M&xm Heemschut-Drenthe tissmsshut- Amsterdam idem In Zuid- Holland TIJDSCHRIFT HEEMSCHUT: Laatste nummer PRIJSVRAAG: Monument van de toekomst welstands commissies onder vuur e-mail: info@heemschut.nl tel. (020) 622 52 92 MONUMENTENDAGEN: Concert Heinenoord. 26 feb. Maastricht. 23 ian. Voor het beschermingswerk in de provincies en In Amsterdam, kies: Groningen Friesland Drenthe. Overijssel Gelderland Flevoland Utrecht Noord- H oJJ.an d Amsterdam Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg Menupagina van de Heemschut website. vergelijkbaar cultuurhistorisch erfgoed auto matisch aan Heemschut denkt, zeker als het over bescherming gaat. Het zeer beperkte bereik heeft een 'naamsonbekendheid' tenge volge, die verhindert dat Heemschut massale publieke steun geniet en die belangrijke deuren gesloten houdt. Bereik en naamsbekendheid moeten drastisch vergroot worden. In een viertal richtingen zou men daartoe meer kunnen ondernemen dan nu het geval is. 1. De bewerking van zogenaamde opinionle- aders. Daarbij wordt gedacht aan de politieke en ambtelijke top, wetenschappelijke en profes sionele groeperingen in het cultuurhistorische veld, andere cultuurhistorische instellingen en de pers. 2. Publiciteit zoeken in samenwerking met media. Alle algemene media hebben rubrieken op cultuurhistorisch terrein. Het gaat er daar vooral om in het journalistennetwerk thuis te raken en regelmatig met interessante stof aan te komen. Alleen in de vakbladensector is een nadere doelgroepkeuze nodig. 3Productontwikkeling en productvernieu wing. Het gaat hier om vernieuwing van de evenementen en andere diensten waarmee Heemschut het geïnteresseerde publiek bena dert. Het deel van het geïnteresseerde publiek dat Heemschut op dit moment bereikt, bestaat vooral uit middelbaar en hoger opgeleide ouderen. Dat sluit aan bij het algemene beeld. Als men een vierkantstabel maakt van enerzijds leeftijdsgroepen en anderzijds opleidingsniveau lijkt het enige andere segment, waarvan iets te verwachten valt, de groep ouders met jonge kinderen te zijn; en dat alleen onder de strin gente voorwaarde, dat er bij activiteiten een kinderprogramma wordt georganiseerd. Heemschut zal het bij voorrang moeten zoeken bij middelbaar en hoger opgeleiden boven 45 a 50 jaar. In dit segment staat een deel van de mensen naar lifestyle of instelling negatief of indifferent ten opzichte van cultuurhistorie. Die groep 'omturnen' kost onevenredig veel inspanning. Heemschut zal dus selectiemidde len moeten vinden om zich op het positief inge stelde deel van dit segment te richten. Naar onze inschatting bestaat dat segment uit één miljoen Nederlanders. 4. Leden, donateurs, abonnees, Provinciale Commissie- en netwerkleden werven. De doel groep voor de werving van leden, donateurs en abonnees moet gezocht worden in dezelfde segmenten als hiervoor onder 3 genoemd. Er kan daarbij worden samengewerkt met gelijk gezinden. Realisatie De hierboven genoemde beleidsopties bestrij ken een breed terrein. De realisatie ervan zal een reeks jaren vergen en bij de verwezenlijking zullen prioriteiten gesteld moeten worden. Niet alles kan tegelijk en concrete plannen zullen de basis moeten bieden voor een perio dieke evaluatie, want plannen moeten flexibel zijn. Het is nodig om ze aan te passen al naar gelang de beschikbaarheid van mensen, van financiële middelen en van de resultaten die in de periode voorafgaand aan elke evaluatieda tum zijn bereikt. De belangrijkste beperking is de beschikbaarheid van vrijwilligers, vooral voor de Provinciale Commissies, die immers de basis van Heemschut vormen. Redactie Op een vergadering van PR-medewer- kers van Heemschut werd weer eens de vraag opgeworpen of het image van de vereniging niet op gespannen voet staat met haar werkelijke identiteit. We zouden nog altijd een 'stoffig' imago communiceren. Nu kun je dat misprij zende adjectief natuurlijk als een soort geuzen-kwalificatie zien. Wij 'gaan' inderdaad 'voor' het behoud van vaak belegen maar mooie en bijzondere gebouwen. Maar zo langzamerhand vraag ik me wel eens af waaraan dat belegen imago nu eigenlijk ontleend wordt. Aan de redactie van het tijdschrift kan het niet liggen. Die doet zijn uiterste best te laten zien, dat Heemschut wel degelijk ook jonge architectuur waardeert. Stond Heemschut destijds niet aan de wieg van het welstandstoezicht? We waren en zijn wel degelijk voorstander van eigentijdse architectuur mits die maar past in zijn historische omgeving. Al eind jaren '20 bepleitte Heemschut, toen het stadhuis van Leiden in brand was gevlogen, een voor die tijd modern, eigentijds nieuw stadhuis van Dudok. Uiteindelijk is er een nogal traditioneel ogend stadskantoor aan de overeind gebleven vleugel vastge plakt. Tot mijn eigen verbazing werd in 1986 bij een prijsvraag Monumenten van de Toekomst van Heemschut het nieuwe glazen hoofdkantoor van de Rabobank in Utrecht uitverkoren. Achteraf een merk waardige keuze want de monumentensta tus zal dit lelijke kantoor nimmer verwer ven. En eind jaren '60 deinsde Heemschut er zelfs niet voor terug afbraak van een nu als karakteristiek ervaren buurt als de Amsterdamse Pijp te bepleiten en daar moderne kantoren- bouw mogelijk te maken om zo de histo rische binnenstad, toen nog de kantoren city van Amsterdam, beter te kunnen beschermen. En dan is er nu de prijsvraag Monumenten van de Toekomst over gebouwen van na 1980. De afdelingen van Heemschut nomineren moderne bouwwerken als het Sloterdijk station in Amsterdam, het nieuwe Museum Het Valkhof en een postmodern geveltje aan het Rokin. En de redactie wijst uit de inzendingen als winnaar het eigentijdse Bonnefantenmuseum in Maastricht aan. Wat moeten we in vredesnaam nog doen om niet langer 'stoffig' over te komen? En hoe kun je een vereniging nog stoffig vinden, die sinds kort 'pro-actief hande len' als werkfdefinitie hanteert? Om nog maar te zwijgen van het feit, dat het onlangs tot 'nieuw' credo verheven rege ringsbeleid 'belvedere' - cultuurhistorie als uitgangspunt bij de planologie - al sinds haar oprichting door Heemschut wordt beleden. Heemschut stoffig? WAARNEMER

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 5