Beleidsnotitie Heemschut 2000-2005 De nieuwe accenten in het Heemschut-beleid op een rijtje In 1999 hebben het Dagelijks Bestuur van Heemschut, de bureaustaf en enkele leden van het Algemeen Bestuur een aantal beleidsopties voor de periode 2000-2005 op een rij gezet om zowel intern als extern duidelijk te maken waar Heemschut naar toe wil en waar zij over 5 jaar wil staan. De Belvedere- thematiek - een door de overheid in de laatste jaren ontwikkelde aanpak die door Heemschut eigenlijk al sinds haar oprichting werd gepredikt - en de publieksactiviteiten die Heemschut enkele jaren geleden overnam van de Vereniging Open Monumenten, waren belangrijke aangrijpingspunten. De nieuwe accenten in het beleid van Heemschut zijn vastgelegd in de Beleidsnota 2000-2005. In het nu volgende vindt u een samenvatting van de hoofdlijnen uit deze nota. 2 Heemschut Ir. E.H. van Tuyll van Serooskerken, voorzitter Bond Heemschut Doelen en taken Heemschut Heemschut is landelijk èn provinciaal aanwezig voor de behartiging van behoud, bescherming en promotie van alle cultuurhistorische monu mentale waarden (dus niet gespecialiseerd op molens, begraafplaatsen of iets dergelijks). Geen andere organisatie in de particuliere monumentenwereld heeft deze combinatie van kenmerken. In dit kader heeft Heemschut twee operationele doelen: de bescherming van cultuurmonumenten en hun omgeving (beschermingstaak) en de bevordering van de publieke belangstelling daarvoor (publieks- taak). De beoogde accentverschuivingen in deze taken worden hieronder toegelicht. Beschermingstaak De maatschappelijke belangstelling voor cultuurhistorische monumenten verwijdt zich geleidelijk tot de omgeving van monumenten en tot monumentale gehelen, en omvat niet alleen (steden)bouwkundige maar ook archeo logische en landschappelijke monumenten. Met het Belvedere-project volgt de Rijksoverheid deze trends op de voet. Dit project zal grote invloed hebben op de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening, waarvan maatre gelen voor een meeromvattende bescherming van cultuurhistorische waarden te verwachten zijn. Heemschut kan zijn beschermingstaak niet volhouden zonder zich in dit grootschalige planologische debat te laten horen. Daar komt nog bij dat Heemschut een dergelijk beleid al jarenlang heeft bepleit en na A nu ook B(elve- dere) moet zeggen. Heemschut zal zich inten sief moeten gaan bezighouden met de totstand koming van zaken als planologische kernbeslissingen, structuurplannen en bestem mingsplannen. Een en ander betekent overi gens niet dat de inspanningen tot behoud van individuele monumentale objecten kunnen verminderen, vooral vanuit de Provinciale Commissies blijft hiervoor veel aandacht nodig. Het begrip 'pro-actief komt als vanzelf uit deze trends naar voren. Hoe breder, grootschaliger en planmatiger de monumentenzorg wordt, des te minder is er te wijzigen als er eenmaal een afgerond plan ter visie ligt. De enige kans om zo'n gang van zaken te beïnvloeden is er vroeg bij te zijn: meepraten over een plan in het stadium van concepten. Maar dan moet Heemschut ook in het netwerk van cruciale vormgevende instanties zijn opgenomen. En dat niet alleen op landelijk en provinciaal, maar ook op gemeentelijk niveau, bijvoorbeeld door deelname in monumentencommissies. Pro-actief optreden is intussen eveneens wenselijk bij bescherming van individuele objecten omdat in een vroeg stadium meer te bereiken valt en bovendien de gemeenten steeds meer op lange termijn werken. Tenslotte is pro-actief reageren een goed medicijn tegen het odium 'nee-zeggers', dat Heemschut aankleeft. Dat neemt niet weg, dat na ijverige inspanningen om een plan in posi tieve zin te beïnvloeden, acties toch niet te vermijden zijn. Publiekstaak De publiekstaak heeft tot doel de publieke belangstelling te wekken en in stand te houden voor het cultuurhistorische monument. Dat betekent allereerst het bevorderen van de kennis en van een positieve houding ten opzichte van cultuurhistorische monumenten en hun omgeving. Bovendien moeten mensen worden opgespoord die vanuit hun positieve instelling te betrekken zijn bij Heemschut. De publiekstaak is tevens belangrijk als steun voor het beschermingswerk. Momenteel bereikt Heemschut met het beschermingswerk, het tijdschrift, de website, de excursies en publieksevenementen hoog stens 15.000 mensen. Op korte termijn zou er naar gestreefd moeten worden dit uit te breiden tot 25.000 mensen. Het huidige bereik is in vergelijking met andere organisaties absoluut onvoldoende voor wat een landelijke algemene monumentenorganisatie nodig heeft: dat ieder een die te maken krijgt met een monument of februari 2000

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 4