Nieuwe uitgaven Anne-Marie ten Cate BOGAERTS-VAN NULAND B.V. Leidekkers-, Loodgieters- en Koper werken, Zink- en Koperwerken in Felstechniek, lm- en Export dakleien Walstraat 3-5 5371 AL Ravenstein Telefoon (08867) 1586-3722 Postbus 15 5370 AA Ravenstein 38 Heemschut Twee boekjes over moderne bouwkunst in Zeeland Jonge bouwkunst geselecteerd; rijks monumenten in Zeeland 1850-1945 Bij monumenten denkt men meestal aan middeleeuwse kerken en kastelen, aan Renaissance raad huizen of classicistische grachten huizen. Sinds de jaren '80 is echter ook de interesse voor het (steden)bouwkundig erfgoed van de periode 1850-1945 sterk gegroeid. Watertorens, stations, sluizen, fabriekspanden, recreatie woningen, gemalen, electriciteits- huisjes en betonnen verdedigings werken worden tegenwoordig als jong monument erkend. In het boekje zijn ruim 90 voor beelden van jonge monumenten uit heel Zeeland opgenomen, ieder met een foto en een beschrij ving. Het 72 pagina's tellende boekje is geschreven door drs. Berit Sens en voorzien van foto's van Wim Helm.. Het werd uitgegeven door De Koperen Tuin, Centrum De Veste te Goes. Stichting Woonhuismonument Onlangs kreeg ik een boekje in handen dat in 1997 verscheen ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van de Groningse 'Stichting Woonhuismonument'; hierin wordt verteld over de activi teiten van de Stichting. De tekst is van MC. Scheers. Het boekje bestaat voor het grootste deel uit foto's die duidelijk en precies laten zien wat de Stichting tot nu toe heeft gepresteerd bij het streven naar behoud en restauratie van monumenten in Groningen. De Stichting houdt zich alleen bezig met monumenten die geen borg, kerk of molen zijn (want daar bestaan al stichtingen voor). Eind 1997 begon de Stichting met het 40ste project, 27 projecten zijn door eigen personeel uitgevoerd, 13 door aannemers. Achterin het boekje is een lijst afgedrukt van de door de Stichting gerestaureerde panden en een kaart van de provincie Groningen waarop de panden staan aangegeven. Voor twee van deze monumenten heeft Heemschut actie gevoerd: de herberg 'Onder de Linden' te Aduard en de 'Kokpanden' te Winschoten. Interessant is Het verhaal over de werkwijze van de Stichting: over de uitgangspunten bij de restaura tie van een monumentaal pand, over het opleiden van leerlingen tot ervaren vaklieden en de finan ciering van de restauratie. In de loop van de 20 jaar van haar bestaan trad er een verschuiving op in de activiteiten van de Stichting. Beperkte zij zich aanvankelijk tot het geven van voorlichting en adviezen aan eige naars van panden, later zocht ze kopers voor panden, totdat de Stichting uiteindelijk zelf panden ging kopen en - na restauratie - verkopen. De laatste tijd is de nadruk steeds meer komen te liggen op deze 'culturele projectontwikkeling', waarbij het van vitaal belang is goed in te spelen op het overheids beleid. De overheid legt immers, evenals andere investeerders, bij het geven van subsidies sterk de nadruk op de economische aspec ten van een restauratie: hoe worden de panden gerestaureerd en wat zijn de effecten op de werk gelegenheid en het toerisme. Voordat een project van start gaat, moet eerst duidelijk zijn of het de moeite loont. Maar 'de ervaring heeft geleerd dat er in beginsel voor elk probleem een oplossing bestaat', aldus Scheers. 'Geld speelt nooit de doorslaggevende rol ten aanzien van het succes of falen van een project; het belang rijkste kapitaal ligt in de motivatie van alle betrokkenen en het geloof in het succes.' Het boekje wordt ingeleid door bijdragen van Mirjam, de Meijer (gedeputeerde voor cultuur in de provincie Groningen), A.L.L.M. Asselbergs en R. Meischke, die wijzen op de betekenis van de acti viteiten van de Stichting Woonhuismonument en in het bijzonder op de rol van M.C. Scheers. Drs. M.C. Scheers, Twintigjaar Stichting Woonhuismonument, 1997. 80p. ISBN90.901123.9.1. Prijsf. 19,50. Het boek is te koop in Groningse boek winkels. Het is te bestellen bij de Stichting Woonhuismon.um.ent, Postbus 20, 9989 ZG Warffum. De Sluitsteen Het Jaarboek 1999 van het Cuypersgenootschap, genaamd De Sluitsteen, heeft dit jaar een uitermate boeiend onderwerp. 'Het huis van de architect' verscheen onder redactie van Coert Pieter Krabbe, Jos Smit, Ellen Smit en Jouke van der Werf. Het boek bevat bijdragen van verschillende auteurs over het eigen woonhuis van 45 verschil lende architecten. In het eerste artikel wijst Vincent van Rossem op het pluriforme beeld dat door deze uit honderd jaar Nederlandse architectuurgeschiedenis (De Jongere Bouwkunst, het studiege bied van het Cuypersgenootschap) geselecteerde huizen wordt opge roepen. In de tweede inleiding door Jos Smit wordt de vraag gesteld of de architect ook de ideale opdrachtgever voor zichzelf is. Is het huis een visitekaartje voor het eigen werk en manifest van de door hem gewenste richting in de architectuur of bouwt hij slechts een comfortabel dak boven het hoofd. Het lezen van de beschrij vingen en het bekijken van de foto's en tekeningen geeft een beeld van het privéleven van de architect. De architectenwonin gen worden in chronologische volgorde beschreven. Over het eigen huis van de architect is in het ABC, Architectuurcentrum Haarlem, een tentoonstelling gewijd tot eind mei 2000. Hier worden 26 architecten woningen in beeld gebrachtuit 1850-1965. Het Cuypersbulletin verschijnt 4 maal per jaar; De sluitsteen aan het eind van het jaar. Contributie f 45,- Informatie: L.M.Th. Swart, Utrechtsestraat 122, 2408 GK Alphen aan den Rijn. Tel (0172)475908 Weer Zeeuws Kadastraal Atlas Op 20 november is in het stadhuis van Brouwershaven de Kadastrale Atlas van Zeeland 1832, Brouwershaven gepresenteerd aan burgemeester mr.J.J.P.M. Asselbergs van Schouwen- Duiveland. Dit is het twaalfde deel van de Zeeuwse serie kadastrale atlassen en het derde boekin zijn soort m.b.t. Schouwen-Duiveland. De atlas is voor f 59,- verkrijgbaar bij het Zeeuws Archief te Middelburg. sinds 1875 februari 2000

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 40