Brabant verliest een monument Mr.Hein Bergé neemt afscheid De Brabantse PC van de Bond Heemschut raakt een monument kwijt. Mr. Hein Bergé heeft op 83-jarige leeftijd afscheid genomen van de commissie, die hij ongeveer een kwart eeuw heeft gediend als secretaris en geleid als voorzitter. Korte berichten Exposities Heemschut 37 In 1991 droeg hij de voorzitters hamer weliswaar over aan de medio 1998 overleden mr. Gervan Oerle, maar bleef hij actief als vice-voorzitter. Op slag van zijn 84-ste verjaardag achtte Bergé het moment gekomen om wat meer tijd voor zichzelf te nemen, maar Heemschutter blijft hij tot de laatste snik. Advocaat en (later) rechter Bergé was en is op de eerste plaats een actievoerder. Wat teleurgesteld constateert hij bij zijn afscheid, dat de ruim 11.000 leden tellende Bond Heemschut erg veel tevreden achterover leunende lezers telt.'Ik heb nog nooit zo'n mooi blad onder ogen gehad als Heemschut', geeft hij toe. 'Maar ik denk, dat het meer dan de helft van de bijdragen van de leden opslokt. We zouden veel meer geld aan acties moeten besteden. Vroeger werd er veel meer geknokt. We bestookten de Raad van State met bezwaarschrif ten. Tegenwoordig gaan we vaak veel te snel akkoord', zegt de man die een afschuw heeft van het compromis. Ook in Brabant is Bergé licht teleurgesteld. Hij heeft gepro beerd om in deze grote provincie vier commissies van de grond te krijgen, maar die poging is mislukt. 'Dat is jammer. Je ziet nu, dat de provinciale commissie voor het leeuwendeel bestaat uit Oostbrabanders. West- en Midden-Brabant zijn nauwelijks vertegenwoordigd.' In het door hem opgerichte comité Behoud Binnenstad en de kort daarna door hem in het leven geroepen politieke partij Beter Bestuur bestreed Bergé in de jaren '60 te vuur en te zwaard het struc tuurplan, waarmee het toenmalige Bossche gemeentebestuur de auto vrij baan wilde geven. In eerste instantie verloor hij in de raad zijn strijd om het behoud van de Binnendieze, maar enkele jaren later haalde hij - mede door krach tig steun van Heemschut - zijn gelijk. Een van zijn meest recente wapenfeiten was zijn verzet tegen de voorgenomen sloop van de perronkappen van het Bossche station. Nu zijn ze in oude luister gerestaureerd. Om dit alles werd de al veelvuldig onderscheiden Bergé eind vorig jaar uitgeroepen tot 'Bosschenaar van de eeuw'. Het lovende juryrapport bevatte ook een kritische opmerking aan het adres van de 'straatvechter': 'De stedenredder van toen had er in later jaren wellicht te weinig oog voor, dat behoud van het historisch karakter van Den Bosch niet strijdig hoeft te zijn met nieuwe ontwikkelingen.' Juridisch en technisch directeur drs.Joseeph van der Haagen van Bond Heemschut herinnert zich Hein Bergé als een vasthoudende, strijdbare en uiterst deskundige Brabantse voorzitter en lid van het algemeen bestuur van Heemschut. 'Bergé is een bijzondere man, die een enorme invloed heeft gehad binnen Heemschut, dat de vereni ging in zijn leven was; een man, die - ook als hij daarin alleen stond - zijn mening ventileerde en zocht naar strategische allianties om zijn gelijk te bevestigen. Brabant verliest inderdaad een monument. Jan Keunen is PR-medewerker van Heemschut Noord-Brabant, tel.(0499)512460. Lesmap erfgoed op Brabantse scholen Oss Op 2 3 september heeft de Brabantse gedeputeerde A. van Harten een les in erfgoededucatie gegeven aan leerlingen van groep 7 van een basisschool in Oss. Op die manier presenteerde hij de lesmap Van huis uit,. Het Brabants verleden in de buurt'. Het zijn 15 lessen over Brabants cultureel erfgoed, bestemd voor de groepen 7 en 8 van het basisonderwijs. De map is een initiatief van de provincie en de RDMZ en wordt verspreid onder de ruim 1000 basisscholen in de provincie. Doel is het verbreden van het draagvlak voor het behoud van cultuurhistorische waarden. Mr. S.P. Baron Bentinck overleden Op 21 december is op 90-jarige leeftijd mr. Samuel Pieter Baron Bentinck overleden. Bentinck werd in 1961 de eerste voorzitter van de Monumentenraad, die in dat jaar op grond van de Monumentenwet werd ingesteld. Hij was hiervan voorzitter tot 1978. In de jaren '60 was hij o.m. ook bestuurslid van de Bond Heemschut en de Neder landse Kastelenstichting. Wonen in Huizen; over de architectuur geschiedenis van de stad. Met veel foto's, maquettes en bouwtekenin gen. T/m 23-9 in het Huizer Museum. Landscbapsbehangvan rond 1S00 van de broers Abraham enjacob van Strij, t/m 16-4 in het Dordrechts Museum. Twee eeuwen architectuur in Nederland; nieuwe permanente tentoonstelling in het Nederlands Architectuur Instituut in Rotterdam. De junctie van de vormoverzicht werk van de acrhitecten van den Broek en Bakerna t/m 24-4 in het NAI te Rotterdam. J. C.K. Klinkenberg; de meester van het zonnige stadsgezicht rond 1900. Van 28-3 t/m 7-5 in het Westfries Museum in Hoorn. Met de wol geverfd; wandtapijten in Veluws Museum Nairac Barneveld van 8-4 t/m 10-6. februari 2000

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 39