Geen GSM-antenne op kerktorens Dronrijp en Rijpwetering 36 Heemschut antennes op één opstelpunt (sitesharing). Op het gebied van antennes hebben gemeenten een behoorlijke beleidsvrijheid, ze hebben bijna carte blanche om alles in goede banen te leiden, en kunnen dus ook aangesproken worden op on gewenste ontwikkelingen. Alleen een verbod op het oprichten van antenne-installaties zit er niet in. Want dat is in strijd met het recht van vrije meningsuiting, vastgelegd in een Europese wet. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg helpt de gemeenten een eindje. De dienst heeft een handreiking uitgebracht voor het beoordelen van vergunningaanvragen, als er beschermde monumenten in het spel zijn. Zo'n aanvraag moet volgens de Monumentenwet tekeningen bevatten. Die moeten een duidelijk inzicht geven in de installatie en netvoeding, opstel- en bekabelingwijze, tracé van de bevestiging van de bekabeling en bevestigings- en verankeringsde tails. Vooral bij antennes boven op torens moetje attent zijn dat er niets mis kan gaan. Ze hebben natuurlijk af en toe last van sterke wind. Het monument is dan kwetsbaar, zeker als de antenne bevestigd is aan natuurstenen onderde len. Veel aandacht dus voor de manier van bevestiging en de degelijkheid van de onder grond. Bij de meeste antennes is een zoge- naamde factsheet verkrijgbaar, waarin de fabri kant de maximaal toelaatbare windbelasting aangeeft. Brandrisico Aanleg van de antenne is overigens een heel gedoe, als je het goed en veilig wilt doen. Zo moet om technische redenen een aantal kabels opstijgen, en dus vloeren en dergelijke passeren. Dat gebeurt via verticale dakgoten. Daarbij moet de brandwerendheid behouden blijven. Dan de apparatuur van de antenne-inrichting. Volgens het RDMZ moet die in één stalen kast ondergebracht worden, geplaatst in een ruimte met een laag brandrisico en een lage vuurbelas- ting. Onacceptabel vindt de RDMZ het om kasten en dergelijke in ruimten te plaatsen die geheel of gedeeltelijkuit hout bestaan. Verder is er een kans op 'vochtopeenhoping in het muur werk', maar ook daar heeft de RDMZ een antwoord op: 'kabeldoorvoeren door muren dienen op afschot (afwaterend naar buiten) te worden geboord en te worden voorzien van een kunststof mantelbuis.' Uiteraard moet je attent zijn op het kabeltracé. 'Doorboringen van en bevestigingen aan monu mentale onderdelen dienen tot het uiterste beperkt te blijven.' Niet acceptabel zijn in dit verband kabels dwars door orgels en vast, histo risch meubilair. De beheerder van een antenne-installatie heeft ongetwijfeld noten op zijn zang. Hij wil het hele jaar door, 24 uur per etmaal, toegang hebben tot de antenne, en dus ook tot bijvoorbeeld een toren. Hij moet namelijk reparaties kunnen uitvoeren. Om hem zijn zin te geven, moet er soms heel wat geregeld worden. Vooral als hij alleen via een kerk die in particuliere handen is in de gemeentelijke toren kan komen. Volgend probleem: als je gaat restaureren, en je plaatst een steiger, stuitje op de antenne. Die moet een vrij zicht hebben, anders functioneert hij niet naar behoren. Maar onderhoud en restauratie moeten natuurlijk ongehinderd kunnen doorgaan. Kortom, het is iets dat de eigenaar van het monument in het contract met de exploitant moet regelen. Stralingsgevaar? Is een gsm-antenne geen aanval op je gezond heid? Daarover deden allerlei verhalen de ronde, mensen klaagden zelfs over pijntjes die op gsm-antennes terug te voeren waren. Maar na uitvoerig onderzoek moest dat als gezeur afgedaan worden: effecten op de gezondheid zijn er niet. Alleen als je vlak voor een antenne staat, tot ongeveer 3 meter, kan je lichaams weefsel iets in temperatuur oplopen. Dakdekkers, schilders en andere ambachtslie den die met restauraties bezig zijn, kunnen daar in theorie mee te maken krijgen. In dat geval moet de werkgever ze voorlichten over mogelijk stralingsgevaar. Maar het blijven uitzonderin gen. De antennes zitten meestal boven in een mast van 5 meter hoog, die op een hoog gebouw is geplaatst. Blikseminslag Is een gsm-antenne veilig voor bliksem en brand? Dat zou je verwachten. Maar volgens de RDMZ is gebleken dat een aantal al geplaatste antenne-installaties toch niet afdoende daarte gen beschermd is, omdat de voorschriften van de rijksoverheid kennelijk niet helemaal duidelijk waren. Er is dus een risico, zeker als zenderkas- ten onder een houten vloer zijn geplaatst. De Rijksdienst heeft verschillende suggesties om bliksem en brand vóór te zijn. Bij een aanvraag voor een vergunning geeft de Rijksdienst advies aan de gemeente. Ze laat zich daarbij vooral leiden door de volgende criteria: De antenne-installatie mag beeld en silhouet van het monument niet aantasten. Fysieke aantasting moet tot het uiterste minimum beperkt blijven. De antenne-installatie mag geen invloed hebben op de brandveiligheid bij blikseminslag. Informatie over antenne-installaties voor mobiele telecommunicatie. Ministeries van Verkeer, Volkshuisvesting, Sociale Zaken en Volksgezondheid, 1999. Plaatsing telecommunicatieapparatuur op, in en aan monumentale gebouwen, een handreiking. Rijksdienst voorde Monumentenzorg, 1999. Dronrijp Er mag geen GSM- mast op de toren van de Hervormde Kerk in Dronrijp worden geplaatst. Dat heeft de monumentencommis sie van Hüs en Hiem, die waakt over de Friese monumenten, aan de gemeente Menaldumadeel meege deeld. Zo'n antenne doet afbreuk van de toren. Voor de mast moeten op verschillende plaatsen gaten geboord worden en dat tast het monument te veel aan, vindt de commissie. Eerder diende een buurtvereniging in Dronrijp een bezwaarschrift in bij de gemeente. De RDMZ heeft een stokje gesto ken voor plaatsing van een GSM- mast op de Onze Lieve Vrouwe Geboortekerk in Rijpwetering. Provider Dutchtone was all illegaal begonnen met plaatsing en stond op het punt het leien dak te vervangen door een kunststofdak, omdat natuursteen problemen geeft bij de ontvangst. Maar de Rijksdienst duldt geen kunststof in de kerktoren en legde de werk zaamheden meteen stil. De gemeente Alkemade had eerder geen problemen met de mast, maar ziet zich nu de geconfronteerd met het negatieve advies van de RDMZ. De dienstwil wel tijde lijke toestemming geven. Dutchtone mag dan gebruik maken van de toren tot een gemeenschappelijke mast is verre zen op bedrijventerrein Het Veenderveld in Roefsarendveen. De gemeente moet zijn standpunt nog bepalen, maar legt zich vermoedelijk bij het advies van de RDMZ neer. februari 2000

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 38