Gsm-antennes Bert Franssen Heemschut Braakliggend terrein voor monumentenbeschermers Mobiele telefonie heeft de toekomst en vervangt het vaste telefoonnet steeds meer. Mobiele telefonie heeft antennes nodig. Veel. Duizenden. En dus is daar heel wat discussie over. Voor monumentenbeschermers ligt ineens een nieuw terrein braak. Want monumenten zijn in trek als site voor gsm-antennes. ven. Het blijkt dat je voor een gsm-antenne- installatie, die altijd uit een apparatuurkast, een mast en één of meer antennes, bestaat, een bouwvergunning nodig hebt. Voor monumen ten is dat niks bijzonders, want zelfs voor een gewone tv-antenne op een monument had je al zo'n vergunning nodig. Een aanvraag voor een vergunning moet getoetst worden aan een hele serie regelingen: Woningwet, het bouwbesluit, de gemeentelijke bouwverordening, het bestemmingsplan en redelijke eisen van welstand. Het is aan B en W om, binnen 13 weken, de vergunning te verstrekken of te weigeren. Kijkend naar hun eigen bestemmingplan, kunnen B en W zo'n vergunning bijna nooit zonder meer geven. Want de meeste bestem mingsplannen zijn tot stand gekomen toen mobiele telefonie nog niet bestond. Daarom moet dit college het bestemmingsplan aanpas sen of een vrijstelling van de bepalingen daarvan verlenen. Waarvoor overigens het fiat van de provincie nodig is. De gemeente kan natuurlijk voorwaarden aan zo'n vrijstelling De Willibrorduskerk te Liessel N.B. Foto's auteur teries hebben gezamenlijk een brochure uitgege- stellen, bijvoorbeeld het combineren van meer februari 2000 In dit tijdperk van mededingingsautoriteit en anti-trustwetten wordt er in de mobiele telefonie flink op los geconcurreerd. Het aantal gsm- antennes neemt daardoor sterk toe, want de operators KPN, Libertel, Telfort, Dutchtone en Ben hebben allemaal eigen antennes nodig. Het zijn installaties die tot vijf meter hoog zijn, en dus zichtbaar. Wegmoffelen kan niet, want om te kunnen functioneren, moeten antennes een vrij 'zicht' hebben. Er zijn al zo'n 4000 antennes. Er komen er nog talloze bij. Het hadden er overigens nog veel meer kunnen zijn. Om het aantal ook weer te beperken, wordt namelijk de site van de ene operator vaak medegebruikt door een of meer concurrenten. Dat heet sitesharing. Operators zijn zelfs verplicht op redelijke ver zoeken tot medegebruik van hun sites i n te gaan. Bouwvergunning Intussen hebben de verschillende overheden de gsm-antennes op hun agenda gezet. Vier minis-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 37