Nieuwe bestemming gezocht voor uniek Waterscnapshuis Tineke Vooijs Onderdendam ligt aan een kruispunt van waterwegen ten oosten van Winsum. In de Middeleeuwen was Onderdendam een centrum van rechtspraak en bestuur voor de omgeving. Nog steeds is hier het waterschap Noorderzijlvest gevestigd in een opvallend gebouw, vlakbij de brug over het Winsumerdiep. 32 Heemschut Het westelijk deel van het waterschapsgebouw is een rijksmonument. Het werd gebouwd in 1619 en kwam inl621inhetbezitvanhet Winsumer en Schaphalster zijlvest. Het water schapshuis in Onderdendam is uniek als oudste zijlvesterhuis en oudste waterschapshuis van de provincie Groningen. Voor 1900 had geen ander waterschap in Groningen een eigen wa terschapshui s De benedenverdieping stamt uit 1619, de bovenverdieping uit 1660. Het mooiste vertrek is de vergaderzaal op de eerste verdieping, met een schouw uit omstreeks 1747 en de balken- zoldering nog geheel intact. Ook de twee bene denvertrekken zijn voorzien van de oorspron kelijke balkenzoldering. Bij de restauratie van 1963-1965 zijn hier schouwen uit Friesland geplaatst en een beschilderde bedstedenwand (nu gebruikt als kastenwand) afkomstig uit een boerderij in Eenrum. Het waterschapshuis is sinds de Tweede Wereldoorlog enorm uitgebreid. Door de oostelijke aanbouw uit de jaren 1960-1965, en vooral door de uitbreidingen van 1972 en 1991- 1992 is kantoorruimte gecreëerd. In 1992 werkten 35 personen in het waterschapsge bouw. Op het ogenblik zijn er 80 personen werkzaam. Weer is er ruimtegebrek. Ditmaal wordt het niet opnieuw uitgebreid; het bestuur heeft besloten te verhuizen naar een nieuw en groter gebouw aan de rand van de stad Groningen, vlakbij het sportcentrum Kardinge. Schaalvergroting Als gevolg van de Waterschapswet van 1992 krijgen de waterschappen in Noordoost- Nederland een taak erbij: de waterzuivering. Bovendien is een proces van schaalvergroting aan de gang: zo komen er met ingang van 1 januari 2000 twee waterschappen in de provin cie Groningen en Noord-Drenthe in plaats van de vier bestaande waterschappen en het Zuiveringschap Drenthe. Het vergrote water schap Noorderzijlvest zal dan het westelijk deel van dit gebied beheren vanuit het nieuwe waterschapshuis in de stad Groningen; het nieuwe waterschap Hunze en Aa's krijgt het beheer over het oostelijk deel vanuit een nieuw gebouw in Veendam. Deze schaalvergroting wordt noodzakelijk geacht voor een integraal waterbeheer: de zorg voor de waterkering, de regeling van de waterstand, het onderhoud van de vaarwegen en de waterzuivering (kwanti- teits- en kwaliteitsbeheer). De veranderingen in de organisatie van de waterschappen leiden in het hele land tot het betrekken van nieuwe gebouwen. Noodzaak herbestemming Het probleem is een goede bestemming te vinden voor de vrijkomende waterschapshui zen. Dit lijkt ook een probleem in Onderdendam. Tot nu toe heeft zich geen gegadigde gemeld. Het bestuur van het waterschap heeft het gemeentebestuur van Bedum (waar Onderdendam deel van uitmaakt) gevraagd of de gemeente Bedum het gebouwencomplex in Onderdendam wil overnemen. Bedum heeft immers een nieuw gemeentehuis nodig. Het gemeentebestuur van Bedum heeft negatief op dit aanbod gereageerd vanwege de excentrische ligging van het waterschapshuis. Niet splitsen Het waterschap overweegt niet de gebouwen te splitsen en de onderdelen een verschillende bestemming te geven. Het bestuur zoekt een instelling die het totale complex overneemt. Heemschut zoekt mee. Drs. M.J.A. Vooijs is PR-medewerker van Heemschut Groningen, tel. (050)3181645. februari 2000

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 34