februari 2000 Heemschut 29 Katrollen en modellen voor onderdelen van molens op de zolder boven de werkplaats. Fotoarchief timmerwerf hen enthousiast. In 1997 verkreeg dit 'vergeten' monument alsnog de status van rijksmonu ment. De geur van houtkrullen De timmerwerf ligt enigszins bescheiden achter een bestraat voorterrein. De 17tlc-eeuwse tuitgevel met opvallend blauw geschilderde schuiframen, luiken en deuren, is rond de eeuwwisseling gepleisterd. Toen zijn ook de stucreliëfs met timmermansgereedschap boven de deur en vensters aangebracht. Het voorste gedeelte van het pand, de werkplaats, dateert uit 1642. In dat jaarwordt timmerman Jacob Pouwelszoon van Dijck eigenaar en verbouwt het aanwezige 15'lc-eeuwse pand, tot timmerwerf annex woonhuis. Een dikke eeuw later koopt timmerman Leendert Pieterszoon van Baaien de zaak en bouwt het huidige woonhuis achter de werkplaats. Het betreden van de werkplaats is een haast zinnelijke belevenis. De lange, zware werkban ken liggen vol met gereedschap. Kratten oude schaven, spijkerbakjes met gesmede nagels, deurklinken, spanzagen en beitels staan her en der verspreid. Er is niet veel fantasie voor nodig om de schaven over het hout te horen glijden, de houtkrullen te ruiken en de prikkende ogen van de timmermansbaas te voelen die de boel via het raampje in de tussenmuur van de werk plaats en de achtergelegen woning in de gaten hield. Via een lage deur kom je in het woonhuis. De woonkamer heeft een roodbruin, gehout interi eur. In de wand zijn twee bedsteden opgeno men en een zogenoemd spint: een diepe provi siekast. Op een houten paneel boven de schouw prijkt een beschilderde bloemenvaas. Achter de woonkamer kom je in de woonkeuken met bijkeuken en een voormalige eikenloods. De sporen van generaties timmermannen zijn ook op de grote zolder nog overduidelijk waar neembaar. Het onderhoud van molens en hooi bergen in de regio was een hoofdfunctie van de timmerfabriek. Geen wonder dat het er stamp vol staat met molenreparatie-gereedschap zoals takels, dikke hijstouwen en katrollen. Heel zeldzaam En daarin schuilt nou precies de bijzondere, unieke waarde van deze timmerwerkplaats, namelijk de combinatie van gebouw en bijge bouwen, vol verrassende interieuronderdelen en de aanwezigheid van een groot deel van de inventaris. Het feit dat de timmerwerf vanaf 1642 tot 1995 ononderbroken heeft gefunctio neerd verschaft het complex een grote cultuur historische zeldzaamheidswaarde. Het zicht baar maken van de sporen uit het verleden is daarom het uitgangspunt geweest bij de restau ratie. In 1998 begint de Delftse aannemer Huurman B.V. aan de zware klus. De supervisie is in handen van het architectenbureau Restauro uit Den Hoorn. Restauratiearchitect Peter van Velzen-, 'Wij willen zo goed mogelijk het verhaal van het gebouw laten zien. Zo was de zolder, in verband met de noodzakelijke ventilatie om de houtopslag goed droog te houden, alleen aan de westzijde met dakbeschot bedekt. Aan de oostkant waaide de wind langs de pannen zo de zolder in. Wil je een zolder bruikbaar maken dan kan die toestand natuur lijk niet behouden blijven. Dus ook aan de oost zijde hebben we beschot aangebracht. Maar we hebben wel een herinnering aan de oude, onbe- schoten kapzijde bewaard.' Hij opent een luik in het dakvlak en inderdaad, je kijkt langs de sporen en de dakpannen zo naar buiten. Dankzij deze inventieve oplossing blijft iets van het zichtbare verschil van de twee dakvlakken behouden. Een ander probleem was de helderblauwe kleur van het houtwerk in de voorgevel. Van Velzen: 'Bij nader onderzoek bleek het blauw verscho ten groen te zijn. Toch willen we de blauwe kleur behouden. Na al die decennia is die kleur immers kenmerkend voor de voorgevel gewor den.' De timmerwerf zal na de restauratie een museale functie krijgen. Er wordt gedacht aan een 'culturele' werkplaats op de begane grond en een gereedschapsmuseum op zolder. De stijlkamer, de oude timmermanswoning, wordt vergaderkamer. Timmermansgereedschap in het stucwerk boven een van de kozijnen in de voorgevel. Foto auteur. Een toegangspoort, links van de timmerwerf leidt naar het achtererf dat grenst aan het water van De Lee. Hier werd rond 1850 een open loods geplaatst, uitgevoerd in geteerd hout, bestemd voor houtopslag, ladders en steigerde- len. Deze houtloods is inmiddels verbouwd tot theeschenkerij De Bongaard. De naam verwijst naar timmerman Andries Bongaards die in 1845 eigenaar werd. Nooit had hij vermoed dat men zijn schaafjes, beitels en katrollen, zijn werk plaats, stoffige zolder en woonhuis nog eens met een Rembrandt zou vergelijken. Timmerwerf De Lier, Hoofdstraat 63 De Lier, is vanaf eind mei geopend op zaterdag van 10.00- 15.00 uur. Theeschenkerij De Bongaard, gelegen op het achtererf, is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00-11.00 uur.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 31