Een Rembrandt in De Lier Mariè'tte Polman Lierse timmerwerkplaats gerestaureerd Pal in het centrum van de Zuid-Hollandse gemeente De Lier staat een, tot voor kort onontdekte, waardevolle schatkamer. Het 17de-eeuwse gebouw was van 1642 tot 1995 onafgebroken als timmerbedrijf in gebruik. Na het vertrek van de laatste timmerman wachtte sloop. Op het nippertje en dankzij veel inspanning is dit unieke complex gered. De restauratie van deze voormalige timmerwerkplaats is in volle gang. Daarbij stuitte men op een werkplaats vol geheimen waaronder een imposante verzameling historisch timmermeubilair en timmergereedschap. 28 Heemschut februari 2000 De ongelukkige timmerman Bedekt met spinrag en een dikke laag stof stond de timmerkist generaties lang, goed afgesloten, in een hoek van de werkplaats. De kist, volge stouwd met timmergereedschap, was rond de eeuwwisseling eigendom van een jonge timmerman. Op een sombere dag is hij de zee ingelopen en nooit weer teruggekeerd. Nog niet zo lang geleden is de kist door Stichting de Timmerwerf geopend. Wanneer de timmer werf straks een museale functie heeft, zal de timmerkist van de ongelukkige timmerman op de zolderverdieping een plaats krijgen. Stichting De Timmerwerf werd in 1994 opge richt om de timmerwerkplaats voor de onder gang te behoeden. Sloop was onafwendbaar nadat in 1995 Kees Koene, de laatste timmerman, ermee ophield. De situering in de Hoofdstraat van het dorp en de ruime aanwezigheid van open grond rondom de timmerwerf maakt deze plek tot een 'toplocatie'. Gevoegd bij de afwe zigheid van een monumentale status van het complex was de toekomst makkelijk voorspel baar. Dankzij de inzet van de stichting is niet alleen de timmerwerf behouden gebleven. De inspanningen hebben er ook toe geleid dat er brede waardering en enthousiasme voor het complex zijn ontstaan. Vooral de optimale samenwerking tussen de stichting, de lokale politiek, de restauratiearchitect, de aannemer, de bouwvakkers en tal van ondernemers uit het dorp is daar de verklaring voor. In de loop van het traject raakten ook deskundigen uit de wereld van de landelijke monumentenzorg en musea erbij betrokken. 'U hebt een Rembrandt onder de monumenten ontdekt', riep een van De voorgevel van de timmerwerf werd in de 19de eeuw gepleisterd. Foto auteur.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 30