februari 2000 Heemschut 27 De gereconstrueerde hoge schouwkap in het voorhuis. Links op deze afbeelding is tevens de, nog in originele staat verkerende bedstede te zien. schapen in stand werd gehouden, zijn na de bebossing ook de schapen verdwenen. De stal is toen bij het woonhuis getrokken en in gebruik genomen als nieuwe woonkeuken met bijkeu ken. De oorspronkelijke woonkamer in het voorhuis is toen de zondagse kamer geworden. Herbeslemming Het Boschboerderijtje is tot september '96 bewoond geweest. De laatste bewoner heeft er tot het laatst geleefd in een wereld zonder moderne voorzieningen als elektriciteit, tele foon, aardgas en riolering. Hieraan is tevens te danken dat het nooit echt ingrijpend is aange past of gemoderniseerd. Een boerderijtje in de Randstad, dat nog zo in deze ongerepte vorm is overgebleven ondanks grote bedreigingen van de moderne tijd, is zeer uniek te noemen! Na het overlijden van de laatste bejaarde bewoner is het pand vanwege zijn, naar tegen woordige maatstaven, primitieve woonomstan digheden onbewoonbaar verklaard. Na ruim een half jaar leegstand is er gelukkig een geschikte herbestemming gevonden voor het boerderijtje, dat met de slopershamer bedreigd werd. Een herbestemming in de vorm van een cultuurhistorisch- en natuureducatief bezoekerscen tru in Het is daartoe geheel nieuw ingericht met een unieke collectie aan cultuurhistorische gebruiksvoorwerpen en meubels die in het tijdsbeeld van de jaren '20 passen. De laatste drie jaar is er veel aan het boerderij tje hersteld. Aan de hand van bouwsporen- onderzoek kon bijvoorbeeld in het voorhuis de originele hoge schouw terug worden gebracht. Een markant washuisje op het terrein heeft een restauratie ondergaan en de pomp is ook op het erf terug gekomen. Eveneens zijn er op het bijbehorende terrein een kruidentuin en een bijenschans gerealiseerd die zeer de moeite waard zijn. Sinds de openstelling zijn er al vele honderden enthousiaste bezoekers geweest die het levende openluchtmuseumpje hebben kunnen bewon- De half witgepleisterde voorgevel met een 17de eeuws schuifvenster en vertimmerde kruiskozijnen. deren, waaronder ook vele buitenlandse gasten. Het Boschboerderijtje draait op basis van vrij willigers, inmiddels is er een stichting opge richt om het voor de toekomst te bewaren. De boerderij is zo door deze unieke herbestem ming gelukkig voor afbraak behoed gebleven en tot een waardevol stukje cultureel erfgoed verheven. Noot Het Boschboerderijtje gelegen aan de Eikensteeg 34 te Maartensdijk is in het hele zomerseizoen iedere zaterdagmiddag geopend van 13:30-17:00 uur en vanaf oktober elke derde zaterdag in de maand Voor u is dit echt een bezoekje waard! Inlichtingen over Het Boschboerderijtje: Johan Doornenbal tel. (035)5771324. Johan Doomenbal is student Bouwkunde aan de Hogeschool van Utrecht en de uitvoerend beheerder van Het Boschboerderijtje.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 29