26 Heemschut februari 2000 die aan de Dorpsweg van het dorp Maartensdijk staan. In ieder geval is het pand oorspronkelijk geen onderkomen geweest voor de allerarmsten. Een opvallend kenmerk daarvoor zijn de dakgoothoogten en de zolderhoogte van de oorspronkelijke woonkamer, ook wel 'de heerdt' genoemd. Het metselwerk en de overige constructiedelen van het pand getuigen van een duurzame kwaliteit. Naast de grote woonkamer in het voorhuis bevindt zich een zijkamertje, waarin zich ook de toegang bevindt tot een kelder. Boven deze kelder is een bedstede. Bij de grote langhuis- boerderijen bevindt zich boven zo'n kelder meestal een opkamer. /ohan Doornenbal met zijn ouders, de medeoprichters van Het Boschboerderijtje, bij het fornuis in de authentieke woonkeuken. Hergebruik Naast een restant van de oudere houten schaapskooi zijn er nog veel meer vroeg 17de- eeuwse bouwelementen verwerkt. Bouwmaterialen waren vroeger immers duur, dus paste men veel hergebruik toe. Hierbij zijn de monumentale 17de-eeuwse kozijnen in de voorgevel wel het meest interes sant. Met name twee vertimmerde kruiskozij nen, die vermoedelijk afkomstig zijn uit de oude hofstede Eyckenstein. Houtvesterswoning Tot ongeveer het eind van de 19de eeuw is het pand in gebruik geweest als boerderij, daarna is de functie van boerderij geleidelijk overgegaan in die van houtvesterswoning. De reden daar voor was dat eind 19de eeuw de heidevelden door de aanplant van bossen geleidelijk aan verdwenen. De eerste aangeplante bossen waren voor de jacht bestemd. Later kwamen daar de produktiebossen bij. Omdat de toenmalige heide door grazende Het Boschboerderijtje gezien vanaf de kant van het erf. Foto's auteur.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 28