Uniek pachtboerderijtje behouden als museum mm m Johan Doornenbal Als een kleine oase in de randstad nabij Utrecht ligt 'Het Boschboerderijtje', een oud pachtboerderijtje, aan de Eikensteeg in Maartensdijk. Het behoort tot het landgoed Eyckenstein. Heemschut 25 Een afbeelding van Eyckenstein van na 1783 als neoklassiek landhuis. Het ontstaan van het landgoed Eyckenstein heeft, zoals de meeste bestaande en reeds verd wenen landgoederen binnen de gemeente Maartensdijk, een agrarische oorsprong. Tot het eind van de 15de eeuw werd de oorspronkelijke veenkavel waarop later 'De Hofstede Eyckenstein' werd gebouwd, ontgon nen. Na verschillende eigenaren waaronder m.r. Comelisvan Vianen enjohannes Gerobulus, muntmeester van het land van Utrecht, komt het landgoed in 1795 in het bezit van baron Eyck van Zuijlichem. Deze eigenaar heeft 'De oude hofstede Eyckenstein' vervangen voor het huidige neoklassieke landhuis. In 1876 wordt het landgoed nogmaals geveild en gekocht door mevr. Elisabeth Cbarlotte van Boetzelaer-Both Hendriksen, weduwe van baron Van Boetzelaer, de grootvader van de tegen woordige eigenaar. De grootte van het land goed bedraagt 182 hectare. De Eikensteeg De Eikensteeg is sinds eeuwen een oude verbindingsweg door de heidevelden tussen de dorpen Maartensdijk en De Lage Vuursche (gemeente Baarn). De Eikensteeg maakt deel uit van het landgoed Eyckenstein en vormt tevens de gemeentegrens tussen de gemeenten Maartensdijk en De Bilt. De huizen aan de westzijde van de steeg staan op Maartensdijks grondgebied. De Eikensteeg werd in het verleden achtereen volgens Vianensteeg en Eyckensteinschelaan genoemd. Op een kadasterkaart uit 1832 telde de steeg aan de westzijde (de Maartensdijkse kant) zes huizen. Het Boschboerderijtje was daarvan het vijfde huis. Thans is het 't laatste huis aan de steeg. Van schaapskooi naar langhuisboerderij De oorsprong van Het Boschboerderijtje gaat terug tot de 17 de eeuw. Toen stond er op de plaats van het huidige boerderijtje zeer waar schijnlijk een houten schaapskooi die eveneens tot het landgoed behoorde. Tegen het einde van de 18de eeuw heeft de toenmalige eigenaar baron Eyck van Zuijlichem, waarschijnlijk in dezelfde periode waarin hij zijn landhuis vernieuwde, de houten schaapskooi vervangen door het huidige pand: een volwaardige keuterboerderij met een stenen voorhuis geschikt voor bewo ning en een grotendeels houten achterhuis als stalgedeelte (eveneens voor schapen). Beide bouwdelen worden gescheiden door een brand muur. In het stalgedeelte heeft men een gedeelte van het gebint van de oorspronkelijke 17de-eeuwse schaapskooi gehandhaafd. Het is als constructieonderdeel opnieuw opge nomen in het stalgedeelte van het boerderijtje. Architectuurhistorische achtergronden Het Boschboerderijtje is een langhuisboerderij, gebouwd in de periode rond 1800, van het type dat vroeger door niet de armste pachtboeren werd bewoond. Het vormt daarmee een kleine afspiegeling van de meer majestueuze langhuisboerderijen zoals februari 2000

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 27