Reacties prijsvraag Korte berichten Heemschut nieuws Heemschut 22 'Pomootje'Rokin e.a. Jaren geleden heb ik Van der Staay in zijn rede tot monumen tenzorgen in de Grote Kerk in Den Haag helder horen uitleggen hoe postmodernisme is te typeren. Bijna de hele 20ste eeuw was er het moderne en het modernisme, dat krampachtig nietsontziend voor uitstreefde. En van de weerom stuit waren er de monumenten zorgen die de confrontatie wel moesten zoeken, door krampach tig achterom te kijken en op de rem te trappen. Postmodernisme - met bijvoorbeeld de lessen van Rossi - masseerde eindelijk de kramp weg, bij beiden. Vanuit mijn opleiding als archi tect aan de TH in Delft en mijn werk bij de Rijksplanologische Dienst koesterde ik voorliefde voor het moderne, maar wel met veel respect voor wat vroegere generaties ons aanreiken. Tegelijkertijd heb ik de Rijksdienst Monumentenzorg in de loop der jaren zich zien ontwikkelen tot pleitbezorger van cultuurhistorische waarden, die wel open oog heeft voor wat onze huidige generatie met die waarde kan en wil. Van de Bond Eleemschut was ik daar - met alle respect - nog niet zo zeker van. De aandacht in het decembernummmer van Heemschut voor moderne monu menten begroet ik daarom van harte. Van de 18 nominaties vallen er naar mijn mening zes af: 1. De boerderij in Uffelte, die gevangen blijft in een archetype; 2. De watertoren, omdat die nominatie te zeer riekt naar een Heemschut-opvatting die het utilitaire 'best wel' toevertrouwt aan de 'moderne' ingenieur; 3. Het koffiehuis 4. De stacaravan 5Tivoli, omdat ook hier de motivatie verdacht is en in ieder geval met Duiker niets van doen heeft. 6. Gasunie, omdat bij het naderen van Groningen deze pseudo-softe mastodont gaat irriteren en bovendien op een non-plek is gesi tueerd. Zijn originelere voorgan ger in de Bijlmer maakt tenminste deel uit van een soort stedelijk centrum. Zeven andere kan ik slechts het voordeel van de twijfel geven omdat ik de architecten ervan bewonder, maar de bouwwerken zelf niet uit eigen aanschouwing ken: Valkhof, Maranathakerk, Bonnefanten, Fantasie 10, Boymans, van de Perre en Educatorium. Gegeven de nominaties vind ik tenslotte dat op een lijst van monumenten uit de periode 1980- 2000 de resterende vijf nominaties niet mogen ontbreken: -Station Sloterdijk, omdat dat net als verschillende andere stations zoals RAI en Duivendrecht, het reizen weer joyeus maakt; -De bibliotheek Boteringestraat, omdat dat wonderlijke gebouw zich zowel soepel voegt in het Groningse stadsweefsel als dat het pralend strenge Latijnse monu mentaliteit toont; -Oudhof/Rokin, om de redenen die Beelen noemt. Passerend in lijn 4 ontgaat dit pomo'-tje me zelden; -Fries Museum, omdat Gunnar Daan de tijdloze Turfmarkt met dit ontwerp wakker schudt voor een feestelijke pas de deux; -De Rekenkamer tenslotte, omdat Aldo van Eyck - meer dan enige andere architect van de 20ste eeuw die ik ken - je ook weer in dit laatste bouwwerk bij de hand neemt en je gemoed voedt en ontroert. PietMollema Amsteldijk 74 1074 HZ Amsterdam ?nollp@worldonline. nl Rokin 99 Voor mij is Rokin 99 het moderne monument voor de toekomst. Het was een van de eerste gebouwen in zijn stijl, en deed daarbij moeite zich aan te passen aan de directe omgeving. Het blijft zo mooi als het was, zonder protserig te zijn. Grote gebouwen als het Bonnefantenmuseum zijn dermate duur en uniek dat ze niet anders dan een monument kunnen zijn of worden, dit gebouw had ook heel anoniem uitgevoerd kunnen worden. Er spreekt kwaliteit uit omdat het vernieuwend was, na is gevolgd, en nog steeds uitzonder lijk is. Bart Schraag, Arnhem Rijksdienst bezorgd over Leeuwarden Leeuwarden De Rijksdienst voor de Monumentenzorg is bezorgd over ontwikkelingen in de binnen stad van Leeuwarden. De Friesland Bank wil er een te hoog kantoor bouwen. Voor de bank moest een bestemmingplan gewij zigd worden, Okko Kloosterman van de regio noord van de RDMZ adviseerde daarbij een ranke toren van dertig tot veertig meter hoog te bouwen. Maar hij is bang dat het een hogere toren wordt, de bank zou opteren voor een toren van ongeveer 50 meter, en of hij slank wordt, is nog maar de vraag. Kloosterman heeft de gemeente Leeuwarden gewaarschuwd voor zichtig te zijn met hoogbouw, want dan is het hek van de dam: het brengt andere bedrijven op een ideetje. Sombere toekomst Groninger kerken Groningen De Stichting Oude Groninger Kerken ziet de toekomst van monumentale kerken in Groningen somber in. Door de ontkerkelijking brokkelt het draagvlak om de gebouwen in stand te houden af. Daardoor schiet het reguliere onderhoud er vaak bij in, omdat er geen geld voor is. Maar ook de kerkvoog dijen laten het er soms bij liggen. Voorzitter H. G. de Olde van de stichting, geïnterviewd door het Nieuwsblad van het noorden: 'Er zijn kerkvoogdijen die niet verder kijken dan hun neus lang is. Ik ken plaatselijke gemeenten die het onderhoud van hun kerkgebouw alvast hebben stopgezet, omdat ze weten dat aan overdracht op termijn toch niet te ontkomen is.' De Olde pleit voor een centrale sturing met een belangrijke rol voor provinciale kerkorganen. Groningen telt zo'n 185 beschermde kerken, waarvan er 45 in handen zijn van de stichting. Nationale Monumentendag Het Nationaal Contact Monumenten organiseert op 24 maart weer de Landelijke Monumentenstudiedag. Thema: de gevolgen van het Monumenten Selectie Project en de komende inventarisatie van Wederopbouwarchitectuur. Plaats: Concertgebouw te Haarlem. Langs digitale monumenten Heemschut (http://www.heem- schut.nlï is niet de enige organisa tie op het gebied van de monu mentenzorg met een eigen internetsite. In de digitale wereld zijn veel organisaties actief om hun activiteiten te presenteren. Bijvoorbeld de Rijksdienst voor de monumentenzorg op http://www.rdmz.nl. Er is infor matie over de doelstelling van de Rijksdienst, hoe de dienst is geor ganiseerd en waar je met vragen terecht kunt. Je kunt ook publica ties, informatiefolders en boeken bestellen. Sommige folders en documentatiebladen zijn zelfs via de site te raadplegen. Een nuttig begin om wat meer over de regel geving en de achtergronden van de monumentenzorg te weten te komen. Menno Tillema mtillema@belgarat,h. hobby, nl februari 2000

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 24