Heemschut nieuws Korte berichten Heemschut 21 Excursie Gelderland Op zaterdag 13 mei 2000 organi seert Heemschut Gelderland een excursie naar de Nederlandse en Duitse Duffelt. In een gevarieerd programma maakt u kennis met dit grensgebied met z'n fraaie rivierenlandschap, middeleeuwse kerkjes en typerende boerderijen. Hoogtepunt van de excursie is het bezoek aan Museum Kurhaus in de Duitse grensplaats Kleef. Het museum ligt midden in een historisch parklandschap, dat onder de Kleefse stadhouder Johan Maurits van Nassau NOORD-BRABANT Monumentenhuis Brabant Geertruidenberg In het monu mentale Brabantse stadje Geertruidenberg is medio decem ber het 'Monumenten huis Brabant' geopend. Daarmee is het experiment met het Steunpunt Monumentenzorg in Vught beëin digd. Na de evaluatie van dit expe riment kozen de provincie Noord- Brabant en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg voor het 'Limburgse model'. Het Monumentenhuis is geen steun punt van Den Bosch of Zeist, maar een publiek-privaat samenwer kingsverband dat beoogt een brug te zijn naar de 71 Brabantse gemeenten en naar de particuliere organisaties op het gebied van de monumentenzorg. De Monumentenwacht, die zich bezighoudt met de inspectie van en de rapportage over monumenten in Brabant, blijft in Vught geves tigd. Het Monumentenhuis (directeur drs. Heins Willemseri) gaat de Brabantse gemeenten adviseren over het monumentenbeleid en (1604-1679) werd aangelegd als tuin der kunsten, met het zogenaamde amfitheater als middelpunt. Het voormalige Kurhaus is sinds april 1997 museum met een kunstverzameling van de middel eeuwen tot heden. Kern van de verzameling is het werk van de beeldhouwer Ewald Matare en de verzameling Ackermann met hedendaagse kunst. Bijzonder is ook hoe het Kurhaus als gebouw geschikt is gemaakt voor de functie als museum. ondersteunen bij de decentrale uitvoering van de monumenten zorg. Tot op dit moment komen veel gemeenten helemaal niet toe aan monumentenbeleid, omdat ze onvoldoende deskundigheid in huis hebben en de regelgeving erg ingewikkeld is. Bovendien wil het Monumentenhuis komen tot meer en beter overleg tussen de verschil lende overheden, over de cultuur historische waardekaart en over de inbedding van cultuurhistorie en monumentenbeleid in de ruimte lijke ordening (Belvedere). Een integraal bouwplanoverleg tussen Provincie, Welstand en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg is een ander doel van het Monumentenhuis, dat voorts nog streeft naar samenwer king met alle organisaties, die zich met monumentenzorg bezig houden. Jan Keunen, PR-medewerker Heemschut Noord-Brabant. Het programma 9.15 u. Vertrek per bus vanaf NS station Nijmegen. -koffiestop in kerkje van Persingen -orgelconcertje in buitendijkse kerkje van Kekerdom -lunch in Duffeltse boerderij -bezoek en rondleiding in Museum Kurhaus en tuinen -fotostop bij de Schwanenburg te Kleef en tijd vrij te besteden in Kleef. Om 17.30 uuur aankomst station NS Nijmegen Tijdens de busrit krijgt u deskun dige informatie over de cultuurhistorische omgeving en de waterhuishouding van het gebied. In het museum en tuin worden de rondleidingen in het Nederlands gegeven. ZEELAND Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Het provinciaal bestuur van Zeeland wil vorm geven aan de uitvoering van het provinciaal beleid op het terrein van het cultu reel erfgoed door de instelling van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. In Zeeland zijn veel burgers, parti culiere organisaties en overheden actief bezig met de instandhouding van het cultureel erfgoed. Er is hierbij echter onvoldoende sprake van een integrale benadering, de aanpak van problemen en het benutten van de mogelijkheden op dit terrein. Daarom wil het provinciaal bestuur een nieuwe situatie creëren die niet alleen een integrale oplossing biedt, maar ook een meerwaarde heeft ten opzichte van de bestaande situatie. Een meerwaarde die kan ontstaan door samenvoeging van die organisaties op het terrein van cultureel erfgoed waarvan de werkzaamhe den voldoende overeenstemming vertonen om tot één aanpak te komen. Het betreffen hier met name de op provinciaal niveau werkende organisaties met een steunfunctieachtig karakter. Inmiddels zijn de voorbereidingen zo ver gevorderd dat er een Stichting Erfgoed Zeeland kan Aanmelding Graag zo spoedig mogelijk, uiter lijk 31 maart, door - schriftelijke aanmelding bij de secretaris: m.w. M. Jetten, Guyotstraat 1, 6524 AV Nij megen - en gelijktijdig overmaking van f 65,- op postbankrekeningnr. 299305 t.n.v. Bond Heemschut PC Gelderland te Ede. Inschrijving gaat op volgorde van binnenkomst van aanmelding betaling. Informatie mw. R. Koning: 024 - 3231097; mw. M. Jetten: 024 - 3230419. worden ingesteld. De Stichting zal worden gevormd door: De Stichting Monumentenwacht Zeeland, het Provinciaal Archeologisch Centrum Zeeland, het Bureau Provinciaal Museumconsulent en de consulent regionale geschiedbe oefening. Hieraan wordt de 'bevordering en ondersteuning van Zeeuwse streektaal' toegevoegd. Op termijn zal het gebouw waar de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland wordt gehuisvest uitgroeien tot het Erfgoedhuis Zeeland. Daarin zal ook kunnen worden ondergebracht het Steunpunt Monumentenzorg, dat de Rijksdienst Monumentenzorg ook in Zeeland op wil richten. Hiermee denkt de RDMZ een kwaliteitsimpuls te geven door een help desk functie voor gemeenten in te stellen. Ook de diverse in Zeeland actieve particuliere orga nisaties op het terrein van het cultureel erfgoed, waaronder de Bond Heemschut, zouden huisves ting in het erfgoedhuis kunnen vinden en tegen betaling facilitei ten kunnen verkrijgen op het gebied van vergaderrui mtes, ondersteuning, verslaglegging etc. De nieuwe stichting wordt op 1 januari 2001 operationeel. Gerard Baijens, PR-medewerker Heemschut Zeeland. februari 2000

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 23