Heemschut nieuws 20 Heemschut februari 2000 dienstverlening. Zakelijke bebou wing verzet zich tegen de beper kingen die aan het open en publieke karakter van een campus eigen zijn, zoals met betrekking tot de vormgeving van gebouwen en hun onderlinge afstand. Toch overweegt het gemeentebestuur in het westelijk gedeelte van de Schil de bouw van een bankgebouw toe te staan. Een plan dat geheel indruist tegen de omschrijving in de eerder genoemde module en waartegen dan ook veel verzet is gerezen. Het is natuurlijk vreemd dat midden in een periode waarin de bevolking van Zierikzee wordt gevraagd zijn mening te geven over de verschillende modules al plannen worden ontwikkeld die indruisen tegen de voorstellen die aan de bevolking worden voorge legd. In hoeverre is het gemeentebe stuur van Schoüwen-Duiveland bereid om werkelijk naar de inwo ners van Zierikzee te luisteren? Gerard Baijens is PR-medewerker van Heemschut Zeeland, tel. (0118) 626302. ZUID HOLLAND Het oude tolhuis Oegstgeest Aan het begin van de Haarlemmertrekvaart in Oegstgeest staat een oud tolhuis, compleet met poort een smeedij zeren hek. Het hoofdgebouw dateert uit de 17de eeuw en heeft aan de achterzijde twee uitbouwen die ongeveer een eeuw jonger zijn. Er heeft een plan ter visie gelegen waarin de restauratie en herbe stemming van het huis tot restau rant nopen tot sloop en herbouw van deze aanbouwen. Heemschut vraagt zich af of dit nodig is, gezien de staat waarin de beide aanbouwen verkeren. Eerst zal verdere informatie licht moeten werpen op de mogelijkheid tot restaureren volgens een minder ingrijpende strategie. Indien sloop-herbouw niet nodig blijkt te zijn zal procedureel maar ook via de weg van overleg en overreding met eigenaar en gemeente getracht worden een zachtere aanpak van de beide aanbouwen te bewerkstelligen. Planvorming centrumgebied Leidschendam Een lid van Heemschut Zuid-Holland treedt al geruime tijd op als adviseur van de Vereniging Erfgoed Leidschendam. In de plannen tot herinrichting van het Damplein wil Erfgoed Leidschendam een duidelijk geluid laten horen temeer daar dit gebied direct grenst aan het eeuwenoude slui- zencomplex waarvoor eindelijk na jaren de aanvrage voor de status beschermd dorpsgezicht wordt voorbereid. Deze keer heeft het bestuur ervoor gekozen ruim vooraf een nota aan het gemeente bestuur aan te bieden waarin de visie van Erfgoed Leidschendam op deze inbreidingsproblematiek verwoord wordt. Ogenschijnlijk een zaak die slechts op nieuwbouw betrekking lijkt te hebben doch zowel ten goede als ten kwade verstrekkende gevolgen kan hebben voor het sluizencomplex, vandaar de betrokkenheid van Erfgoed Leidschendam en Heemschut. Dirk Beels (links) Afscheid Dirk Beels Dirk Beels neemt afscheid als voorzitter van Heemschut Zuid- Holland. Op 15 december heeft officieel afscheid genomen van Heemschut Zuid Holland. Tijdens een feeste lijke borrel bij hem thuis ontving zijn echtgenote, die hem vaak heeft moeten missen in verband met vergaderingen en werkbezoe ken op locatie, een bloemenhulde en werd de scheidend voorzitter met een fraai ingelijst stemmings beeld van de Grote Kerk geëerd en bedankt voor het vele dat hij in de vijf jaar van zijn voorzitterschap voor de commissie heeft betekend. De samenwerking binnen de commissie Zuid-Holland verloopt op buitengewoon prettige, haast vriendschappelijke wijze en voor zitter Dirk Beels mag wel als expo nent en bevorderaar bij uitstek van deze manier van werken worden gekenschetst. De commissie vertrouwt er dan ook op Dirk Beels nog menigmaal op excursies, eindejaarsdiners en wat dies meer zij als goede bekende te mogen verwelkomen. Hans Bollebakker treedt aan als voorzitter van Heemschut Zuid- Holland. Blijkbaar leveren oude monumen tensteden geïnspireerde voorzit ters op want ook de opvolger van Dirk Beels komt uit de oudste stad van Holland: Dordrecht. Hans Bollebakker is 10 jaar Lid van de commissie Zuid-Holland, oogstte lauweren in de actie rond de Berckepoort en dient de commis sie sinds 1997 als vice-voorzitter en lid van het Algemeen Bestuur. Een man die uitstekend past binnen de vriendschappelijke sfeer van de commissie maar die evenals zijn voorganger Dirk Beels over een gezonde portie monumenten- strijdlust beschikt en zijn acties onderbouwt met degelijk onder zoek en goede argumentatie. Monumentenschenners in Zuid- Holland zijn gewaarschuwd: Hans is voorzitter! Excursie naar het oostelijk Westland Op zaterdag 27 mei zal door leden en introducé(e)s kunnen worden genoten van het fraaie landschap en de onverwacht veelzijdige monumentenrijkdom van dit gebied ten zuidwesten van Delft. Zoals in Zuid-Holland te doen gebruikelijk zullen tijdens de excursie ook de versnaperingen in daartoe passende gelegenheden worden gebruikt en zal worden getracht een staalkaart te presen teren van hetgeen het gebied de monumentenliefhebber te bieden heeft. Het oostelijk Westland wacht op u! Uitgebreide informa tie in het aprilnummer. Leo van derMeule, PR-medewerker Heemschut Zuid-Holland, tel. (070) 3273944.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 22