februari 2000 Heemschut 19 GRONINGEN Bijzonder café in Enumatil Leek In Enumatil (gemeente Leek), gelegen aan het Hoendiep ten westen van Hoogkerk en ten noorden van Leek, ligt bij de brug een oud schipperscafé (gebouwd omstreeks 1850-1855), dat gene raties lang in het bezit van de familie Otter was. In het begin van de jaren '90 is het café gesloten. Het pand bevat behalve het café ook een winkel, een woongedeelte en een garage. Vroeger was er ook een stal, grenzend aan de café ruimte, maar inmiddels is de stal tot woonruimte verbouwd. Boven is een uitgestrekte zolder met een paar kamertjes. Volgens de heer Koldeweij, als deskundige voor interieurs werk zaam bij de Rijksdienst voor Monumentenzorg, is het café interieur uniek en zeker monu mentwaardig omdat het zowel bijzonder is als nog helemaal gaaf. De gehoute blinden met de suggestie van een paneel erop geschilderd en de gehoute* deuren zijn nog intact. De kleine bar, de kast achter de bar, houten wanden met sjabloneerwerk en de balken- zoldering, de ingang met een tochtdeur: dit alles is nog zoals vroeger en in goede staat. Ook is dat het geval met de achterwand van de caféruimte. Deze is uitneémbaar, zodat de caféruimte vergroot kan worden met de achterliggende ruimte. Het café laat precies de toestand van omst reeks 1890/1900 zien. Ook bijzon der is de combinatie met de Café Enumatil in Leek. Foto Nieuwsblad van het Noorden. winkel. De winkel dateert van na de oorlog, maar is ingericht zoals dorpswinkels er omstreeks 1940 uitzagen, met houten schappen en bakken voor de koopwaar en een houten toonbank. Het pand is in 1998 gekocht door een beleggingsmaatschappij, die voor zover bekend niet van plan is het pand te laten restaureren voor zover bekend, maar het wil door verkopen. De monumentencom missie van de gemeente Leek zoekt, gesteund door Heemschut, een liefhebber, die het café wil restaureren. Het café kan een rol spelen als toeristische pleister plaats. Een fietsroute loopt prak tisch langs het café en wordt door getrokken. Er zijn plannen voor het maken van een vaarroute via het Hoendiep voor toeristen die het drukke en gevaarlijke Van Starkenborghkanaal willen vermij den. Een aanlegplaats in Enumatil maakt het schipperscafé aantrek kelijk voor varensgasten en ook de winkel kan dan misschien een trekpleister worden. Heemschut zoekt mee naar een goede bestemming voor het bijzondere interieur van het café in Enumatil. *gehout: op een goedkope hout soort wordt een duurdere hout soort nagebootst. Tineke Vooijs is PR-meclewerker van Heemschut Groningen tel. (050) 3181645. GRONINGEN Nieuwe woonwijk tast waardevol landschap aan Leek In de zomer van 1998 teken den Heemschut Drenthe en Heemschut Groningen protest aan tegen de plannen van de gemeenten Leek en Noordenveld om tussen de dorpen Leek en Roden een groot nieuw woonge bied te creëren. Heemschut schreef toen te vrezen dat er - als deze plannen zouden doorgaan - niets overblijft van het landschap pelijke waardevolle gebied tussen beide kernen. En dat terwijl alle deskundigen het er over eens lijken dat de veenontginning Oostindië en het landgoed Terheijl als landschappelijk waar devolle gebieden juist zouden moeten worden versterkt. Inmiddels zijn we anderhalfjaar verder en zijn de ontwikkelingen doorgegaan. Althans aan de Groningse kant van de grens. De Drentse gemeente Noordenveld heeft voorlopig pas op de plaats gemaakt, nu er een Structuurvisie Noordenveld in voorbereiding is. De gemeente Leek daarentegen heeft niet stilgezeten en in novem ber kon men de concept- Startnotitie Oostindië presenteren waarin nog steeds wordt uitgegaan van een nieuwe woonwijk ten zuiden van Leek tussen het Leekster Hoofddiep en de provin ciegrens. Onlangs hebben Heemschut Drenthe en Heemschut Groningen de gemeente Leek nog maar eens per brief gewezen op de bezwaren tegen deze locatie en tegen de doorsnijding van het landgoed Terheijl en het unieke potkleigebied De Maatlanden in het kader van de verkeersafwikke ling van de nieuwe wijk. In de brief heeft Heemschut de gemeente ook nog weer eens geattendeerd op de mogelijkheid om de uitbrei ding van het dorp in westelijke richting te zoeken. Dit zou een veel geringere ingreep betekenen die veel minder ten koste van het landschap gaat. Bertus Boivin, PR-medewerker Heemschut Drenthe, tel. (0592)317809. ZEELAND De schil om Zierikzee Op het voormalige eiland Schouwen-Duiveland (sinds enkele jaren één gemeente) vervult het stadje Zierikzee met ongeveer 10.000 inwoners een centrum functie. Het bouwcontingent voor de gemeente komt in hoofdzaak ten goede van de kern Zierikzee. Het gemeentebestuur beraadt zich op de ontwikkeling van deze kern en vraagt aan de hand van een tiental modules, de zogenaamde Bouwstenen Structuurvisie Zierikzee, de mening van de inwoners, waarna een definitief plan wordt opgesteld dat opnieuw aan de mening van de inwoners zal worden getoetst. Al tijdens de eerste ronde ontstonden er voornamelijk bij de Heemkundige Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland grote bedenkingen met name tegen geplande bebouwing van de Centrumschil, een grotendeels open gebied tussen het oude omwalde centrum en de daarom heen liggende buitenwijken. Hoewel in de loop der jaren enige nieuwbouw het gebied is binnen geslopen, kon omdat dit verspreide laagbouw betreft het onbelemmerde uitzicht op de historische binnenstad behouden blijven. De eerste inbreuk op het gebied is de geplande nieuwbouw van het gemeentehuis in een gedeelte van de Centrumschil. 'Met pijn in het hart' gingen Stad en Lande en ook Heemschut met deze bouwplannen accoord, omdat het gemeentebestuur beloofde dat verdere bouw in de Schil achterwege zou blijven. Een nieuw opgerichte actiegroep die zich 'Belvedère' noemt is echter begin november een handtekenin genactie begonnen, gericht tegen de bouw van het nieuwe gemeen tehuis. In deelmodule 3 wordt de Schil beschreven als 'een uitwisselings- gebied voor bijzondere stedelijke functies, zoals sociale, culturele, maatschappelijke en recreatieve functies'. Een overgangsgebied, dat er in zijn ideale vorm uit zal moeten zien als een stedelijke campus. Dit zou betekenen dat er geen ruimte is voor zakelijke

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 21