18 Heemschut februari 2000 Berg in Santpoort, gemeente Bloemendaal, door het provinciaal bestuur van Noord-Holland voor 70 miljoen gulden. Een landgoed notabene, dat juist deze provincie 150 jaar lang in uitmuntende staat heeft beheerd en bewaard als het terrein van het voormalige provin ciaal psychiatrisch ziekenhuis. En de verkoop zonder verdere voor waarden aan een projectontwikke laar kon tot bijna niets anders leiden dan tot woningbouw van liefst 450 woningen in een buiten waarvoor de landschapsarchitec ten Zocher en vermoedelijk ook Springer nog hebben getekend: voor tuin- en bosarchitectuur en monumentale bebouwing. Acties samen met tien andere organisa ties in Bloemendaal, verenigd in de stichting landgoed Meer en Berg, hebben tot nu toe geleid tot enig uitstel, te verwachten nieuwe voorstellen en de val van de verantwoordelijke wethouder. In de wandelgangen worden gerust stellende berichten vernomen over meer behoud en hergebruik van bestaande historische gebou wen, ontzien van eeuwenoude landschapsinrichting, bomenbe- stand en verkleining van het woningcontingent. Het geheel is een onderdeel van het recente streekplan Zuid- Kennemerland, dat naar de mening van de Raad van State door de provincie Noord-Holland wegens procedurefouten opnieuw ter inzage moet worden gelegd. Het biedt ons de kans bezwaar te maken tegen de wijziging van de bestemming van dit gebied in 'stedelijk milieu' zoals de bena ming nu luidt na de winstgevende transactie door het provinciaal bestuur van Noord-Holland. Bezwaar tegen havenplannen Wijkermeer Het op last van de Raad van State overmaken van het huiswerk door Noord-Holland van het streekplan Zuid- Kennemerland geeft ons ook de mogelijkheid opnieuw bezwaar aan te tekenen tegen de haven plannen in de Wijkermeer in het schootsveld van de Stelling van Amsterdam. Ook de staatssecreta ris van Cultuur Van der Ploeghad zijn bedenkingen tegen de aantas tingvan deze inmiddels tot wereldmonument verklaarde historische kringstelling al kenbaar gemaakt. Het was de provincie, die dit vestingwerk uit het eind van 19de eeuw als eerste op haar monumentenlijst plaatste, juist omdat het in zijn geheel vrijwel nog onaangetast bewaard was gebleven. Niet alleen omdat alle forten en de meeste bijbehorende gebouwen nog nagenoeg geheel intact waren, maar ook omdat het landschap ertussen en dus de schootsvelden ongerept aanwezig zijn. Een havenontwikkeling zou met name dit laatste teniet doen. Stolpboerderij bedreigd Kolhorn In een brief aan de Rijksdienst Monumentenzorg heeft Heemschut 'verbaasd en teleurgesteld' kennisgenomen van de verklaring van geen bezwaar, die deze dienst aan de gemeente Niedorp heeft afgegeven voor de nieuwbouw op het terrein van Van der Oord in Kolhorn. Dat plan houdt ook de sloop in van een stolpboerderij, die notabene binnen het beschermde dorpsge zicht van Kolhorn staat. 'Het onderhavige plan is een invulplan, dat geen rekening houdt met de kwaliteit van de stolp in het Noord-Hollandse dorpsbeeld', aldus de commissie Noord- Holland van Heemschut. Bij ons is de indruk ontstaan, dat gemeente en projectontwikkelaar 'last hebben van een opstal en een geheel schoon terrein willen.' Volgens de gemeente verkeert de stolp in een slechte staat maar dat wordt vaak gezegd om een geheel nieuwe invulling door de project ontwikkelaar mogelijk te maken. De gemeente heeft bovendien verklaard, dat 'verplaatsing van de stolp te kostbaar is.' En met dat standpunt had ook de Rijksdienst zich verenigd. Heemschut heeft echter een geheel andere invulling van het terrein Van der Oord voorgesteld met behoud van de stolp. Daarvan is de dienst echter nooit op de hoogte gesteld. Van verplaatsing is onzerzijds nooit sprake geweest en dat zou ook geen oplosssinghebben betekend. Binnenkort vindt over deze kwestie overleg plaats met verte genwoordigers van Heemschut, de Rijksdienst en de gemeente Niedorp. Inmiddels hebben wij bezwaar aangetekend bij de gemeente Niedorp tegen de ingestelde artikel 19 procedure van de Wet op de Ruimtelijke Ordening in verband met het bouwplan. Appelaarproject Haarlem Nadat de procedure voor het Appelaarproject - het Enschedé complex - bij de Grote Markt in Haarlem, opnieuw gestart is, worden wij regelmatig op de hoogte gehouden van de ontwikkelingen. Recent overleg met ons en de Historische Vereniging Haarlem bij de gemeente heeft geleid tot een hernieuwde discussie over een van de laatste struikelblokken: de ingang van de parkeergarage aan de Damstraat. Samen met de Vereniging hebben wij onze bedenkingen geuit tegen wat wij noemden 'het gat in de Damstraat.' Vanaf het Spaarne kijkend naar de Oude Bavokerk op de Grote Markt zien wij in het voorgestelde plan een gapend gat in de Damstraat met bijbehorende hekken en andere afsluitingen. Daarmee zou het karakter van deze historische straat met zijn eeuwenoude panden onaanvaardbaar worden teniet gedaan en het zicht naar de Grote Markt verstoord. Het laatste voorstel, dat alleszins acceptabel lijkt, plaatst de ingang van de parkeergarage evenwijdig aan het Spaarne ter hoogte van De Waag. Het doorgaand verkeer gaat op dezelfde plaats een tunnel in, waar ter hoogte van de Damstraat, dus ondergronds een afbuiging van 90 graden onder die Damstraat wordt gemaakt voor het verkeer, dat de garage ingaat. Met deze oplossing zijn dus ook de plannen voor een ondergrondse 'doorboring van het historische pand van Touw aan het Spaarne van de baan. Herbestemming Ripperdakazerne Haarlem Ook B en W van Haarlem hebben bij de ontwikke ling van het terrein van de voor malige Ripperdakazerne gekozen voor het - ook door ons uitverko ren - ontwerp van de Antwerpse architectengroep AWG. In dit plan blijft het merendeel van de monumentale gebouwen, ook al krijgen ze stuk voor stuk een andere bestemming, behouden. Die plannen zijn van de hand van architectenbureau Van Stigt uit Amsterdam. Het hoofdgebouw krijgt woonbestemming en een Grand Café, kleinere wooneenhe den komen in het fouragegebouw, langzaam verkeer wordt door de oude manege naar de hofjes geleid en in het gebouw zelf komt bedrijfsruimte. Wonen aan een hof wordt mogelijk in de voorma lige stallen. Ook in de nieuwe manege komt een middenontslui ting met functies als werkruimten, kinderopvang en jeugd- en jonge renwerk. In de smederij tenslotte wordt een warmtekrachtcentrale ondergebracht met waterfiltering en distributie. En dit alles terecht onder de naam van het ontwerp 'Huzarenstuk'. Jan-Derk Gemtsen, PR-medewer- ker Heemschut. Noord-Holland, tel. (020) 4031890. GELDERLAND Kerk uit Wederopbouwperiode behouden Nijmegen Als een kerstgeschenk kwam de schriftelijke mededeling van het besluit van de raad van Nijmegen de kerk Maria ten Hemelopneming aan de Daniëlsweg aan te wijzen als gemeentelijk monument. Deze qua type en architectuur bijzon dere kerk van de Wederopbouwperiode (zie Heemschut juni '99) ontkomt aan de slopershamer. Weer is geble ken dat het volhouden van de slag om een bijzonder gebouw maar vooral de door Heemschut en de Nijmeegse Historische Vereniging Numaga gedane oproep de discussie op inhoude lijke gronden te voeren, in dit geval tot een positief resultaat heeft geleid. Proficiat. Ria Koning, PR-medewerker Heemschut Gelderland, tel. (024) 3231097.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 20