Heemschut actief februari 2000 Heemschut 17 dan de Brinkgarage. Doordat de IJssel zo dichtbij de Welie ligt zijn extra dure maatregelen nodig om tijdens de bouw het rivierwater achter de damwanden te houden. Als de gemeenteraad akkoord gaat gaat een bouwteam aan de slag met het maken van een ontwerp en een berekening van de kosten. Doornebos acht het verder niet uitgesloten dat de exploitatie van alle parkeerplaatsen/garages straks in particuliere handen komt. aif:; OVERIJSSEL 'Koude oorlogsloods' wordt niet gesloopt Zwolle Het onderhoud van water gangen en wegen in West- Overijssel was eeuwenlang in handen van de marken die samen met de gemeenten de gemeen schappelijke grond beheerden. Alle marken hadden hun eigen sluisjes waarmee ze de waterstan den regelden, alleen al in West- Overijssel bestonden zo'n twintig van die sluisjes, ofwel zijltjes. Een ervan is de Gennegerzijl, een sluis die uit 1752 dateert, hij ligt op de grens van de gemeenten Hasselt en Zwolle. De sluis wordt ook nog gebruikt als waterinlaat vanuit het Zwartewater. Bij de sluis staat echter een zoge heten schotbalkloods, die na de Tweede Wereldoorlog door Defensie werd gebouwd, hij maakte samen met de Gennegerzijl deel uit van waterli nie, waarmee men de Russen in geval van oorlog buiten de deur hoopte te houden. Schotbalken worden in tijden van hoog water op de sluisdeur gezet, zodat het water achter de sluis blijft staan en het achterland niet onder loopt. Van al die voor de IJssellinie gebouwde kunstwerken is niet veel meer over, na 1968 werden de meeste afgebroken. De schotbalk loods bij de Gennegerzijl is een van de weinige die nog overeind staat. Heemschut Overijssel zou graag zien dat de loods behouden De schotbalkloods bij Gennegerzijl. Foto Auke de Vries blijft omdat hij één geheel vormt met de Gennegerzijl. Na enige brieven van Heemschut waarin werd aangedrongen op behoud van de loods, deed het Waterschap Groot-Salland de toezegging dat de schotbalkloods overeind zal blijven. Gezocht wordt naar een passende bestemming. Geen Brinkgarage Deventer Het door duizenden Deventenaren zwaar bekritiseerde plan om een parkeergarage te bouwen onder de Brink is van de baan. Tegen het onzalige plan werd lang en heftig geprotesteerd, niet alleen door Heemschut, de Stichting Oud Deventer en vele andere verenigingen en belangen groepen. Maar ook in het college van B en W bleek geen meerder heid voor het parkeergarageplan te bestaan. Omdat er naar de mening van gemeente en middenstand toch uitbreiding moet komen van de bestaande parkeerruimte, wordt nu onderzocht of de aanleg van een parkeergarage onder de Welle en de Zandpoort haalbaar is. Daar zal dan plaats zijn voor 430 auto's. De langs de IJssel lopende Welle is een belangrijke verkeersader voor de afwikkeling van autover keer door de stad. Volgens wethouder Bert Doornebos wordt een garage onder Welle/Zandpoort veel duurder Krans-es bedreigd Enschede In een brief aan het gemeentebestuur van Enschede heeft Heemschut Overijssel de bestuurders van die gemeente laten weten het niet eens te zijn met de plannen om een deel van de Usseler es te gebruiken als industrieterrein. In Drenthe en een deel van Overijssel wordt de aaneengeslo ten landbouwgrond rondom een dorp es genoemd. De Usseler es beslaat een oppervlakte van onge veer zestig hectare. Het is de laatst overgebleven zogeheten krans-es van Nederland. De boerderijen liggen in een grote cirkel (een krans) rondom de akkers, een situ atie die ook vandaag de dag nog grotendeels bestaat. De Grolsch Brouwerij wil bouwen in de Usseler es en hoewel er, zoals ook in de brief van Heemschut aan B en W staat, in het planologische vlak nog geen procedurele stappen zijn genomen maakt Heemschut zich grote zorgen over beslissin gen die zullen leiden tot vernieti ging van onvervangbare land schapselementen. 'Mocht blijken dat u in de afwe ging van belangen waartoe u geroepen bent, de sociaal-econo mische en puur economische voor zwaarwegender houdt dan de cultuurhistorische, dan zal Heemschut het voortbestaan van het cultuurmonument moeten nastreven door het gebruiken van alle middelen die in wet- en regel geving ter beschikking staan', aldus de brief. Om dat te voorko men wil Heemschut Overijssel haar 'bescheiden expertise' ter beschikking stellen. In de gemeenteraad van Enschede kwam de PvdA-fractie inmiddels met een paar alternatieven: voor gesteld werd de Usseler es met rust te laten en de industrie elders ruimte te geven; men zou kunnen bouwen ten noorden van het Twentekanaal of ten westen van Enschede. De es ligt overigens tegen Enschede aan, volgens deskundi gen is het ongebruikelijk om zo'n gebied een bestemming als indus trieterrein te geven. De huidige bestemming is agrarisch gebied met landschappelijke waarde, maar de interne structuurschets kent die bestemming niet. Behalve Heemschut houdt ook een actie comité uit de burgerij zich bezig met de verdediging van de Usseler es. Ontwikkelaar loert op Springertuin Oldenzaal De Stichting Behoud Stuwwal Oldenzaal riep onlangs de hulp in van Heemschut teneinde te voorkomen dat de fraaie tuin bij de buitenplaats De Hulst aan de Bentheimerstraat in Oldenzaal verminkt wordt. Een projectontwikkelaar wil een aantal (heel dure) villa's bouwen in de zogeheten groene kamers van de tuin. Heemschut reageerde alert en stuurde een brief aan staatsse cretaris Van der Ploeg van OCW waarin werd verzocht de buiten plaats De Hulst op de lijst van beschermde rijksmonumenten te zetten. De historische buitenplaats werd ongeveer rond de vorige eeuwwis seling gebouwd, de combinatie huis, koetshuis en tuin is van grote cultuurhistorische waarde. Het geheel geldt als een zeldzaam voorbeeld van een vroeg twintig- ste-eeuwse buitenplaats met een vrijwel gaaf tuinontwerp van de beroemde tuinarchitect L.A. Springer. Henk Nieuwenhuis, PR-medewerker Heemschut Overijssel, tel. (0512) 356808. NOORD-HOLLAND Meer en Berg Bloemendaal Dat economie ook bij verantwoordelijke overheden prioriteit heeft is gebleken uit het zonder meer verkopen van het voormalige landgoed Meer en

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 19