JAN FYT'S BERENJACHT HERVONDEN, DE VOSSENJACHT VERBRAND Hans Bollebakker Geheim van de Onbeschaamde in Dordrecht en kasteel de Hooge Vuursche in Baarn ontsluierd In 1910 verhuisden van het Huys de Onbeschaamde naar het landhuis de Hooge Vuursche in Baarn Jan Fyt's Berenjacht en Vossenjacht tezamen met de 18de eeuwse wit marmeren schouw en lambrizering. Sinds 1940 zijn beide doeken verdwenen. Drie lezers reageerden met als resultaat dat de Berenjacht getraceerd kon worden en duidelijk werd dat de Vossenjacht, evenals de lambrizering, verbrand is. De schouw is er nog en de zich daarin bevindende Berenjacht van Peter Zwart werd lange tijd voor een werk van Jan Fyt gehouden. In de kunsthistorische literatuur en documentatie is geen afbeelding van Fyt's 'Onbeschaamde' Berenjacht aangetroffen. Heemschut 11 Jan Fyt (1611 - Antwerpen -1661) Honden die een beer aanvallen in een Landschap. Titel: 'De Berenjacht' gesigneerd en gedateerd Joannes Fyt Ft. 1654. Olie op doek, 218 x 183 cm (86 x 72 inches) zonder lijst. Herkomst: ca. 1700 'Huys de Onbeschaamde'. Dordrecht. Veiling A. Mak, Dordrecht 15-6-1910 [Cat.nr. 1a]. Landhuis 'de Hooge Vuursche', Baarn. Eigenaar J.A.L. van den Bosch. Voor WO II verwijderd en meegenomen naar diens woning in de U.S.A.. Privé collectie, Maryland. U.S.A. Foto: belangeloos ter beschikking gesteld door Otto Naumann Ltd. Jan Fyt 1611 -Antwerp - 1661. Dogs attackinga Bear in a Landscape. Signed and datet Joannes Fyt Ft. 1654. OU on canvas, 86 x 72 inches, unframed. Provenance: ca 1700 Huys de Onbeschaamde, Dordrecht, The Netherlands. Auction A. Mak, Dordrecht 15-6-1910 [cat.nr. 1a] J.A.L. van den Bosch, Castle de Hooge Vuursche, Baarn. Private collection, The Nether lands, prior to world War II, and by descent to a private collection, Maryland. Photograph courtesy of Otto Naumann, Ltd. In 1997 beschreef Heemschut de restauraties van het Huys de Onbeschaamde, in opdracht van Abraham, van Beveren en Elisabeth Ruysch ca 1651 gebouwd door archi tect Pieter Post.(foto pag. 12) Dat gaf aanleiding tot een interessante vervolg-discussie, waarin ondermeer naar voren werd gebracht dat de uit de Onbeschaamde verdwe nen Berenjacht en Vossenjacht zich inmiddels in kasteel de Hooge Vuursche (foto pag. 12 rechtsboven) zouden bevinden, compleet met schouw en lambrizering.2) (Foto's pag. 15 resp. 1 en 16). Dat is weliswaar sinds 1910 bekend, maar de werkelijkheid was inmiddels anders. Immers, zoals wij eerder aantoonden, was De Berenjacht in de Hooge Vuursche niet van Jan Fyt maar van Peter Zwart en niet bedoeld als kopie want Zwart kende het origineel niet en signeerde onder eigen naam.3) De reac ties die binnen kwamen voerden ons tot het origineel van Fyt's Berenjacht en brachten aan het licht dat de Vossenjacht evenals de lambrizering, is verbrand. Het verhaal van een speurtocht, die voerde tot deze publikatie. De zoektocht Al spoedig ontvingen wij een tweede reactie. Daaruit bleek dat Kasteel de Hooge Vuursche geheel is uitge brand op 27 januari 1940.4) Betekende dit dat ook de LodewijkXVde zaal, aan de achterzijde uitgebouwd, aan de vlammen ten prooi was gevallen, en was dit het einde van de beide schilderstukken van Jan Fyt? Het verslag van de brand in de Courant 'het Nieuws van de dag' gaf weinig hoop: De Hooge Vuursche was, door de in Amerika wonende bouwheer en eigenaar de heer J.A.L. van den Bosch, inmiddels aan een Hotelexploitatie maat schappij 'De Silven' verhuurd. De brand was vermoedelijk het gevolg van het schroeien van een matras door een elektrisch keteltje dat de hotel directeur had gebruikt om warm water op zijn kamer (nr. 14) te maken. De directeur was zelfvervolgens in kamer 16 gaan slapen (sic!), 's Morgens om zes uur stond het pand in lichterlaaie. Blussen werd door de vrieskou ernstig vertraagd met cata strofaal gevolg: dak en grote delen van de muren waren ingestort en door de etages heen gevallen; de gehele inboedel was verloren. Het enige wat nog tamelijk in tact overeind stond was de voorgevel, terwijl de bouwkundige staat van de begane grond niet onherstelbaar aangetast was.5) De toen 78-jarige oud-koopvaardij officier Van den Bosch keerde direct terug uit Amerika, werd onderweg nog getorpedeerd en had bij aankomst slechts één wens: zo snel mogelijk weer weg. Hij overwoog om 'zijn land huis' - ooit het meesterwerk uit 1910/11 van de architect Eduard Cuypers - te laten slopen. Interessant is dat 'het Nieuws van de Dag' hier vermeldt dat de kostbare porse lein- en andere verzamelingen van Van den Bosch naar Amerika en elders zijn verzonden toen het kasteel aan de Hotelmaatschappij werd verhuurd.6) Is de Berenjacht toen uit de Hooge Vuursche meegenomen? De derde reactie geeft hier het antwoord op.De Berenjacht bestaat nog en is in het bezit van de dochter van Van den Bosch. Het was te mooi om waar te zijn en teleurstelling was haast onvermijdelijk: het doek is enkele jaren geleden (ca 1996) verkocht! Dat bracht ons bij Otto Naumann en diens directeur Rachel Kaminsky die zo welwillend waren ons een foto belangeloos ter beschik king te stellen, (foto pag. 10) Berenjacht van Peter Zwart In 1946 wordt het kasteel overgenomen door de Hotel exploitatiemaatschappij Gooiland met als directeur Buurke. Hij geeft aan de jonge, veelbelovende kunstenaar Peter Zwart opdracht de vrijwel geheel uitgebrande februari 2000

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 13