februari 2000 Heemschut 9 Verweerde verflagen. van slechts een dun laagje van het oppervlak moet zoveel mogelijk worden vermeden. Het opgeruwde oppervlak houdt sneller vuil vast en er kunnen door de behandeling fijne scheurtjes zijn ontstaan waardoor de steen meer vocht opneemt. Globaal gesteld zijn er drie soorten reinigingsmethodes: de mechanische methode, zoals borstelen, de fysische methode, zoals droogstralen, natstralen, stomen, schuren, zoeten en polijsten, en de chemische methode waarbij de aard van het vuil (vet e.d.) of de aard van bijvoorbeeld graffiti verf bepalend is voor het middel dat men kiest. Sinds kort maakt men ook gebruik van laserstralen. Een zeer tijdro vend karwei omdat het vuil slechts met dunne laserstralen te lijf kan worden gegaan. Welke methode moet worden gekozen hangt van verschillende factoren af. Allereerst moet de aard van het vuil worden vastgesteld. Soms is dat moeilijk omdat het verschillende oorzaken kan hebben. Het inschakelen van een chemisch analist is dan noodzakelijk. Ook moet men vast stellen wat de conditie van de ondergrond is. Is het materiaal niet te poreus voor natstralen of niet te zacht voor droogstalen onder druk? Zitten er geen ijzerdeeltjes in de steen die door watergebruik gaan roesten? Roestvlekken zijn zeer storend met name op lichtkleurige opper vlakken. Kan de graffiti wel met dit middel worden opgelost of dringt de verf dan juist dieper de muur in. Tot slot moet men vaststel len wat de bouwkundige toestand van het huis is. Moeten de voegen niet eerst worden gerepa reerd en de scheuren worden gedicht? Gevelreiniging is een zaak voor deskundigen. Zo maar even een willekeurig bedrijf bellen om tegen een zacht prijsje de gevel te laten opknap pen, is vragen om moeilijkheden. Gevelreiniging is niet goedkoop. Door een te krappe begroting kan men in tijdnood komen. Men is dan wel eens geneigd om de druk op de spuit op te voeren waardoor de ondergrond wordt aangetast of chemisch behandelde muren niet goed na te spoelen waardoor het middel achter blijft en een permanente witte sluier ontstaat. Vraag het bedrijf naar zijn specialisme. Het ene bedrijf is goed in stralen, het andere in chemisch reinigen, stomen of laserstralen. Niet elke methode is goed voor uw huis. Vraag het bedrijf wat praktijkvoorbeelden te laten zien en laat op een achterafstukje van de gevel eerst proefstukken maken alvorens tot reiniging van de gehele gevel over te gaan. Houdt bij nat- of droogstralen de man of vrouw aan de spuitmond in de gaten! U kunt nog zo deskundig zijn voorgelicht, het is de man of vrouw aan de spuit die de druk bepaalt. Indien u de trotse eigenaar bent van een monument, doet u er verstandig aan de Rijksdienst voor de Monumentenzorg te raadplegen. Daar weten ze er alles van, met enig gevoel voor romantiek: u mag de algen, de mossen, de korstmossen en het patina (meestal) laten zitten. Drs. O. vmi der Klooster is architectuurhistorica en kleurenadviseur te Heemstede. Informatie kunt u inwinnen bij: Rijksdienst voor de Monumentenzorg Broederplein 41 3703 CD Zeist

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 11