Waarom moet alles zo nodig schoon? m Olga van der Klooster Gevelreiniging Op 16 november jl. organiseerde de Rijksdienst voor de Monumentenzorg een symposium over gevelreiniging. Wanneer is gevelreiniging noodzakelijk en welke technieken zijn er tegenwoordig voorhanden. Welke daarvan zijn schadelijk. Maar waarom moet alles zo nodig schoon. Waarom ziet men niet de schoonheid van woekerende mossen en korstmossen op een tuinbeeld en de kleurenpracht van aangetaste verflagen. Waarom moeten gebouwen na restauraties spie en span zijn. Het is toch ook het patina dat het gebouw haar aantrekkingskracht verleent. Is de Nederlander niet romantisch genoeg? 8 Heemschut februari 2000 Gevelreiniging is niet nodig, nuttig of noodza kelijk, al naar gelang de situatie. Dat schept duidelijkheid. Waar het om gaat is het behoud van het monument. Als vervuiling het verval van het monument bespoedigt doordat vocht achter een vuilkorst ingesloten wordt en daar schade aanricht, dan is het noodzakelijk. Als slechts één bewoner de voorgevel van zijn rijtjeswoning wil reinigen, om er weer eens schoon bij te zitten en daardoor de architecto nische eenheid van het gehele bouwblok verstoort, dan is reiniging niet nodig. Als een gevelsteen zo zwart is uitgeslagen dat de voor stelling niet meer te zien is, dan is reiniging nuttig en volgens anderen nodig. Ook het weer zichtbaar maken van materiaalkleuren, waar door het oorspronkelijke vormconcept van de architectuur weer tot zijn recht komt, kan nuttig of nodig zijn. Van dat laatste vormen het Haags Gemeentemuseum en het Scheepvaarthuis in Amsterdam geslaagde voor beelden. Reinigingsmethodes Er bestaan verschillende reinigingstechnieken. De beste methode is die methode waarbij de ondergrond niet wordt aangetast. Als het deli cate stucwerk aan gort wordt gestraald, de frijn- slag van de natuursteen verdwijnt en van het metselwerk alleen de voegen overeind blijven staan, dan is er duidelijk sprake van een verkeerde methode. Maar ook het verwijderen Schoonheid van verweringsverschijnselen. Foto's auteur.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 10