ryiin. f.jccdo d,L ie december 1999 Landgoed Beeckesteyn in verval, in oorspronkelijke staat en na restauratie. Foto's RDMZ. van der Eerden heeft Heemschut in de loop der jaren ongelofelijk veel bereikt, vele doorbraken verijdeld en monumenten gered. Toen ze nog niet actief waren voor Heemschut voerden Bergé en Van der Eerden onder meer een lange strijd voor het behoud van de Binnendieze. Een stelsel van riviertjes dat nog van voor de stich ting van de oude stad dateert, en helemaal geïn corporeerd is in die oude stad, zo smal, dat je daar huizen overheen kon bouwen. Een monu ment van de eerste orde. Op 13 juli 1964 zond het toenmalige DB - voorzitter was oud-burgemeester van Amsterdam D'Ailly - een telegram aan de gemeenteraad, gericht tegen een structuurplan met onder meer een plan tot demping, slechts drie dagen vóór de behandeling in de raad bekend gemaakt. Het telegram was gericht tegen demping van de Dieze en doorbraken, die 'geen oplossing [waren] aangezien derge lijke doorbraken juist verkeer aantrekken.' Een opvatting die Heemschut al vele jaren had en in de jaren '60 geleidelijk gemeengoed werd. Een dag later, op een sombere 'quatorze juillet' in 1964, nam de Gemeenteraad echter het nu onvoorstelbare besluit de Binnendieze te dempen, omdat ze stonk. Een woedend gemeenteraadslid Hein Bergé in de Raad: 'Ge ruikt oe eige...!' Gelukkig liet de uitvoering op zich wachten en de meningen draaiden om. In 1968 verzocht het DB de gemeenteraad andermaal niet tot demping over te gaan. Op grond van documen ten die de gemeente vervolgens aan Heemschut in Amsterdam stuurde, volgde een adres. Het was een pleidooide Binnendieze met aangrenzende bebouwing als één geheel te zien en te behouden en niet zoals B en W voorstel len plaatselijk tot demping over te gaan. De reiniging van het water was volgens Heemschut oplosbaar. De Bond vroeg om een nieuw onderzoek. De Binnendieze werd gered en is nu een toeris tische topattractie geworden. Vlissingen: van Dishoeckhuis 1963-1986 Heemschut heeft bepaald niet alleen overwin ningen geboekt. Daarom ook een verloren zaak: het Van Dishoeckhuis in Vlissingen. Alles, maar dan ook alles, zat hier tegen. De ligging, de lange leegstand, misvattingen, foute beslissingen, net niet genoeg financiële midde len, en ga zo maar door. Gegeven blijft dat met de sloop in 1986 één van de meest monumen tale woonhuizen van ons land verloren is gegaan. Een hoogtepunt van de barokcultuur en een vroeg voorbeeld uit het oeuvre van Van Baurscheit. In 1733 gebouwd naar ontwerp van de Antwerpse architect Ja» Pieter Baurscheidt de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 8