Weg met de achterkamertjes Nieuwe uitgaven Mariëtte Polman Welstandscommissies moeten af van hun ondoorzichtige manier van werken. Wanneer de Tweede Kamer met het wetsvoorstel van Staatssecretaris Remkes (Volkshuisvesting) instemt, wijzigt het welstandstoezicht in 2001Wordt Nederland daar mooier van? 38 Heemschut Het blijft verbazen. Hoe is het mogelijk dat die duizenden kilobetonnen lelijkheid tot stand zijn gekomen. De verbijsterende troosteloos heid van industrie- en bedrijventerreinen, de stompzinnige kantoorkolossen, de gezichtsloze architectuur van veel nieuwbouw in beschermde stads- en dorpsgezichten die zowel het verleden als de omgeving ontkent. Geen wonder dat men zich afvraagt wat de invloed van de welstandscommissies daarbij is geweest. Die hebben immers al die plannen onder ogen gehad. Steeds luider klinkt er kritiek. Te meer daar burgers er direct mee in aanraking komen wanneer zij zelf willen verbouwen. Alle uiter lijke veranderingen aan bouwwerken moeten namelijk ter goedkeuring worden voorgelegd aan de welstandscommissie van de gemeente. Die toetst het bouwplan aan 'redelijke eisen van welstand'. Eén op de vier plannen wordt als onvoldoende beoordeeld. En dat wekt woede. Want 'wat is er mis met mijn fantastische, zelf gezaagde reclamebord?'Kritiek klinkt even eens van de kant van veel ontwerpers. In hun strijd met opdrachtgevers, krappe budgetten en gedetailleerde bouwvoorschriften blijft er van de architectonische kwaliteit van hun bouwplan soms weinig meer over. Een negatief welstandsadvies is het gevolg. Meer openheid en uniformere regels De kritiek heeft voor een deel gehoor gekregen bij de politiek. Volgens het Ministerie van VROM roepen de commissies de sfeer op van 'achterkamertjes waarin een clubje onaantast- baren met een gevoel voor esthetische superio riteit eigen ontwerpoplossingen aan derden opdringt'. Het wetsvoorstel van Staatssecretaris Remkes wil daar verandering in brengen. Zo moeten welstandsvergaderingen openbaar worden en dienen gemeentebesturen een welstandsbeleid te formuleren. Vooral de verplichting tot het opstellen van een, door de gemeentelijke politiek bekrachtigd, welstands beleid is toe te juichen. Het betekent een steun tje in de rug van welstandscommissies om in bepaalde gebieden zwaardere eisen te stellen aan de architectonische kwaliteit. Het voorstel om de vergunningplicht voor kleine bouwwerken te laten vervallen stemt minder vrolijk. Wanneer voortaan iedereen zijn eigen dakkapel, garage of balkon kan bouwen en naar willekeur kozijnen mag veran deren zal dat ingrijpende consequenties hebben voor het straatbeeld. Schijnbare vanzelfsprekendheid Het beeld van een mooie woon- of winkelstraat lijkt zo vanzelfsprekend. Maar dat is het niet. Ruimtelijke kwaliteit heeft te maken met samenhang, verhoudingen, aandacht voor details, materialen en kleuren en een zekere mate van 'visuele' rust in een soms breekbare omgeving. Juist op deze kleinere schaal, zoals de directe woonomgeving, is het effect van de welstandscommissie cruciaal gebleken. Het gros van de plannen dat zij onder ogen krijgt zijn kleinschalige bouwplannen die het beeld van de omgeving sterk beïnvloeden. Er is niet veel fantasie voor nodig om te bedenken dat veel van die, soms alleen op functionele en economische argumenten gebaseerde ontwer pen, de omgeving geweld aan kunnen doen. Menig onzalig plan verdween daarom in de prullenbak. Wat wordt afgekeurd wordt niet gebouwd. Het ruimtelijke effect van het welstandsadvies blijft dus voor velen onopge merkt. De wens tot individuele vrijheid is te begrijpen. Een optelsom van individuele wensen geeft in ons land, waar steden en dorpen woekeren met schaarse ruimte, echter een onvermijdelijke toename van wanorde. Rietveld en Kurokawa Ter gelegenheid van de officiële opening van de uitbreiding van het Van Goghmuseum te Amsterdam verscheen het prachtige fotoboek: 'Van Gogh Museum Architecture; Rietveld tot Kurokawa.' De foto's zij n van Jannes Linders en de tekst is van Hans Ibelings. Niet alleen de nieuwe aanbouw, maar ook de renovatie van het bestaande gebouw is zorgvuldig gedocumen teerd. In het opstel 'Nuances in Grey' beschrijft Ibelings de veran derde sociale functie van het museum en de daaraan gerela teerde ontwikkeling van de muse umarchitectuur. Rietvelds ontwerp is een vroeg voorbeeld van museumarchitectuur waarin de sociale dimensies een belang rijke rol heeft gespeeld. Op dit thema ontwikkeld Kurokawa voort. Rotterdam, NAi Uitgevers, 1999. 96 p. ISBN 90 5662 116 5 Prijs f 49,50 Oudaen in Utrecht In de Historische Reeks Utrecht verscheen als deel 26 het boekje 'Oudaen een weerbaar huis aan de Utrechtse Oudegracht' geschre ven door Evert van Ginkel. Het enorme stadskasteel heeft een roerige geschiedenis gekend alvo rens het werd herbestemd als proeflokaal en stadscafé. Het dateert uit de 13 de eeuw en werd bewoond door machtige Utrechtse families. Utrecht, Matrijs, 1999. 89p. ISBN 905345139 0. Prijsf24,95. Excursie Gelderland Heemschut Gelderland organi seert op zaterdag 13 mei 2000 de jaarlijkse provinciale excursie naar de Duffelt, het grensoverschrei- dende gebied tussen Nijmegen en Kleef. Na een ochtendstop in de Nederlandse Duffelt volgt een middagprogramma in Kleef met de Schwanenburg en het Museum Kurhaus in de nabijheid van het historische park Tiergarten. Zie het komende nummer. december 1999

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 40