Nieuw leven voor Het Laer Henk Nieuwenhuis De bijna drie eeuwen oude havezate Het Laer bij Ommen gaat een nieuw leven tegemoet. Het oude landhuis is het afgelopen jaar grondig gerestaureerd en bouwkundig aangepast aan zijn nieuwe bestemming, een locatie voor exclusieve huwelijksvoltrekkingen. december 1999 Heemschut 33 Landhuis Het Laer. Foto Auke PLuim. Eigenaar van Het Laer is de gemeente Ommen die het monumentale pand ook wil gebruiken voor representatieve doeleinden. Een wat vaag begrip dat neerkomt op het houden van recep ties, ontvangsten en zakelijke bijeenkomsten. De havezate wordt geëxploiteerd door een Ommense hotelier. In oktober werd de restauratie afgesloten, de officiële opening gebeurde door de Commissaris van de Koningin in Overijssel, mr. J.A.M. Hendrikx. Hij sprak daarbij behartens- waardige woorden. Hendrikx zei het jammer te vinden dat telkens weer een gevecht moet worden geleverd om er zeker van te zijn dat een restauratie op een verantwoorde en aanvaard bare manier verloopt. Ook de financieringsmo gelijkheden voor restauraties moeten beter worden, meende de Commissaris, zeker in een tijd waarin behoud van het historisch erfgoed volop in de schijnwerpers staat. Voor de opening had de gemeente twee oude kanonnen laten aanrukken die werden bemand en afgeschoten door leden van de stichting Historische schutterij Hasselt. Na deze luid ruchtige inwijdingsplechtigheid stapte een groot gezelschap genodigden het kersvers gerestaureerde pand binnen om de resultaten van de opknapbeurt te bewonderen. De restau ratie is naar de mening van aanwezige deskun digverantwoord uitgevoerd. Hoewel de oude havezate werd aangepast aan z'n nieuwe bestemming had men ook oog voor de historie van het huis. Borstbeeld Zes dagen voor de opening van de havezate onthulde burgemeester B. Kobes van Ommen een bronzen borstbeeld van Philip Dirk baron van Pallandt. Het beeld is een kopie van een eerder door beeldhouwer Titus Leeser gemaakte buste. Het beeld is een geschenk van de Van Pallandtstichting aan de gemeente Ommen. De in 1979 overleden Van Pallandt was een belang rijke figuur in de gemeente Ommen. Hij was tot 1932 eigenaar van Het Laer. In dat jaar verkocht hij het landgoed aan de gemeente Ommen onder voorwaarde dat de gemeente het landgoed in zijn geheel in stand zou houden. De gemeente Ommen verhuurde de havezate aan jonkheer B.P.S.A. Storm van 's Gravensande die er met zijn dochter in woonde. De dochter overleed in 1972, waarna het huis een tijd niet bewoond werd. In die periode is jammer genoeg nogal wat van het interieur verloren gegaan of verdwenen, zoals de panelen in de grote zaal. Bij de restauratie in 1978 konden twee schouwen en de eiken lambrizering worden behouden. Het Laer werd na de restauratie gebruikt als conferentieoord. De gemeente Ommen besloot in 1998 het huis verantwoord te restaureren. Ridderlijk goed De status van havezate kreeg Het Laer eind 17de eeuw, daarvóór was het huis een zogeheten stenen kamer aan een boerderij die lag aan de monding van de Regge. Een havezate is een ridderlijk goed waaraan de bewoner bepaalde publieke rechten kon ontle- nen. Alleen als een edelman eigenaar was van een havezate mocht hij in de Staten van Overijssel zitten. Er is in de loop der jaren heel wat gesleuteld en verbouwd aan Het Laer en aan de tuinen en landerijen eromheen. Zo maakte Jan Lodewijk graaf van Rechteren er in 1744 een gebouw van in Franse stijl. Via de Franse tuinarchitectuur verscheen er in de 19de eeuw een tuin in Engelse landschapstijl: roman tisch slingerende bospaden, lanen en veel verschillende boomsoorten. Op het terrein van Het Laer ligt nog steeds een oude ijskelder, volgens kenners één van de weinig nog gave kelders van ons land. In de vijf meter diepe (gemetseldekelder, bedekt door een dikke laag aarde, werden in de winter blokken ijs uit de gracht opgeslagen. Dankzij de isolatie met aarde en een laag zand kon men de hele zomer putten uit die ijsvoorraad. H. Nieuwenhuis is PR-medewerker van Heemschut Overijssel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 35