Fries Museum en Tivoli Glazen aanbouw Van der Perrehuis december 1999 Heemschut 31 Uitbreiding Fries Museum. Foto's de Kroon en S. Wieringa. Locatie: Turfmarkt te Leeuwarden Architect: Ir. G. Daan Ter weerszijden van de Turfmarkt is tussen 1992 en 1995 een tweetal identieke bouwblok ken opgetrokken, die door hun stedenbouwkundige massawer king wel een samenhang vertonen met de omgeving, maar, die door hun blokvormige opbouw en helder eenduidige vormgeving, materiaalgebruik en detaillering een scherp contrast vormen met de omliggende historische bebouwing. Tegelijkertijd wordt helder aangegeven dat de museale functie aan beide zijden van de straat is gesitueerd en als zodanig een sterke ruimtelijke binding oplevert tussen de zich in archec- tonische zin sterk onderscheide nde Kanselarij en het daar tegen over gelegen oorspronkelijke Fries Museum. De op de dakrand geplaatste kunstwerken verbij zonderen en versterken zowel het museale beeld als de samenhang. De twee bouwblokken zijn met elkaar verbonden door een ondergrondse zaal. Deze zaal is ontstaan nadat Heemschut Friesland zich heftig had verzet tegen een, in het historische stadsbeeld detonerende 'lucht brug' die de twee gebouwen moest verbinden. Locatie: Nieuwstad SS te Leeuwarden Architect: A +D+P architecten De 'vreemde' en kolossale fagade van de Tivoli bioscoop uit 1994 voegt zich verrassend moeiteloos in het Leeuwarder stadsbeeld van kleinschalige en traditionele archi tectuur. Gebruikmakend van een bijna Duiker-achtige architectuur- taal zijn vorm, inhoud en beteke nis tot een drieëenheid gesmeed. Het op zich vrij banale materiaal gebruik, de geraffineerde detaille ring en het spel van open en dicht (van licht en donker tegelijk) maken deze bioscoopgevel tot het perfecte decor voor een onbekom merd avondje uit. De keuze op dit bouwwerk is gevallen omdat Heemschut Friesland dit een uitstekend geslaagde eigentijdse invulling vindt in de oude historische gevel- wand. 5. Wieringa, technisch adviseur Heemschut Friesland. Op 4 januari zal het vernieuwde Zeeuws Archief voor het publiek worden opengesteld. Het publieksgedeelte van dit archief zetelt in de nieuwe glazen aanbouw van het 18de-eeuwse Van der Perrehuis in Middelburg. De aanbouw wordt door Heemschut-Zeeland voorgedra gen als Monument van de Toekomst. G.M. Baijens, PR-medewerker van Heemschut-Zeeland Locatie: Hofplein, Vlissingen Architecten: ing. A. Verlaan en ir. C.O. Bouwstra voor de restauratie en Benthem Crouwel Architecten voorde nieuwbouw Glazen aanbouw Van der Perre Huis, Vlissingen. Foto Ruben Oreel.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 33