Een boerderij in Drenthe bibliotheek en Openbare Kantoor Gasunie 26 Heemschut december 1999 Moderne boerderij. Foto Drents Welstandstoezicht. Een nieuw, monumentaal bouw werk, de nostalgie voorbij! de ruimtelijke kwaliteit van een historisch waardevolle omgeving zonder terug te grijpen op histori serende, min of meer nostalgische vormen.' Bertus Boivin is PR-medewerker van Heemschut Drenthe. Locatie: Uffelte Architect: Maarten Clay Een Drents monument moet haast wel een boerderij zijn. Sinds mensenheugenis bepalen boerderijen het beeld van de Drentse dorpen. Monumenten van de eenvoud zijn het, zonder opsmuk, doordacht tot in de klein ste kleinigheden. Aan de rand van Uffelte staat een Drents monument van de toekomst. Toen hier in de jaren '80 een oude boerderij tot de grond toe was afgebrand, kwam architect Maarten Clay uit Ruinerwolde met het plan om het gebouw dat er gestaan had, niet te reconstrueren. Hij wilde op deze historische plek een eigentijds gebouw maken: eigentijds én ingepast in zijn omge ving. De vorm van het bouwwerk past moeiteloos in de eeuwenoude traditie van de Drentse boerderij: een hoge kap met een duidelijk onderscheid tussen het woonge deelte voor en het bedrijfsgedeelte achter. Het meest opvallend is de voorgevel die volledig van glas is. Door het houten raster ervoor past de boerderij prachtig in de oude omgeving. In 1992 won dit ontwerp van Maarten Clay de Drentse Welstandsprijs. Een citaat uit het juryrapport: 'Dit ontwerp illus treert duidelijk dat het mogelijk is op intelligente wijze in te spelen op Bibliotheek van Grassi. soberheid en strakheid van het gebouw onderscheidt het zich ook van die omgeving: het heeft karak ter. Als het criterium is dat een monu ment een stroming in de architec tuur moet vertegenwoordigen, is het gebouw van de Gasunie van Alberts ér Van Huut een goede keuze. Dit gebouw, een voorbeeld van de organische bouwstijl, sluit aan op de traditie van de Nederlandse baksteenarchitec tuur. Bijzonder is de decoratie van de gevels, waardoor het gebouw minder massief lijkt dan het is. Als voorbeeld van hoogbouw in baksteen (met een draagconstruc tie van beton en staal), is het gebouw van de Gasunie uniek. Drs. M.J.A. Vooijs, PR-medewerker Heemschut Groningen. Locaties: Boteringestraat en buitenge bied stad Architecten: Grassi en Alberts ér Van Huut Kantoor Gasunie van Alberts Van Huut. Foto's Anna Huizinga. Het aanwijzen van een monument voor de toekomst is een onmoge lijke opdracht. Welke criteria moeten gehanteerd worden? Welstandscriteria? Dat wil zeggen: hoe verhoudt het gebouw zich tot zijn omgeving? Of een ander criterium: moet een monu ment een voorbeeld zijn van een ontwikkeling of een bepaalde stro ming in de architectuur? Volgens welstandscriteria is de Openbare Bibliotheek in de Boteringestraat in de stad Groningen een goed voorbeeld. Qua vorm, afmetingen en materi aalgebruik vormt dit gebouw van de Italiaanse architect Grassi een goed geslaagde invulling van de ruimte tussen de historische panden ernaast. Door het gebruik van rode baksteen, door het inspringen van de gevel aan de voorkant en door de hoge ramen harmoniëren de voorgevel en zijgevels met de monumentale huizen in de omgeving. Door de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 28