Jargon Heemschut NOG Persprijs december 1999 Heemschut 21 culturele voorzieningen. De projectontwikkelaar MAB heeft een ontwikkelingsvisie voor het Aalmarktgebied in het hart van de Leidse binnenstad gepresenteerd. Heemschut heeft hierop, geba seerd op eigen onderzoek van oude kaarten en perceelindelingen een reactie gegeven. Het stand punt komt verkort weergegeven hierop neer: in het gebied tussen Rijn en Breestraat heeft zich vanaf ongeveer 1870 op punten schaal vergroting voorgedaan. Nieuwe functies- recreatie/cultuur (de Stadsgehoorzaal) en winkelen zijn in het gebied ondergebracht. Dit heeft als negatieve neveneffec ten het dichtslibben van de voor heen betrekkelijk open bouwblok ken en toename van het verkeer. Het MAB-plan lijkt door het inbrengen van nog meer groot schalige voorzieningen, waaron der parkeren, het proces van dichtslibbing en verkeersaantrek- king verder te intensiveren. Heemschut vraagt zich in zijn reactie af of dit op lange termijn voor de Leidse binnenstad kwali tatief hoogwaardige oplossingen zullen blijken te zijn. Leiden zou volgens Heemschut- geheel volgens de eigen ontwikkel in gsvi- sie uit 'De Boomgaard van Kennis' (1995)- juist moeten kiezen voor veranderingen in lijn met de klein schalige ontwikkeling. Het creëren van een groot plein achter de Waag is hiermee in strijd en tast zowel de gevelwand in de Breestraat als de belevingswaarde van het monument zelf aan. Heemschut denkt juist aan het weer gedeeltelijk openwerken van stegen en binnenhoven om de leefbaarheid, het verblijfsklimaat Drie rijksmonumenten op een rij in het Leidse Aalmarktgebied. Links V&D, daarna de Waag en 17de-eeuws woonhuis. Foto auteur. en de aantrekkelijkheid voor klein schalig ondernemen en langzaam verkeer (voetgangers en fietsers) te vergroten. Heemschut blijft de zaak volgen en zal via nader onder zoek streven naar een goed onder bouwde positie in de besprekingen met de gemeente en MAB. Dorpskerk Oud-Alblas Op een geringe verho ging ten opzichte van het omrin gend weidelandschap ligt de eeuwenoude dorpskerk van Oud- Alblas. De verhoging is de oeverwal van een natuurlijke afwaterings- stroom op de Alblas, een gegeven uit de wordingsgeschiedenis van het gebied. Door het aantreden van een nieuwe dominee is het kerkbe zoek (tijdelijk) sterk toegenomen. Het kerkbestuur heeft drie schets- plannen ingediend, die de capaci teit van de kerk moeten vergroten. Het eerste plan komt neer op het inbouwen van een verhoogde galerij in het koor. Het kerkbestuur is evenwel van mening dat dit toch te weinig soelaas biedt. De tweede planschets voorziet in een zeskan- tige uitbouw aan de zuidwestzijde van de kerk in historiserende vorm. Het derde voorstel gaat ui t van verlenging van het middenschip met twee segmenten, wederom in historiserende vorm. Het voorne men is inmiddels door presentatie in de gemeentelijke monumenten commissie in de openbaarheid gekomen. Heemschut is zonder meer voor stander van de eerste oplossing en zal bij keuze voor één van de andere twee zeker bezwaar aantekenen. Heemschut houdt de zaak verder nauwlettend in de gaten. Leo van der Meuk, PR-medewerker Heemschut Zuid-Holland, tel. (070)3273944. Dakruiter Torentje, meestal van hout, dat op de nok van een dak schijnt te rijden, meestal op een kerkdak maar soms ook op een burgerlijk gebouw. De dakruiter heeft doorgaans een acht- of zeskante, zelden een vierkante doorsnede. Hij bestaat uit één of meer open gewerkte delen, bekroond door een spits, een openge werkte peer of een koepel. Uit: Bouwkundige termen, Haslinghuis enjanse, 1997. De restauratie van de hal van het Groninger station kwam dit najaar gereed. Foto Wolter Kobus, Nieuwsblad van het Noorden. De kerk van Oud Alblas. Foto auteur. Heemschut looft ook in 2000 weer de Heemschut NOG Persprijs uit. Deze prijs van f 10.000,- gaat naar de beste journalistieke productie uit 1999 - artikel of serie, geschre ven dan wel door r/tv uitgezonden - over de bescherming van cultuur monumenten. Het gaat niet alleen om 'grote monumenten', al dan niet erkend, maar ook om kleinere objecten en cultuurlandschappen. De jury toetst op leesbaarheid, informatief gehalte en goede opmaak. Inzendingen moeten in het Nederlands zijn gesteld, door Nederlandstalige media zijn gepu bliceerd of uitgezonden en richten zich op een breed publiek. Geen vakjargon. Inzendingen voor 1 maart naar het landelijk bureau van Heemschut t.a.v. Titia Kloos.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 23