20 Heemschut december 1999 ger uit Harderwijk bereid heeft gevonden de villa te behouden en aan te passen aan nieuwe gebruiks mogelijkheden. Een aanvraag tot plaatsing op de voorlopige monu mentenlijst is reeds gedaan. Enschedé-complex Haarlem Heemschut blijft nauw betrokken bij de nieuwe ontwik kelingen op het Appelaarterrein in Haarlem, het zogenoemde Enschedé-complex. Het project bureau van de gemeente nodigt ons met regelmaat uit voor nader overleg. Eén van de knelpunten is momenteel de toegang tot de parkeergarage vanaf het Spaarne naar de Damstraat. Het gapende gat, dat vanaf die eeuwenoude rivier richting de kathedrale Bavo nog te zien is, kan van ons nog steeds niet de schoonheidsprijs krijgen. Een doorsnijding via één van de historische panden aan de Spaarne-oever lijkt ons ook geen oplossing. We zijn uitgenodigd door de Historische Vereniging Haarlem om binnenkort met een vertegenwoordiging van het gemeentebestuur te overleggen. Wooneenheden in stolp Kolhorn Het voorstel van Heemschut om een stolpboerde rij, die weliswaar geen monument is maar wel binnen het beschermde dorpsgezicht van Kolhorn ligt, niet te slopen maar in vier wooneenheden te verdelen krijgt tot dusver weinig handen op elkaar. Dat is om meer dan één reden merkwaardig: de Boerderijenstichting De Noord- Hollandse Stolp is ook voorstan der van vierkantdeling en het nieuwbouwpand, dat ervoor in de plaats moest komen telt eveneens vier appartementen. Hoogst merkwaardig is, dat de Rijksdienst Monumentenzorg sloop noodza kelijk acht, omdat 'verplaatsing van de stolp te kostbaar is.' In de overwegingen van Heemschut heeft een dergelijke oplossing nooit een rol gespeeld. Over herinrichting van de stolp spreekt de Rijksdienst in haar reactie naar de gemeente niet. Uit overwegin gen van ruimtelijke aard schijnt ook de provincie bezwaar te maken tegen deze uitbreiding van woningen. Doe omzichtig Santpoort Heemschut heeft de Stichting Santpoort te kennen gegeven omzichtig om te gaan met de uitbreiding van een garagebe drijf met showroom en kantoor aan de Wüstelaan. Onze Vereniging heeft de stichting geadviseerd in haar bezwaar naar de gemeente de nadruk te leggen op het totale ruimtelijke beeld van deze laan, opgenomen in het door GS van Noord-Holland vastge stelde en door de welstandscom missie goed bevonden bestem mingsplan Vlugthoven. Plannen ABN/AMRO nu beter Bloemendaal De gemeente heeft de oorspronkelijk ook door ons gewraakte plannen voor de opzichtige nieuwbouw van de ABN/AMRO aan de Bloemendaalseweg teruggedraaid. De nieuwe plannen, die ook de goedkeuring hebben van de ABN/AMRO zelf, passen ook naar onze mening nu beter in het beeldbepalende karakter, dat de Bloemendaalseweg hier temidden van monumentale panden biedt. Meer en Bosch Heemstede Het landgoed Meer en Bosch in Heemstede, voorma lig onderkomen van het epilepsie centrum moet een herinrichting ondergaan. De nieuwbouwplan- nen gaan in elk geval uit van het behoud van het historische karak tervan het gebied. Een parkach- Heemschut wil behalve het hoofdgebouw ook andere gebouwen zoals dit behouden. Foto Derk-Jan Gerritsen. tige buitenplaats met veel oude bomen en gebouwen, die op de monumenteninventarisatielijst staan. De projectontwikkelaar wil in elk geval het hoofdgebouw, vermoedelijk rond 1850 als direc- tiegebouw opgetrokken, behou den. De wat jongere gebouwen uit het begin van deze eeuw en het poortgebouw vertonen naar de mening van Heemschut een dermate grote samenhang met het hoofdgebouw en het bosgebied zelf, dat van onze kant gepleit wordt voor behoud van die 'monu menten'. Beplanting Naarden Samen met de Vereniging Vrienden van Het Gooi en de vogelwerkgroep Gooi en omstreken heeft Heemschut de Rijksgebouwendienst te kennen gegeven, meer zorg te besteden aan het integraal beheerplan voor de Vesting Naarden. In de oorspronkelijke opzet ging men te veel uit van kaalslag van de in de loop der tijd gegroeide beplanting. Ons standpunt is, dat kappen van bomen of weghalen van aangroei alleen dan verantwoord is, als bijvoorbeeld wortels van bomen de bouw van de vestingmuren bedreigen. Een oorspronkelijk geplande hoge brug aan de oost kant wordt uit het ontwerp geschrapt en storende lantaarnpa len, zitmeubilair en te veel verlich ting zijn naar de mening van Heemschut en onze medeactie voerders ook niet acceptabel. Er zullen veel bijzondere muurplan- ten gespaard blijven en het voor stel een kruidenrijk grasmengsel op klei aan te brengen, dat een stevige bedekking geeft en ecolo gisch waardevol is, wordt door de RGD in overweging genomen. Jan-Derk Gerritsen, PR-mede- werker Heemschut Noord- Holland, tel.(020)4031890. LIMBURG Beschermd dorpsgezicht Camerig Het bezwaar dat de Bond Heemschut had aangete kend bij de gemeente Vaals tegen de dreigende verlening van een bouwvergunning voor een machi- neloods bij de Cottesser-hoeve (zie het juni-nummer van Heemschut) heeft zijn vruchten afgeworpen. De vergunning is niet verleend. Nochtans zijn de zorgen om de bescherming van monu menten in Vaals niet verdwenen. De algemene indruk is dat er binnen de gemeente, die zich steeds meer profdeert dankzij haar bijzonder bouwhistorisch erfgoed, teveel monumenten in een slechte staat van onderhoud verkeren. De Limburgse technisch adviseur van Heemschut, Harrie Palmen, heeft onlangs met enkele commis sieleden een klein onderzoek uitgevoerd, en kwam tot de conclusie dat een gesprek met de burgemeester van Vaals hoogno dig is. Formeel protest is door de Afdeling Limburg reeds aangete kend tegen het voornemen van B en W om, wederom in het beschermd dorpsgezicht Camerig Cottessen, een onverantwoorde ingreep uit te voeren. Ditmaal betreft het een plan om het afwa teringssysteem van een holle weg te wijzigen. Hierdoor wordt het karakter van de weg wezenlijk aangetast. De landweg krijgt meer het aanzien van een verkeersweg, en het kabbelend geluid dat de natuurlijke afwateringsgeul permanent voortbrengt, verdwijnt als sfeerbepalend element. Bovendien betekent de ingreep een bedreiging voor flora en fauna. Protest van omwonenden heeft ertoe geleid dat het werk werd stilgelegd. De Afdeling Limburg heeft het college van B en W verzocht om van het voor nemen af te zien, en om de reeds aangebrachte wijzigingen te herstellen. Frank Hovens, PR-medewerker Heemschut Limburg, tel.(043)3257533. ZUID-HOLLAND Aalmarktgbied Leiden Het Leids gemeentebe stuur wil de economische positie van de binnenstad in de regio versterken. Hiertoe is als uitgangspunt geformuleerd een uitbreiding van het winkelaanbod, maar ook het bouwen van meer woningen en het aanbieden van

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1999 | | pagina 22